Citigroup kúpila ruský hliník za 160 miliónov USD
LONDÝN- Banka požiadala o dodávku 75 000 ton zo skladov v Južnej Kórei.
Citigroup kúpila na Londýnskej burze kovov (LME) ruský hliník v hodnote približne 160 miliónov dolárov, uviedla agentúra Bloomberg.
Americká banka predložila žiadosť o nákup približne 75 000 ton hliníka zo skladov v juhokórejskom Gwangyangu, uviedli zdroje agentúry. Tento hliník vyrobila spoločnosť Rusal.
Na ruský hliník neboli uvalené žiadne sankcie, ale jeho nákupy sa stali citlivou politickou témou. Niektorí nákupcovia a obchodníci s hliníkom sa snažili vyhnúť dodávkam z Ruska, či už z etických dôvodov, alebo preto, že logistika a financovanie sa stali oveľa ťažšie organizovateľnými. Vo februári USA oznámili 200 % clo na dovoz ruského hliníka.
Popri konkurentoch, ako sú Goldman Sachs a JPMorgan Chase, je Citi jednou z mála bánk, ktoré zohrávajú významnú úlohu na trhoch s priemyselnými kovmi. O tom, čo má Citi v úmysle urobiť s týmto kovom, zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne informácie. Či išlo o interný obchod, alebo ho banka uskutočnila v mene klienta.
Spotová cena hliníka sa v poslednom čase obchoduje s najväčším diskontom oproti neskorším kontraktom za posledných 15 rokov, čo dáva obchodníkom alebo bankám možnosť dosiahnuť zaručené zisky nákupom a skladovaním kovu.
Úloha ruského hliníka na LME bola predmetom zúrivej lobistickej kampane, v ktorej americkí a európski výrobcovia tvrdili, že prebytok nepredaného kovu spoločnosti Rusal deformuje ceny. Minulý rok burza zvažovala zákaz nových dodávok ruského kovu, ale nakoniec sa rozhodla, že to neurobí.
Niektoré banky, ktoré naďalej obchodujú s ruským kovom, rozlišujú medzi kovom nakupovaným priamo od ruských výrobcov a kovom nakupovaným prostredníctvom Londýnskej burzy kovov. Tvrdia, že v druhom prípade nejde o žiadne financovanie ruských spoločností, keďže platba sa uskutočňuje do zúčtovacieho centra LME.
Nákup spoločnosti Citi by posilnil argument burzy, že po ruskom hliníku je naďalej dopyt, a preto by sa mal naďalej kótovať na LME.