Západ oznámil nesplácanie ruského verejného dlhu, prečo to ruské ministerstvo financií popiera
MOSKVA / WASHINGTON – Tlačová agentúra Bloomberg v noci na dnes 27. júna 2022 oznámil očakávaný default. Pojem default znamená verejné vyhlásenie dlžníka za zlyhajúceho pri splácaní úverov. Preto sa používa aj pojem zlyhanie.
Spolu s koncom nedele uplynula 30-dňová doba odkladu (grace period) na splatenie zvyšného dlhu na jednej z emisií vládnych eurobondov – takto sa nazývajú dlhové cenné papiere vydané v cudzej mene pre emitenta. Podľa agentúry Bloomberg ide o kupóny na dve emisie: „Rusko-2026“ a „Rusko-2036“ (čísla označujú rok splatenia každej emisie) . Ďalšie výplaty kupónov na nich v celkovej hodnote 100 miliónov dolárov sa mali uskutočniť 27. mája, investori ich však podľa agentúry nedostali.
Nejde o prvé pohľadávky zahraničných veriteľov voči ministerstvu financií
Podobná situácia nastala už v apríli, keď Rusko muselo plne splatiť zostatok ďalšej emisie, pričom držiteľom dlhopisov vyplatilo 552 miliónov dolárov. Z dôvodu zmrazenia zlatých a devízových rezerv centrálnej banky transakcia neprebehla, ale na konci toho istého mesiaca bolo stále možné uskutočniť platbu – podľa niektorých správ na úkor finančných prostriedkov v účtoch korporácie DOM.RF, ktorá unikla sankciám. V tom čase malo americké ministerstvo financií licenciu, ktorá umožňovala americkým bankám obsluhovať staré emisie ruského vládneho dlhu, po 25. máji ju však neobnovili. Podľa emisných podmienok je tolerančné obdobie považované za ochranné obdobie, no nie je bezplatné – účtuje sa zaň aj úrok.
Bývalí držitelia už splatených eurobondov Ruska-2022 oznámili 11. mája deficit vo výške 1,9 milióna dolárov. Zodpovedajúca pohľadávka bola prihlásená do medzinárodného zúčtovacieho systému Euroclear, ktorý pôsobil ako depozitár – správca práv investorov a sprostredkovateľ medzi nimi a emitentom, ruským ministerstvom financií.
Začiatkom júna Výbor pre úverové udalosti Medzinárodnej asociácie swapov a derivátov (ISDA) uznal úverovú udalosť „nezaplatenia“, pričom zdôraznil, že zatiaľ nejde o nesplatenie, keďže väčšina dlhu bola splatená.
Predvolenú hodnotu nemal kto opraviť
Nesplatenie emitentov, najmä pokiaľ ide o verejný dlh, zvyčajne oznamujú hlavné ratingové agentúry z veľkej trojky: S&P, Fitch alebo Moody’s. Kvôli sankciám, ktoré západným spoločnostiam zakazujú poskytovať väčšinu finančných služieb v Rusku, všetky prestali v krajine pôsobiť. Akcionári sa tiež neponáhľajú s vydaním spoločného vyhlásenia, keďže stále dúfajú v priaznivý výsledok a snažia sa posúdiť šance na vrátenie svojich prostriedkov, píše Bloomberg. Agentúra tiež poznamenáva, že oznámenie o defaulte by v každom prípade bolo skôr symbolické, pretože Rusko je už v pozícii „ekonomického vyvrheľa“, ktorého zahraniční investori v dohľadnej dobe pravdepodobne nepožičia.
Ruské ministerstvo financií medzitým popiera možnosť zlyhania
Ruské ministerstvo financií zase tvrdí, že ešte v polovici júna uložilo požadované prostriedky v Národnom zúčtovacom depozitári (NSD), ktorý predtým splnomocnil agenta na obsluhu devízového verejného dlhu. Predtým tieto funkcie vykonávala londýnska pobočka americkej Citibank, ktorá však v rámci sankcií odmietala vykonávať príkazy a vykonávať platby.
Moskva trvá na tom, že nie je možné hovoriť o omeškaní, pretože dlžník je pripravený plne splniť svoje záväzky, ale nemôže to urobiť kvôli západným sankciám.
Ruskí predstavitelia označujú súčasnú situáciu za umelo vytvorený default, ktorého cieľom je len bezdôvodne diskreditovať Rusko. Minister financií Anton Siluanov opakovane povedal, že jeho rezort si váži povesť bona fide dlžníka. Ministerstvo financií v nedávnom komentári opäť uvádza , že platby boli zrealizované, prijaté Národným zúčtovacím depozitárom a „včas prevedené“ ruským a zahraničným držiteľom dlhopisov. To, že sa finančné prostriedky nedostali k prijímateľom, rezort vysvetľuje počínanie zahraničných finančných sprostredkovateľov a investorom radí, aby ich kontaktovali.
Siluanov už skôr oznámil nové spôsoby splácania verejného dlhu
Koncom mája Siluanov oznámil nový spôsob splácania verejného dlhu – „obídenie infraštruktúry Západu“. Základom tohto prístupu je uskutočňovanie platieb v rubľoch, aby ich príjemcovia premenili na meny, ktoré sú pre nich „zaujímavé“. Dokumentácia najnovších emisií ruských eurobondov podľa Siluanova uvádzala možnosť platby v rubľoch. Mechanizmus označil za opak novej platobnej schémy za ruský plyn dodávaný do Európy. Prezident Vladimir Putin podpísal 22. júna dekrét umožňujúci vyrovnanie verejného dlhu v cudzej mene v rubľoch. Za týmto účelom si zahraniční depozitári zriadia v NSD osobitné účty typu „I“. Na druhý deň to oznámilo ministerstvo financií, ktorá už previedla 12,51 miliardy rubľov (ekvivalent 234,85 milióna dolárov) kupónových platieb na NSD na emisie Rusko-2027 a Rusko-2047. Nestojí za to rátať s tým, že zahraniční investori budú s týmto prístupom úplne spokojní a záväzky uznajú za splnené. V súčasnej situácii však nemajú na Moskvu žiadne páky vplyvu: Siluanov už vyhlásil, že Rusko neuznáva rozhodnutie súdu v prospech držiteľov cenných papierov, keďže neuznáva jurisdikciu cudzích orgánov.
