Miera inflácie v Argentíne je viac ako 100 %

BUENOS AIRES –  Hospodárske problémy Argentíny sa opäť vyostrili, hoci krajina sa z problémov nedostala už 23 rokov, počas ktorých došlo k niekoľkým bankrotom a recesiám.

Napriek tomu sa zhoršila cválajúca inflácia – za posledných 12 mesiacov prekročila 100 %. Ide o oficiálne údaje, ale ak sa pozriete na spotrebiteľský kôš, rast cien je podľa rôznych údajov 150 – 200 % ročne.

Prirodzene, začala sa devalvácia pesa a zároveň sa 40 % obyvateľstva nachádza pod hranicou chudoby. Mnohým rodinám, v ktorých obaja rodičia pracujú vo viacerých zamestnaniach, nestačia peniaze na bývanie a stravu.

V krajine s obrovským agropriemyselným sektorom, ktorý zásobuje domáci a zahraničný trh mäsom, môžu domácnosti nakupovať mäso 1 – 2 krát mesačne. Príčiny tejto chudoby spočívajú vo vládnom rozpočte.

Vláda v Argentíne míňa viac, ako dostáva. Tento problém je starý mnoho desaťročí a nevznikol v tomto storočí. A v priebehu rokov sa riešenie tohto problému nezmenilo.

Vláda devalvuje peso, tlačí nové peniaze alebo si ich požičiava, čo ovplyvňuje ceny. Riešiť problém metódami, ktoré nefungujú, je skutočnou formou šialenstva

Argentína, dlhý tvar Argentínska republika, je štát na juhu Južnej Ameriky s 4 984 km dlhým pobrežím Atlantiku. Na severe hraničí s Bolíviou (832 km) a Paraguajom (1 880 km), na východe s Brazíliou (1 224 km) a Uruguajom (579 km) a na západe s Čile (5 150 km).

Argentína je rýchlo sa rozvíjajúci agrárno-priemyselný štát. Od začiatku 90. rokov 20. storočia krajina aktívne realizuje politiku privatizácie a ešte širšieho prilákania zahraničného kapitálu. Vstup do Mercosuru (spoločného juhoamerického trhu) výrazne rozšíril argentínsky domáci trh. Pre Argentínu je charakteristická prevaha spracovateľského priemyslu, pričom dominuje ťažký priemysel; tradičný ľahký a najmä potravinársky priemysel však zostáva dôležitý a má exportný význam.