Reálne mzdy v Európe klesajú rýchlejšie ako v USA

Domácnosti v Európskej únii  čelia väčšiemu poklesu kúpnej sily ako v USA. Je to preto, lebo konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou spôsobuje prudký rast cien energií a potravín. Analýzu miezd priniesol The Wall Street Journal.

Európania pravdepodobne uvidia, že reálne mzdy budú klesať rýchlejšie ako ich americkí kolegovia, keďže ruská štipľavá operácia na Ukrajine vyvolala ďalší nárast inflácie, čo hrozí, že kontinent uvrhne do recesie.

Pred konfliktom sa zdalo, že inflácia zostala v Európe nižšia ako v USA, čo odrážalo pomalšie ekonomické zotavenie z pandémie Covid-19. Situácia sa zmenila po začiatku konfliktu, v dôsledku čoho ceny potravín a energií v Európe raketovo vzrástli.

Jediný rozdiel oproti USA je v tom, že rast miezd v Európe výrazne zaostáva za infláciou, čo vedie k prudkému poklesu reálnych miezd – miezd upravených o rastúce spotrebiteľské ceny.

„Odkladáme si 100 eur na každú cestu do supermarketu a vraciame sa s čoraz menším množstvom jedla,“ povedal Daniele Biancardi, 37-ročný barman z Milána, ktorý žije so svojou priateľkou. „Váš plat je taký, aký je. Šéf nevidí, že mäso je teraz drahšie, tak vám trochu zvýši plat. Pracujete za rovnakú mzdu, ale každý týždeň máte pocit, že si môžete kúpiť menej.“

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj očakáva, že reálne mzdy v USA v tomto roku klesnú o 0,6 %, čo naznačuje, že rast miezd nezodpovedá rastu spotrebiteľských cien. To nie je dobré pre domácnosti ani pre vyhliadky rastu ekonomiky.

 

Oveľa väčší pokles sa však očakáva vo väčšine Európy, s výnimkou Francúzska, kde náklady na energiu vzrástli oveľa menej v dôsledku spoliehania sa na jadrovú energiu a vládneho stropu na ceny energie pre domácnosti. Podľa OECD reálne mzdy klesnú v Nemecku o 2,6 %, v Spojenom kráľovstve o 2,9 % a v Španielsku o 4,5 %.

To predstavuje odchýlku od obdobia pred pandémiou, keď bola dynamika reálnych miezd v USA a Európe takmer rovnaká. V roku 2019 vzrástli reálne mzdy o 1,1 % v USA a o 1,6 % v Nemecku.

Pred konfliktom na Ukrajine Európska centrálna banka očakávala, že ročná inflácia v eurozóne bude tento rok v priemere 3,2 %, čo je nad 2 % cieľom ECB. Do júna, keď banka zverejnila svoje najnovšie prognózy, sa očakávala inflácia v priemere 6,8 %.

Väčšina Európanov neočakáva, že ich mzdy v nasledujúcich 12 mesiacoch porastú rovnakým tempom ako inflácia spotrebiteľských cien.

Podľa júnového prieskumu prieskumu spoločnosti Dynata, ktorého sa zúčastnilo 4000 Európanov, asi 70 % Nemcov a Talianov neočakáva, že ich mzdy v tomto roku porastú. Tento názor zdieľa viac ako 60 % Britov a polovica francúzskych pracovníkov.

Potvrdzuje to skoršia štúdia Írskej centrálnej banky a prieskumnej spoločnosti Ireland Thinks. V apríli zistili nárast inflačných očakávaní írskych pracovníkov, pričom 1 418 respondentov očakávalo rast cien v priemere o 10 % v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov v porovnaní so 6,8 % v januári. Medzitým viac ako polovica pracovníkov v najrýchlejšie rastúcej ekonomike Európy očakávala, že ich mzdy zostanú rovnaké, zatiaľ čo tretina predpovedala mierny nárast a 1,9 % očakávalo výrazné zvýšenie.

“Medzi tými respondentmi, ktorí očakávajú zvýšenie svojich príjmov, prevažná väčšina očakáva, že ich príjmy budú rásť menej ako spotrebiteľské cen , ” uviedla centrálna banka.

Existujú výnimky, najmä tam, kde pracovníkov stále zastupujú silné odborové zväzy, čo je v Európe čoraz vzácnejšie.

Nemecká odborová organizácia IG Metall minulý týždeň zabezpečila zvýšenie miezd o 6,5 % v 18-mesačnej dohode s oceliarskymi spoločnosťami. Podľa šéfa odborov Jörga Hofmanna to bol najväčší nárast za tri desaťročia. „Pre zamestnancov to znamená výraznú úľavu od prudkého nárastu cien,“ povedal.

Heinz Jörg Fuhrmann, šéf nemeckého oceliarskeho priemyslu, označil dohodu za “takmer prijateľnú”. “Zostáva dúfať, že riziká hroziace na obzore pre nemeckú ekonomiku sa aspoň neodhalia v plnej sile,” povedal.

Ostatné nemecké odbory súhlasili s paušálnymi platbami na pokrytie vyšších nákladov na elektrinu, ale odložili rokovania o dlhodobejších mzdových dohodách na koniec roka, keď dúfajú, že výhľad bude jasnejší. To bol prístup Nemeckého zväzu chemických pracovníkov IGBCE.

Celkovo vzrástli mzdy odborárov v Nemecku v prvom štvrťroku 2022 o 4 %, uvádza Spolkový štatistický úrad. Po očistení o paušálne sumy sa mzdy odborov zvýšili o 1,1 %, čo je výrazne pod rastom spotrebiteľských cien o 5,8 %.

Vláda tento týždeň varovala, že účty domácností za zemný plyn, ktorým väčšina Nemcov kúri, sa môžu tento rok strojnásobiť.