OECD: 138 krajín a jurisdikcií sa dohodlo na zavedení globálnej daňovej dohody, je to pokrok
PARÍŽ – Nedávno sa 138 členov OECD/G20 Inclusive Framework on Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) – čo predstavuje viac ako 90 % globálneho HDP – dohodlo na vyhlásení o výsledku, v ktorom sa uznáva významný dosiahnutý pokrok a umožňuje krajinám a jurisdikciám pokročiť v historickej veľkej reforme medzinárodného daňového systému.
Dvojpilierové riešenie na riešenie daňových výziev vyplývajúcich z digitalizácie ekonomiky zabezpečí spravodlivejšie rozdelenie ziskov a daňových práv medzi krajiny a jurisdikcie s ohľadom na najväčšie svetové nadnárodné spoločnosti (MNE).
Vyhlásenie o výsledku odsúhlasené na 15. stretnutí inkluzívneho rámca nasleduje po 20 mesiacoch intenzívnych technických rokovaní delegátov s cieľom pokračovať v práci na implementácii dvojpilierového riešenia. Odzrkadľuje spoluprácu a kompromis medzi všetkými jurisdikciami – malými aj veľkými, rozvíjajúcimi sa aj rozvinutými – počas rokovaní členov Inkluzívneho rámca od októbra 2021.
Vyhlásenie o výsledku sumarizuje balík výstupov vyvinutý Inkluzívnym rámcom na riešenie zostávajúcich prvkov Dvojpilierového riešenia:
- Text mnohostranného dohovoru (MLC) vypracovaný v rámci Inkluzívneho rámca, ktorý umožňuje jurisdikciám prerozdeliť a uplatniť právo na domáce zdanenie časti reziduálnych ziskov nadnárodných podnikov (suma A prvého piliera). Inkluzívny rámec zverejní text MLC hneď, ako bude pripravený na podpis, po vyriešení malého počtu špecifických bodov, keďže niekoľko jurisdikcií vyjadrilo obavy v súvislosti s niektorými konkrétnymi položkami v MLC;
- Navrhovaný rámec pre zjednodušené a zefektívnené uplatňovanie princípu nezávislého vzťahu na základné marketingové a distribučné aktivity v rámci krajiny (Suma B prvého piliera); ak sa pred dokončením vyžaduje vstup od zainteresovaných strán k určitým aspektom;
- Subject -to-Tax Rule (STTR) spolu s jeho implementačným rámcom, ktorý umožní rozvojovým krajinám aktualizovať bilaterálne daňové zmluvy na „zdanenie“ príjmov z určitých vnútroskupinových príjmov, ak takéto príjmy podliehajú nízkemu alebo nominálnemu zdaneniu v iná jurisdikcia;
- OECD pripraví komplexný akčný plán na podporu rýchlej a koordinovanej implementácie dvojpilierového riešenia v koordinácii s regionálnymi a medzinárodnými organizáciami.
V rámci významného vývoja od októbra 2021 sa 138 krajín a jurisdikcií vo vyhlásení o výsledku tiež dohodlo, že sa zdržia uvalenia novoprijatých daní z digitálnych služieb alebo príslušných podobných opatrení na akúkoľvek spoločnosť pred 31. decembrom 2024 alebo nadobudnutím platnosti MLC, ak skôr. za predpokladu, že podpis MLC dosiahol dostatočný pokrok do konca roka. Tento záväzok sa prijíma ako uznanie doterajšieho pokroku a potreby zabrániť narušeniu alebo oneskoreniu ratifikácie MLC.
„Dvojpilierové riešenie zabezpečí stabilitu medzinárodného daňového systému, vďaka čomu bude spravodlivejší a bude lepšie fungovať v čoraz digitalizovanejšej a globalizovanejšej svetovej ekonomike,“ povedal generálny tajomník OECD Mathias Cormann. „Všetci sme intenzívne pracovali na technických detailoch a implementačných opatreniach, ktoré sú potrebné na to, aby sa dvojpilierové riešenie stalo realitou. Včera dosiahnutá dohoda dokazuje, že napriek výzvam a kompromisom na ceste funguje mnohostranný dialóg a môže priniesť výsledky pri riešení spoločných výziev, ktoré si vyžadujú spoločné riešenia. Táto práca je rozhodujúca pre vlády a naše ekonomiky – v konečnom dôsledku preto, aby boli schopné získať potrebné príjmy na financovanie základných verejných statkov a služieb pre svojich občanov.“