Ako funguje dodávateľ atómového paliva pre elektrárne na celom svete aj do USA, firma Rosatom

Rosatom , rusky: Росатом , IPA tiež známy ako Rosatom State Nuclear Energy Corporation, Štátna korporácia pre atómovú energiu Rosatom alebo Rosatom State Corporation , je ruská štátna korporácia so sídlom v Moskve.

Špecializuje sa na jadrovú energiu. energetický tovar a high-tech produkty. Organizácia bola založená v roku 2007 a zahŕňa viac ako 350 podnikov vrátane vedeckých výskumných organizácií, komplexu jadrových zbraní a jedinej flotily jadrových ľadoborcov na svete . 

Organizácia je najväčšou spoločnosťou vyrábajúcou elektrickú energiu v Rusku, ktorá vyrába 215,746 TWh elektriny, čo predstavuje 20,28 % z celkovej výroby elektriny v krajine. Korporácia je na prvom mieste v zámorskej výstavbe jadrových elektrární , zodpovedá za 76 % celosvetového exportu jadrovej technológie: 35  blokov jadrových elektrární , v rôznom štádiu vývoja, v 12 krajinách, od decembra 2020.

Rosatom tiež vyrába zariadenia, vyrába izotopy pre nukleárnu medicínu vykonáva výskum a materiálové štúdie; vyrába tiež superpočítače a softvér, ako aj rôzne jadrové a nejadrové inovatívne produkty. Rosatom plánuje ďalší rozvoj obnoviteľnej energie a veternej energie. V Rusku sa stavajú dva bloky v JE Kursk-2 s ohlásenými plánmi na ďalšie 2 bloky v JE Kola.

Rosatom má 38 % podiel na svetovom trhu a v roku 2019 má vedúce postavenie v oblasti globálnych služieb obohacovania uránu (36 %) a pokrýva 16 % celosvetového trhu s jadrovým palivom. 

V roku 2020 Rosatom schválil svoju aktualizovanú stratégiu zdôrazňujúcu úlohu nových produktov, jadrových neenergetických aj nejadrových, v približne 100 nových obchodných oblastiach vrátane nukleárnej medicíny, kompozitov, veternej energie, vodíka, odpadového hospodárstva, aditívnej technológie, výroby vodíka. 

Rosatom je nezisková organizácia a medzi jej úlohy patrí rozvoj jadrovej energetiky, rast podnikov jadrového palivového cyklu a plnenie úloh, ktoré jej zveril štát, zároveň zabezpečuje národnú bezpečnosť ( jadrové odstrašovanie ), jadrovej a radiačnej bezpečnosti , ako aj rozvoj aplikovanej a základnej vedy. Okrem toho je štátna spoločnosť oprávnená v mene štátu plniť medzinárodné záväzky Ruska v oblasti využívania jadrovej energie a nešírenia jadrových materiálov. Rosatom sa podieľa aj na rozsiahlych projektoch, akými sú ITER a FAIR.

Vo februári 2021 dosiahli celkové portfóliové objednávky Rosatomu 250 miliárd USD.  Podľa podnikovej správy za rok 2020 bolo portfólio jej 10-ročných zahraničných objednávok na úrovni 138,3 miliardy USD, pričom tržby dosiahli 7,5 miliardy USD. 10-ročné portfólio objednávok na nové produkty predstavovalo 1 602,1 miliardy ₽, zatiaľ čo tržby dosiahli 261,1 miliardy ₽.

Začiatkom roku 2021 zahŕňal Rosatom 356 rôznych organizačných a právnych foriem. Niektoré patria do podnikov jadrovoenergetického komplexu , ktorý zahŕňa organizácie jadrovej energetiky, jadrového inžinierstva a jadrového palivového cyklu , vrátane podnikov na prieskum a výrobu prírodného uránu, konverziu a obohacovanie uránu, výrobu jadrového paliva, elektrinu. a zariadení, vývoj nových technológií pre platformu jadrového paliva a plynových centrifúg. Iné patria k rastúcemu počtu nových podnikov mimo jadrovej energetiky, vrátane veternej energie, kompozitných materiálov, aditívnych technológií, nukleárnej medicíny a iných. Civilné aktíva ruského jadrového priemyslu sú sústredené v holdingovej spoločnosti Rosatomu Atomenergoprom , ktorá k decembru 2020 združovala 204 podnikov. 