Čo na to Kremeľ
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore s novinármi uviedol, že Rusko vykonalo platby za dlhopisy v máji, ale skutočnosť, že boli zablokované Euroclearom kvôli západným sankciám voči Rusku, “nie je náš problém”.
Podľa Peskova sú obvinenia zo zlyhania “v tomto prípade absolútne nezákonné, pretože ešte v máji bola vykonaná potrebná platba v cudzej mene.” To, že tieto prostriedky boli zadržané a neboli doručené príjemcom, už “nie je náš problém,” dodal. “To znamená, že v tomto prípade neexistujú žiadne dôvody na to, aby sme túto situáciu označili za default,” povedal Peskov.
V pondelok uplynula 30-dňová ochranná lehota, počas ktorej musela Ruská federácia vyriešiť otázku vyplácania kupónových platieb v otázkach Rusko-2026 a Rusko-2036.
Podľa Bloombergu zahraniční investori tieto platby nedostali, čo znamená, že Rusko bolo v stave zlyhania.
Platby týchto emisií eurobondov klesli 27. mája. Ale 25. mája skončila platnosť licencie OFAC, ktorá umožňovala transakcie potrebné na prijímanie platieb za ruské cenné papiere, a ministerstvo financií USA vopred oznámilo, že ju neobnoví.
Ruské ministerstvo financií 20. mája, týždeň pred predpokladaným termínom splatnosti, previedlo finančné prostriedky na platobného agenta za tieto emisie – NSD – a oznámilo, že si splnilo svoje záväzky týkajúce sa obsluhy dlhových cenných papierov v súlade s dokumentáciou emisie. NSD uviedla, že platby prijaté depozitárom za eurobondy boli prevedené na vkladateľov. Bloomberg predtým napísal, že prostriedky od NSD dostal Euroclear, ale platby sa tam „zasekli“ kvôli kontrolám súladu a nedostali sa k držiteľom.
Výplata kupónu za emisiu so splatnosťou v roku 2026 je 71,25 milióna USD, za emisiu so splatnosťou v roku 2036 – 26,5 milióna eur.
Rusko má od spustenia vojenského konfliktu na Ukrajine 24. februára problémy naďalej splácať svoje nesplatené dlhopisy v hodnote 40 miliárd dolárov, keďže tvrdé sankcie fakticky odrezali krajinu od globálneho finančného systému a jej aktíva sa stali pre mnohých investorov nedotknuteľnými.
Rusko už dlho tvrdilo, že má peniaze na splatenie, pričom neplatenie označilo za umelé, pretože sankcie bránia zahraničným držiteľom dlhopisov dostať peniaze. V pondelok americký predstaviteľ uviedol, že platobná neschopnosť ukázala, ako vážne sankcie ovplyvnili ruskú ekonomiku.
Približne polovica ruských zlatých a devízových rezerv – asi 300 miliárd dolárov – bola predtým zablokovaná západnými sankciami uvalenými po začiatku vojenského konfliktu.
“Naša pozícia je dobre známa. Naše rezervy sú zablokované nezákonne a všetky pokusy o využitie týchto rezerv budú tiež nezákonné a budú sa rovnať priamej krádeži,” povedal Peskov.
Euroclear na otázku týkajúcu sa platieb neodpovedal.
Ministerstvo financií Ruska po správach v médiách o „defaulte“ uviedlo, že predmetné platby boli vykonané v plnej výške av súlade s emisnou dokumentáciou.
Viacerí investori nedostali peniaze na ruské eurobondy z dôvodu konania tretích strán, čo nie je štandardne priamo uvedené v emisných dokumentoch, vysvetlilo ministerstvo.
Ministerstvo financií zopakovalo, že neodmieta plniť svoje dlhové záväzky – a pre nemožnosť platieb v cudzích menách bol investorom ponúknutý mechanizmus vyrovnania v rubľoch.
V ďalšom kroku na rozšírenie sankcií voči Moskve britská vláda v nedeľu uviedla, že Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Japonsko a Kanada zakážu nový dovoz ruského zlata.
Na otázku, či by Rusko dokázalo presmerovať svoje zlato do Ázie, kde sú jeho hlavní spotrebitelia, Peskov odpovedal, že globálny trh s drahými kovmi je „dosť veľký“.
“Tak ako pri všetkých ostatných tovaroch, samozrejme, ak jeden trh stratí na atraktivite, dôjde k presmerovaniu tam, kde sú pohodlnejšie podmienky,” dodal Peskov.
K poslednému neplneniu došlo v roku 1918
V roku 1918 boľševici, ktorí sa dostali k moci, odmietli plniť záväzky cárskej vlády. Vonkajší dlh vo výške 18,5 miliardy rubľov v zlate teda zostal nesplatený, z čoho väčšina vznikla počas prvej svetovej vojny. V dôsledku toho krajiny dohody, ktoré boli tiež nespokojné s nedávnym separátnym Brestským mierom medzi Ruskom a Nemeckom, s ním prerušili všetky hospodárske vzťahy. Posledné nesplatenie štátneho dlhu urobilo Rusko v roku 1998, vtedy však išlo o domáce záväzky denominované v rubľoch.