Firma Blue Origin s prvými kozmickými turistami

Raketa New Shepard má za sebou jedenástky úspešný suborbitálny testovací let. Spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa ju testuje pred začatím komerčných letov. 

V budúcnosti sa Blue Origin pripravuje na spustenie komerčných štartov s kozmickými turistami využívajúcimi túto raketu. Nie je známe, kedy presne sa to stane, a koľko ďalších testovacích letov bude potrebných, Forbes upozorňuje, zdôrazňuje však, že konkurenti spoločnosti Bezos – SpaceX a Boeing – dúfajú, že tento rok spustia štarty s posádkou na obežnú dráhu. Skutočnosť, že ľudia s pomocou New Shepardu budú uvedení do vesmíru do konca tohto roka, povedal riaditeľ Arian Cornell, riaditeľ pre astronomické a orbitálne predaje Blue Origin, počas živého vysielania tohto vysielania.

New Shepard, vysvetľuje The Verge, je opakovane použiteľná raketa, ktorá môže vystúpiť do výšky 100 km nad Zemou. V tejto nadmorskej výške môže každý cestujúci na palube kapsuly zažiť stav beztiaže.

Ak dosiahla túto výšku, raketa vzlietne z komplexu Blue Origin na západe Texasu. Zdvihne s ňou kapsulu. Akonáhle raketa dosiahne požadovanú výšku, kapsula sa oddelí od rakety, potom sa obidve vznášajú niekoľko minút vysoko nad Zemou a potom sa vracajú. Kapsula letí na padákoch, raketa, zase zapne motor znova a pristane priamo na pristávaciu plochu. Všeobecne platí, že takýto let by mal trvať 11 minút.

Vstupenky na takéto lety Blue Origin, Forbes poznamenáva, ešte nezačali predávať. Minulé leto sa však agentúra Reuters dozvedela, že náklady na takúto cestu na lodi Bezosa by začali pri sume 200 000 USD.

Prvý skúšobný let New Shepard Blue Origin sa konal v apríli 2015.