Spoločnosti Rosatomu sú integrované do viacerých divízií: 

Ťažobná divízia 

Holdingovou spoločnosťou ťažobnej divízie Rosatomu je JSC Atomredmetzoloto , ktorá konsoliduje ruské aktíva ťažby uránu. Medzi kľúčové dcérske spoločnosti patria JSC Khiagda a JSC Dalur.

Uranium One je samostatná globálna ťažobná spoločnosť, ktorá pôsobí priamo pod Rosatom s rôznorodým portfóliom aktív v Kazachstane, USA a Tanzánii.

Manažérskou spoločnosťou palivovej divízie Rosatomu je JSC TVEL , ktorá je vedúcou organizáciou na globálnom front-end trhu jadrového palivového cyklu a jediným dodávateľom jadrového paliva pre ruské JE a flotilu ľadoborcov s jadrovým pohonom.

Medzi kľúčové dcérske spoločnosti patria Bochvar National Research Institute for Anorganic Materials, Siberian Chemical Combine a Chepetskiy Mechanical Plant .

Medzi úlohy divízie patrí výroba jadrového paliva, konverzia a obohacovanie uránu a výroba plynových odstrediviek .

Obohacovanie uránu sa vykonáva v štyroch závodoch TVEL Fuel Company, vrátane Angarského elektrochemického závodu v Angarsku , Irkutská oblasť , Zelenogorského elektrochemického závodu v Zelenogorsku , Krasnojarský kraj, Uralského elektrochemického závodu v Novouralsku , Sverdlovskej oblasti a Sibírskeho chemického závodu v Seversku, Tomská oblasť .  Urán sa obohacuje pomocou pokročilej technológie plynovej centrifúgy na oddelenie izotopov uránu. V jednotke W-ECP Elektrochemického závodu Zelenogorsk sa ochudobnený hexafluorid uránu premieňa na oxidovú formu. 

Jadrové palivo sa vyrába v závode na výrobu strojov Rosatom (JSC MSZ) a závode na chemické koncentráty v Novosibirsku (JSC NCCP). Elektrárne vyrábajú jadrové palivo na báze UO 2 (obohatený čerstvý a prepracovaný urán) pre všetky modely ruských energetických a výskumných reaktorov, ako aj pre mnohé modely zahraničných energetických a výskumných reaktorov a pre ruské lodné energetické zariadenia. Vývoj paliva odolného voči haváriám pre reaktory VVER a PWR teraz vstúpil do fázy testovania. 

Palivo MOX pre rýchle sodíkové reaktory sa vyrába v Banskom a chemickom kombináte, zatiaľ čo zmesové palivo urán-plutónium sa bude vyrábať v Sibírskej chemickej továrni, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe. Uránovo-plutóniové palivo REMIX (regenerovaná zmes) testované pre reaktory VVER; očakáva sa, že jeho komerčná výroba bude prebiehať v banskom a chemickom kombináte.

Prepracovanie VJP sa vykonáva v Mayak Production Association v závode RT-1. V elektrárni sa v súčasnosti spracováva vyhorené jadrové palivo (rôzneho zloženia) z energetických reaktorov ( BN-350 , VVER-440 , BN-600 , RBMK-1000 , VVER-1000 ; BN-MOX), z výskumných reaktorov ruských resp. zahraničných vedeckých centier a z reaktorov podmorských a povrchových námorných dopravných elektrární. 

Divízia strojárstva

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC Atomenergomash . Je to jedna z najväčších ruských skupín strojárskych podnikov, ktorá ponúka celý rad riešení pre návrh, výrobu a dodávku zariadení pre jadrovú energetiku. Divízia zahŕňa viac ako 10 výrobných závodov vrátane výrobných podnikov, inžinierskych centier a výskumných organizácií v Rusku, na Ukrajine, v Českej republike a Maďarsku.

Podľa vlastných údajov skupiny 14 % jadrových elektrární na svete a 40 % tepelných elektrární v SNŠ a pobaltských štátoch používa zariadenie na zadržiavanie. Okrem toho je divízia najväčším výrobcom zariadení pre reaktor VVER a jediným svetovým výrobcom rýchleho neutrónového reaktora ( BN reaktor ). Jej podniky sú zodpovedné aj za dizajn a výrobu reaktorov pre jadrové elektrárne SMR, na pevnine aj na mori, ako aj za jadrové ľadoborce.

