Lend Lease pomoc USA a Veľkej Británie ZSSR

MOSKVA – Dnes na Červenom námestí nezaznelo ani jedno slovo o pomoci USA a Veľkej Británie Zväzu sovietskych socialistických republík v rámci programu Land Lease počas II. svetovej vojny.

Vzťahy so Spojenými štátmi a Veľkou Britániou, hlavnými spojencami ZSSR počas druhej svetovej vojny, teraz dosiahli najnižší bod na pozadí konfliktu, ktorý v Ruskej federácii označujú slovným spojením špeciálna operácia na Ukrajine. Spojené štáty aktívne zásobujú Ukrajinu zbraňami a americký prezident Joe Biden sa práve 9. mája 2022 chystá podpísať zákon o lend-lease na dodávky zbraní do Kyjeva. Predtým zákon schválili obe komory Kongresu.

Pre väčšinu z tých, ktorí poznajú históriu ZSSR, je slovo „lend-lease“, čo znamená „prenájom“, silne spojené s dodávkami americkej a britskej vojenskej techniky do ZSSR na boj proti nacistickému Nemecku.

Zákon prijatý v roku 1941 umožnil presun vybavenia a zbraní do bojujúcich štátov, najmä ZSSR, s následnou platbou po skončení nepriateľských akcií. Na rozdiel od prevládajúceho názoru, že tieto dodávky neboli také významné, zohrali, ako mnohí historici poznamenávajú, významnú úlohu pri posilňovaní bojovej sily Červenej armády. V rámci programu Lend-Lease sa tak do krajiny dodávali obrábacie stroje, benzín, polotovary vrátane slávneho guláša, ktorý sovietski vojaci vtipne nazývali „druhý front“. Celkovo bol dodaný tovar v hodnote viac ako 13 miliárd dolárov.

“Najmä 295,6 tisíc ton výbušnín, ktoré naša krajina dostala, predstavovalo 53% všetkých vyrobených v domácich podnikoch. Ešte pôsobivejší je pomer medi – 76%, hliníka – 106%, cínu – 223%, kobaltu – 138%. , vlna – 102 %, cukor – 66 % a mäsové konzervy – 480 %,“ poznamenáva jeden z článkov o Lend-Lease, ktorý zverejnil portál Military Review.

V rámci programu Lend-Lease bolo do ZSSR dodané veľké množstvo amerických lietadiel. Lietadlá vstúpili do ZSSR po trase Aljaška-Sibír, ktorá začala fungovať v roku 1942. Touto cestou dodali USA do ZSSR napríklad slávnu stíhačku Bell P-39 Aerocobra.

Bojové výpady na tomto bojovom vozidle podnikal legendárny sovietsky pilot Alexander Pokryškin, ktorý o ňom vo svojich spomienkach s obdivom hovoril: “Airacobra sa mi páčila pre jej tvary a hlavne silné zbrane. Bolo z čoho zostreľovať nepriateľské lietadlá – Kanón kalibru 37 mm, dva rýchlopalné guľomety veľkého kalibru a štyri guľomety normálneho kalibru, každý s rýchlosťou tisíc rán za minútu.

Nákladné auto Studebaker sa však stalo najznámejším produktom amerického vojensko-priemyselného komplexu dodávaným do ZSSR. Je o ňom s rešpektom – “Študer má motor trikrát” – hovorí vodič MUR v seriáli “Miesto stretnutia sa nedá zmeniť.” Nákladné vozidlo Studebaker bolo skutočne spoľahlivé vozidlo. Práve toto nákladné auto slúži ako platforma na inštaláciu sovietskych raketometov Kaťuša. Jeden z amerických historikov Albert Lauren Wicks vo svojej knihe nazýva program Lend-Lease „sporením“ pre ZSSR a súhlasí s tým aj maršal Georgij Žukov.

