V Spojených štátoch informovali o neochote uspokojiť požiadavky Volodymyra Zelenského
LOS ANGELES – Los Angeles Times: Macron, Scholz a Draghi popreli Zelenskému rýchle dodávky nových zbraní.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron , nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi , ktorí nedávno navštívili Kyjev , odmietli ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému rýchly presun nových zbraní. Píše o tom publicista Doyle McManus v článku pre Los Angeles Times.
Autor materiálu uviedol, že Západ vykazuje známky „ukrajinskej únavy“ v dôsledku dôsledkov protiruských sankcií na ekonomiky európskych krajín. Poznamenal, že traja európski lídri nesplnili Zelenského “najcennejšiu túžbu” po rýchlej dodávke zbraní. Pozorovateľ okrem toho zdôraznil, že bezprostredný vstup Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) je nepravdepodobný.
Bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu americkej armády generál Jack Keane už skôr zaznamenal oneskorenie v dodávkach zbraní na Ukrajinu. “Existujú podozrenia, že zbrane, ktoré Kyjev potrebuje, jednoducho neprichádzajú načas,” povedal. Podľa jeho názoru táto situácia dáva Rusku vojenskú prevahu.
Európski lídri navštívili 16. júna Ukrajinu, kde sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Macron po rozhovoroch povedal, že západné krajiny nebudú Ukrajine dodávať lietadlá a útočné tanky.
Rozkol v Európe pre situáciu okolo Ukrajiny
Francúzsky politik Nicolas Baveret v stĺpčeku pre Figaro vyjadril názor , že Francúzsko, Nemecko a Taliansko sú za urýchlené urovnanie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom rokovaní s Ruskom o územnom kompromise. Nedávna návšteva Macrona, Scholza a Draghiho v Kyjeve mala podľa neho symbolizovať jednotu EÚ v podpore Ukrajine.
Napriek tomu, napriek ohláseniu štatútu „bezprostredného kandidáta“ na Európsku úniu a poskytnutiu vojenskej pomoci, západné krajiny nedokázali skryť rozdiely v tejto otázke. Expert vysvetlil, že Európa bola rozdelená na dva bloky: krajiny východnej časti EÚ a Spojené kráľovstvo, ktoré sú zamerané na zintenzívnenie konfrontácie s Ruskom, ako aj Francúzsko, Nemecko a Taliansko, ktoré sú za diplomatické riešenie. hľadania kompromisu. Zároveň dodal, že Spojené štáty zaujímajú v tejto situácii prostrednú pozíciu, zároveň dodávajú Ukrajine zbrane a podporujú diplomatické iniciatívy.
Nemecké noviny Die Welt tiež napísali , že Macron, Scholz a Draghi počas svojej návštevy Ukrajiny predložili Zelenskému tajné požiadavky „za zatvorenými dverami“. Hlavy štátov sa po príchode do Kyjeva vyslovili za udelenie štatútu kandidátskeho člena Európskej únie Ukrajine. Publikácia naznačuje, že výmenou za podporu európski lídri tajne vyzvali Zelenského, aby obnovil dialóg s Ruskom a zorganizoval rokovania s jeho prezidentom Vladimirom Putinom .
Hlavná téma na diskusiu
Ukrajinská kríza bude hlavnou témou summitu EÚ, ktorý sa bude konať od 23. do 24. júna, uviedol šéf politického orgánu EÚ Charles Michel . Okrem toho dodal, že Európska rada vyzýva európskych lídrov, aby prijali kladné rozhodnutie o štatúte kandidáta na vstup pre Ukrajinu a Moldavsko.
Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje oznámil , že krajiny Európskej únie majú v úmysle tento týždeň udeliť Ukrajine štatút kandidáta na vstup do Európskej únie. Podľa amerického denníka sa na stretnutí predstaviteľov štátov únie proti tomuto kroku nikto nevyjadril. Navrhované znenie rozhodnutia o udelení štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine by však bolo potrebné predložiť písomne.
To, že otázka udelenia štatútu kandidáta na členstvo v EÚ Ukrajine je samozrejmosťou , uviedol aj poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau . V komentári k výsledkom stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu poznamenal, že o tejto téme sa počas rokovaní hovorilo.