Medzi kľúčové dcérske spoločnosti patria OKB Gidropress , OKBM Afrikantov , JSC Machine-Building Factory of Podolsk a AEM-technology.

Inžinierska divízia 

Manažérskou  spoločnosťou je JSC ASE EC , ktorá má rozsiahle možnosti riadenia výstavby komplexných inžinierskych zariadení. Medzi hlavné oblasti podnikania divízie patrí projektovanie a výstavba veľkých jadrových elektrární v Rusku av zahraničí a vývoj digitálnych technológií pre riadenie komplexných inžinierskych zariadení založených na platforme Multi-D.

Medzi kľúčové spoločnosti patria JSC Atomenergoproekt a JSC ATOMPROEKT.

Divízia energetiky 

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC Rosenergoatom . Je jediným prevádzkovateľom JE v Rusku a kľúčovým hráčom na ruskom trhu s elektrickou energiou . Medzi jej hlavné oblasti podnikania patrí výroba elektriny a tepla v JE a pôsobí ako prevádzkovateľ jadrových zariadení (jadrových elektrární), zdrojov žiarenia a zariadení skladujúcich jadrové materiály a rádioaktívne látky.

Medzi kľúčové spoločnosti patria všetky ruské JE, JSC AtomEnergoRemont, JSC AtomEnergoSbyt a stavebný holding TITAN-2.

Back-end rozdelenie

Riadiacou spoločnosťou je JSC Federal Center for Nuclear and Radiation Safety. Venuje sa centralizovanému systému nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom , ako aj vyraďovaniu nebezpečných jadrových a rádiologických zariadení.

Medzi kľúčové spoločnosti patria FSUE Mining and Chemical Combine , FSUE Radon, NO RWM.

Divízia výskumu a vývoja 

Riadiacou spoločnosťou je JSC Science and Innovations. Medzi kľúčové spoločnosti patria Ruské vedecké centrum (RSC) – AI Leipunskiy IPPE, NII NPO Luch a Výskumný ústav atómových reaktorov .

Severná morská cesta 

Rozvoj Severnej námornej cesty sa stal prioritou Rosatomu po tom, čo bola spoločnosť vymenovaný za prevádzkovateľa infraštruktúry koncom roka 2018. Rosatom sa snaží organizovať lodnú plavbu v rámci NSR, rozvíjať infraštruktúru námorných prístavov vrátane energetiky, vytvárať bezpečnostný navigačný systém, as ako aj navigačnú a hydrografickú podporu. Okrem toho je niekoľko subjektov Rosatomu zapojených do rozvoja medzinárodnej tranzitnej námornej nákladnej dopravy pozdĺž Severného morského tranzitného koridoru.

Medzi kľúčové spoločnosti patrí FSUE Atomflot , riaditeľstvo severnej námornej cesty, Rusatom Cargo.

Divízia veternej energie 

V roku 2017 sa Rosatom rozhodol investovať do výroby veterných turbín , veriac, že ​​rýchle znižovanie nákladov v odvetví obnoviteľných zdrojov sa stane konkurenčnou hrozbou pre jadrovú energiu. Rusko nedávno ponúklo dotácie na domácu technológiu obnoviteľných zdrojov. 

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC NovaWind. Táto divízia Rosatomu sústreďuje svoje úsilie na pokročilé oblasti technológie výroby veternej energie.

Medzi kľúčové spoločnosti patria WindSGC, WindSGC-2 a Atompowerindustry Trade.

Divízia nukleárnej medicíny

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC Rusatom Healthcare. Historicky bol vyvinutý v rôznych podnikoch ruského jadrového priemyslu. V roku 2017 Rosatom založil divíziu s cieľom spojiť aktíva a odborné znalosti v oblasti zdravotnej starostlivosti. Divízia nukleárnej medicíny má na starosti nukleárnu medicínu, výrobu a distribúciu rádioizotopových produktov a zariadení na radiačnú sterilizáciu, ako aj tvorbu integrovaných riešení pre medicínu na kľúč.

Medzi kľúčové spoločnosti patria JSC Isotope a NIITFA. Vo februári 2022 získala spoločnosť Rusatom Healthcare 25 001 % akcií skupiny Medscan, pričom zvyšok akcií stále drží jej hlavný akcionár Jevgenij Tugolukov. 

Divízia pokročilých materiálov a technológií

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC UMATEX, ktorá sa zaoberá výrobou uhlíkových vlákien a predmetov na báze vlákien, ako aj výskumom, vývojom a technickou podporou pre svojich partnerov.

