BMW chce postaviť v Rusku vlastný nový závod

Nemecký výrobca automobilov BMW podpíše dohodu s Ministerstvom priemyslu a obchodu Ruskej federácie o výstavbe vlastného závodu v Rusku. Napísal o tom denník Izvestia Izvestia. Zámerom špeciálnej investičnej zmluva je nezávislá od Kaliningradského závodu Avtotor, ktorý skladá automobily vyrobené v Nemecku už viac ako 20 rokov.

„Áno, naozaj zvažujeme rôzne možnosti, sme v procese rokovaní, ale ešte sme nedosiahli konečné porozumenie,“ povedal hovorca BMW v Rusku Vasilij Melnikov. Správa Kaliningradskej oblasti uviedla, že sa plánuje výstavba elektrárne v priemyselnom parku Khrabrovo, ktorý sa nachádza v značnej vzdialenosti od Avtotoru.

V ruskom zastúpení BMW sa informácie o túžbe koncernu vybudovať vlastnú továreň v Rusku nazývali „nie správy“. Podľa Melnikov, vydanie RBC, vo vlastníctve Grigory Berezkin, žiadosť o osobitnú investičnú zmluvu bola podaná na konci roka 2017.

Zámer BMW dostať sa z Avtotoru môže byť v dôsledku želania lepšej kontroly montáže automobilov. Vo svojom vlastnom závode bude tento záujem schopný budovať výrobné procesy v súlade so svojimi vlastnými požiadavkami, lepšie kontrolovať plán výroby a dynamiku výroby automobilov, povedal Sergej Burgazliev, nezávislý expert a konzultant pre automobilový priemysel. Podľa neho je kapacita nového podniku asi 35 tisíc áut. Počet nemeckých automobilov vyrobených Avtotorom na konci roku 2018 bol 20 000 kusov, uviedol viceprezident spoločnosti Vladimir Krivchenko.

BMW realizuje od roku 1998 montáž svojich vozidiel v zariadeniach Avtotor. V roku 2013 sa spoločnosti dohodli, že na území podniku vybudujú plnohodnotnú výrobu BMW so zváraním a lakovaním karosérií. Predpokladalo sa, že kapacita závodu bude 50 tisíc áut ročne. Na “Avtotor”, okrem BMW, sa skladajú automobily Hyundai a Kia.