Ruská federácia stále predáva Spojeným štátom jadrové palivo pre elektrárne za takmer 1 mld. USD
WASHINGTON – Newsweek: Washington je naďalej závislý od Moskvy, pokiaľ ide o dodávky kľúčových surovín.
Spojené štáty vykonali dôkladnú prácu pri sankcionovaní Ruska, no stále sa spoliehajú na jeden kľúčový zdroj od národa.
USA a ďalšie západné štáty rýchlo sankcionovali Rusko po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin nariadil inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Západní spojenci spojili svoje sily pri sankcionovaní zdrojov, ako je ruská ropa a plyn, aby zbavili Kremeľ finančného zisku uprostred nalievania peňazí do jeho vojny. proti Ukrajine. Medzinárodné spoločnosti so sídlom v Rusku tiež rýchlo odišli , čím ešte viac poškodili ruskú ekonomiku, ale Rusko stále pevne ovláda hordu niečoho, čo mnohé iné krajiny chcú: jadrové palivo.
Jadrová energia, ktorá vyrába energiu prostredníctvom procesu štiepenia atómov uránu, sa viac ako rok po vojne vyhýbala sankciám. Obohacovanie uránu je vysoko špecializovaný proces, ktorý je možné vykonávať len v niektorých krajinách, ako je Rusko. Rusko má jedny z najväčších svetových zásob uránu a vyniká aj nevyhnutným procesom jeho premeny na obohatený urán, ktorý sa potom môže použiť ako jadrové palivo. Komerčné závody na konverziu uránu fungujú v Rusku, Kanade, Číne a Francúzsku, pričom Rusko má najväčšiu infraštruktúru potrebnú na konverziu.
Z tohto dôvodu spoločnosť Rosatom State Nuclear Energy Corporation – ruská zbierka jadrových dodávateľov – poskytuje štvrtinu amerického jadrového paliva a Spojené štáty naďalej platia za tento zdroj, pričom minulý rok minuli kolektívnu 1 miliardu dolárov, uvádza sa v správe organizácie. Wall Street Journal .
Výmena jadrového paliva za peniaze je vedľajším produktom programu Megatons to Megawatts z roku 1993, ktorý znížil držbu jadrového paliva v Rusku premenou 500 metrických ton uránu na zbrane na 15 000 ton nízko obohateného uránu, ktorý sa potom predal. do USA na použitie ako jadrové palivo. Program znížil kapacitu ruských zbraní o viac ako 20 000 jadrových hlavíc a dodal Spojeným štátom veľmi potrebné palivo, ktoré by mohlo poskytnúť lacnejšiu a čistejšiu formu energie.
Jadrové palivo zažíva oživenie, keďže svet bojuje s účinkami a zvýšenými obavami zo zmeny klímy. Jadrová energia má nulové emisie a je druhým najväčším zdrojom nízkouhlíkovej elektriny na svete po vodnej energii, uvádza sa na webovej stránke Úradu pre jadrovú energiu Ministerstva energetiky USA.
V marci prvý americký jadrový reaktor po siedmich rokoch odštartoval jadrové reakcie v Gruzínsku. CNBC uviedla, že vrátane nového reaktora je v Spojených štátoch 93 reaktorov, ktoré poskytujú pätinu národnej energie. Štvrtina jadrových zdrojov potrebných na napájanie tejto energie pochádza z Rosatomu.
Americké spoločnosti strmo platia za zdroje potrebné na napájanie svojich reaktorov, čo znamená, že počas vojny financujú Rusko aj Ukrajinu. So 113 miliardami dolárov však podpora Kongresu Ukrajine prostredníctvom vojenskej, vládnej a humanitárnej pomoci ďaleko prekročila 1 miliardu dolárov, ktorú americké spoločnosti minuli na jadrové palivo Rosatom v roku 2022.