Medzi kľúčové spoločnosti patrí JSC Khimprominzhiniring, R&D center a LLC ALABUGA-FIBRE.

Divízia digitálnych produktov 

Manažérskou  spoločnosťou je Digitalizačná jednotka Rosatomu, ktorá sa zaoberá riešením úloh v troch hlavných oblastiach:

Účasť na digitalizácii Ruska,  Rosatom je centrom kompetencií Federálneho projektu Digitálne technológie v rámci Národného programu Digitálna ekonomika.

Vývoj digitálnych produktov pre jadrovú energetiku a mimo nej.

Vnútorná digitalizácia ruského jadrového priemyslu, vďaka ktorej je v kritických oblastiach nezávislý od zahraničných technológií.

Medzi kľúčové spoločnosti patria Cifrum a Rusatom Digital Solutions.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Divízia infraštruktúrnych riešení

Arktický klimatický komplex prezentovaný na výstave ” Armáda-2022 “.

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC Rusatom Infrastructure Solutions. Zodpovedá za koordináciu inovácií a pokročilých technológií organizácií Rosatom pre efektívne riadenie miest, zlepšenie kvality života, vytváranie pohodlného a bezpečného mestského prostredia v rámci programu „Smart City“. Ďalšou oblasťou odbornosti je výroba sladkej vody, ktorá zahŕňa vývoj riešení na odsoľovanie, úpravu vody a čistenie vody. Spoločnosť vyvíja, stavia, modernizuje, udržiava zariadenia na zásobovanie vodou, čistenie a úpravu vody pre energetiku, petrochemický, potravinársky a iný priemysel.

Divízia aditívnej výroby

Riaditeľskou spoločnosťou je Rusatom Additive Technologies. Spája vedecké a výrobné spoločnosti Rosatomu s cieľom rozvíjať oblasť aditívnej výroby v Rusku. Riadi návrh a výrobu 3D tlačiarní, aditívnych práškov, kompletných súprav, softvéru a služieb 3D tlače.

Divízia systémov skladovania energie 

Riaditeľskou spoločnosťou je LLC RENERA, ktorá sa zaoberá vývojom lítium-iónových trakčných batérií pre elektrickú dopravu a pevných systémov na akumuláciu energie, ako aj produktov pre systémy núdzového a neprerušiteľného napájania a akumulácie obnoviteľnej energie.

Divízia systémov riadenia procesov a elektrotechniky 

Riaditeľskou spoločnosťou je JSC Rusatom Automated Control Systems. Buduje komplexné riešenia pre automatizáciu výrobných procesov, vyrába a dodáva elektrické zariadenia , navrhuje a konštruuje zariadenia na dodávku elektriny.

Divízia environmentálnych riešení

Riaditeľskou spoločnosťou je FSUE Federal Environmental Operator.

Obchodná a obchodná divízia

Riaditeľskou spoločnosťou je Techsnabexport (TENEX), ktorá má na starosti medzinárodný export služieb a produktov obohacovania uránu. Techsnabexport bol založený v roku 1963 ako zahraničný obchodný zástupca sovietskeho jadrového priemyslu, na zahraničnom trhu je známy pod obchodnou značkou TENEX . V roku 1993 rusko – americký medzivládny program Megatons to Megawatts Program , ktorého cieľom bola konverzia vysoko obohateného uránu extrahovaného z ruských jadrových hlavíc na nízko obohatený urán na použitie v amerických jadrových elektrárňach., bola podpísaná vďaka úsiliu Techsnabexportu a trvala až do roku 2013. Do konca dohody bolo recyklovaných asi 500 ton uránu na zbrane z 20 000 ruských hlavíc. Takto vyrobené palivo poskytovalo približne polovicu všetkej energie vyrobenej v amerických jadrových elektrárňach (a približne 10 % všetkej elektriny vyrobenej v USA). 

Jadrové elektrárne

Správcovská spoločnosť Rosenergoatom prevádzkuje všetky ruské jadrové elektrárne a zastupuje divíziu elektrickej energie štátnej korporácie Rosatom. K aprílu 2021 v Rusku fungovalo 11 jadrových elektrární (38 energetických blokov) s celkovou kapacitou 30,5 GW, ktoré vyrábali asi 20,28 % všetkej elektriny vyrobenej v Rusku. 

A

Fotografie: Rosatom