Slávny sovietsky veliteľ vo svojich memoároch písal o veľkej úlohe dodávok Lend-Lease. „Teraz hovoria, že spojenci nám nikdy nepomohli… Ale nemožno poprieť, že Američania nám dali toľko materiálov, bez ktorých by sme nemohli vytvoriť naše zálohy a nemohli by sme pokračovať vo vojne… Dostali sme 350 000 vozidiel a čo za vozidlá!. Nemali sme výbušniny, pušný prach. Nemali sme čím vybaviť nábojnice do pušiek. Američania nám naozaj pomohli s pušným prachom, výbušninami. A koľko plechu nás naviezli. Ako sme mohli rýchlo postaviť výroba tankov, keby nebolo americkej pomoci s oceľou. A teraz vec prezentujú tak, že sme toho všetkého mali nadbytok.

 

“Anglicko a USA urobili všetko pre to, aby nám poskytli materiálnu pomoc všetkého druhu, hlavne vojenskú – so zbraňami a inú materiálnu podporu potrebnú na vedenie vojny. Dostali sme veľmi podstatnú pomoc… Zaplatili nám, aby sme mohli ďalej bojovať , platili zbraňami a materiálom. Z ich pohľadu to bolo rozumné. A naozaj to bolo rozumné a je to pre nás výhodné. Koniec koncov, vtedy sme to mali ťažké, na vojne sme zaplatili veľmi vysokú cenu. , ale museli sme to urobiť, pretože inak sme neboli schopní bojovať “- napísal neskôr v memoároch sovietsky vodca Nikita Chruščov.

Stojí za zmienku, že po tom, čo bolo jasné, že ZSSR vyhráva vojnu proti nacizmu, sovietske vedenie začalo prejavovať záujem pokračovať v programe Lend-Lease aj po vojne, aby sa obnovila ekonomika. Ako poznamenáva americký historik Leon Martel v knihe Lend-Lease, Credits, and the Beginning of the Cold War, Stalin dokonca počas stretnutia predložil americkým predstaviteľom zoznam železničných a hydroelektrických zariadení. V ZSSR dúfali, že problémy samotnej ekonomiky USA, ako aj nezamestnanosť ich prinútia chopiť sa tohto návrhu.

Vďaka vojenskému priemyslu však Spojené štáty vyšli z vojny ako silnejšia veľmoc. Navyše sa rapídne zhoršovali vzťahy medzi spojencami, ktorí si vlastne medzi sebou rozdelili dobytý svet.

Po smrti amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, ktorý bol naklonený ZSSR, sa v USA dostal k moci radikálnejší vodca Harry Truman, ktorý sa netajil nechuťou k Stalinovi.

Rokovania o úhrade dlhov v rámci programu Lend-Lease medzi ZSSR a USA sa dostali do slepej uličky, keďže ZSSR kategoricky nevyhovovala výška dlhu deklarovaného USA v 2,7 mld. V roku 1951 urobili USA ústupky a znížili sumu na 800 miliónov dolárov. Sovietsky zväz tieto peniaze vyplatil, no začiatkom 70. rokov boli platby pozastavené, keďže Moskva bola nespokojná s tým, že Washington zaviedol diskriminačné opatrenia proti sovietskemu exportu. Nakoniec boli platby v rámci programu Lend-Lease ukončené v auguste 2006. Zároveň sa nemuselo platiť za všetky dodávky – všetko, čo bolo počas vojny zničené, nepodliehalo platbe.

Nepochybne, napriek veľkej úlohe, ktorú zohral Lend-Lease pri zvyšovaní obranyschopnosti ZSSR, víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne dosiahla hrdinská sovietska armáda, ako aj domáci frontoví pracovníci, ktorí vyrábali víťazné zbrane – lietadlá a tanky vytvorené veľkými domácimi dizajnérmi. Zároveň tí, ktorí vtedy žili, na rozdiel od súčasných vodcov, neváhali uznať významný podiel spojencov na víťazstve. Ale dnes je už doba iná a iný je Lend-Lease.