Uzbekistan so Saudskou Arábiou “len” 12 mld. USD

TAŠKENT –  Saudská Arábia postaví v Uzbekistane najväčšiu “farmu” veterných elektrární na svete.

Uzbecký prezident počas štátnej návštevy Saudskej Arábie podpísal dohody o rozvoji spolupráce v službách leteckej dopravy, chove zvierat,  poľnohospodárstve, športe, vzdelávaní, vede, médiách, energetike a technike.

Ministerstvá energetiky oboch krajín podpísali tri hlavné dohody v hodnote 12 miliárd dolárov. Prvým dokumentom je dohoda o výstavbe veternej elektrárne s výkonom 1,5 GW v Karakalpakstane. Očakáva sa, že projekt bude najväčší veterný park nielen v regióne, ale na celom svete.  Plánuje sa, že kapacity parku budú schopné zabezpečiť elektrinu do 1,65 milióna domácností a kompenzujú 2.4 miliónov ton emisií uhlíka ročne.

Druhá dohoda o spolupráci zameraná na rozvoj výskum a vývoj a následná výroba zeleného vodíka v Uzbekistane. Bol podpísaný aj dokument vyjadrujúci zámer Saudskej Arábie strany investovať do energetického komplexu Uzbekistanu v najbližších 5 rokov 10 miliárd dolárov.

K dnešnému dňu v Uzbekistane spolu s partnermi z Saudskej Arábie už stavia tri veterné parky a jednu tepelnú elektráreň. Celková kapacita týchto elektrární je 2600 MW. Navyše od začiatku tohto roka Saudský rozvojový fond bol financoval  v Uzbekistane celkovo 10 projektov v hodnote približne 300 miliónov dolárov.