Finančný systém USA po zlyhaniach bánk krehký
NEW YORK – V týždni, ktorý sa skončil 12. apríla, vklady v amerických bankách klesli o 76,2 miliardy dolárov, uviedol Fed v piatok 21. apríla.
Teraz je na najnižšej úrovni od júla 2021.
V týždni, ktorý sa skončil 12. apríla, vklady v amerických bankách klesli o 76,2 miliardy dolárov, uviedol Fed v piatok 21. apríla. To naznačuje, že finančný systém krajiny zostáva po sérii bankrotov úverových inštitúcií nestabilný.
Pokles vkladov bol zaznamenaný najmä vo veľkých a zahraničných bankách, postihol však aj malé úverové inštitúcie. Úvery komerčných bánk medzitým vzrástli o 13,8 miliardy USD (sezónne očistené, zatiaľ čo úvery a lízingy na neupravenom základe klesli o 9,3 miliardy USD).
Údaje vytvárajú zmiešaný obraz. Vklady po skoku v predchádzajúcom týždni opäť klesali. Minulý mesiac tesne po bankrote SVB a iných bánk prudko klesli a teraz je toto číslo na najnižšej úrovni od júla 2021.
Úvery však rástli už druhý týždeň po sebe, a to najmä v sektore bývania a spotrebiteľského sektora. To naznačuje stabilizáciu situácie.
Úvery sú kľúčom k rastu podnikania a výdavkov a sprísnenie úverových štandardov sa považuje za nový faktor, ktorý môže v nadchádzajúcich mesiacoch brániť ekonomickému rastu. Môže však prispieť aj k rýchlejšiemu poklesu inflácie.
Tento týždeň niekoľko amerických regionálnych bánk uviedlo, že tento rok očakávajú nižšie výnosy zo svojich úverov. Najmä KeyCorp a Fifth Third Bancorp znížili svoje prognózy čistého úrokového príjmu.
Predstavitelia Fedu poznamenali, že sprísnenie podmienok poskytovania úverov by mohlo znížiť potrebu ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Trh s derivátmi napriek tomu očakáva, že na zasadnutí FOMC 3. mája porastie o 0,25 % z 5,00-5,25 %.