ABECEDA FINANCIÍ – štátny investičný fond
Štátny investičný fond je štátny investičný fond pozostávajúci z peňazí generovaných vládou, často odvodených z prebytočných rezerv krajiny. Štátne investičné fondy sú prínosom pre hospodárstvo krajiny a jej občanov.
Financovanie štátneho investičného fondu môže pochádzať z rôznych zdrojov. Obľúbenými zdrojmi sú prebytočné rezervy zo štátnych príjmov z prírodných zdrojov, obchodné prebytky, bankové rezervy, ktoré sa môžu nahromadiť z rozpočtovania, operácií v cudzej mene, peňazí z privatizácií a vládnych transferových platieb.
Vo všeobecnosti majú štátne investičné fondy zvyčajne cielený účel. Niektoré krajiny majú suverénne investičné fondy, ktoré môžu byť podobné rizikovému kapitálu pre súkromný sektor.
Pojem „suverénny investičný fond“ prvýkrát použil v roku 2005 Andrew Rozanov v článku s názvom „Kto drží bohatstvo národov?“. v Central Banking Journal. Predchádzajúce vydanie časopisu popisovalo posun od tradičnej správy rezerv k správe suverénneho bohatstva; následne sa tento výraz rozšíril, keďže kúpna sila globálneho úradníctva raketovo narástla.
Niektorí z nich upútali pozornosť zlými investíciami do niekoľkých finančných spoločností na Wall Street, ako sú Citigroup, Morgan Stanley a Merrill Lynch. Tieto firmy potrebovali infúziu hotovosti kvôli stratám spôsobeným zlým riadením a krízou rizikových hypoték.
Štátne investičné fondy investujú do rôznych tried aktív, ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, súkromný kapitál a hedžové fondy. Mnohé suverénne fondy priamo investujú do inštitucionálnych nehnuteľností.