Denník Žen-min ž’-pao: cenu konfliktu znáša Európa

PEKING – Jedným z dôvodov súčasného rusko-ukrajinského konfliktu je neustále rozširovanie NATO pod záštitou Spojených štátov amerických východným smerom.

Cenu konfliktu znáša najmä Európa. Napísal čínsky denník Žen-min ž’-pao alebo Ľudový denník.   Sú to oficiálne noviny Komunistickej strany Číny, s nákladom cez 3 milióny výtlačkov najčítanejšie noviny v Číne.

“V súvislosti s rozsiahlymi sankciami voči Rusku sa v Európe zhoršuje množstvo ekonomických ukazovateľov. Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni už skôr poznamenal, že od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu prudký rast základného tovaru posunul infláciu na nové maximum, prerušenie obchodných väzieb zvýšilo tlaky v dodávateľskom reťazci, dôvera spotrebiteľov výrazne klesla a európske hospodárstvo je pod veľkým tlakom, “uvádza Žen-min ž’-pao.

Obrovský tlak na európske krajiny vyvíja aj problém utečencov, ktorý je priamym dôsledkom vojny. Agentúra OSN pre utečencov 20. apríla uviedla, že viac ako 5 miliónov Ukrajincov utieklo do susedných európskych krajín, čo spôsobilo bezprecedentnú migračnú krízu.

USA ako podnecovateľ rusko-ukrajinského konfliktu ťaží zo súčasnej situácie. Akciový trh padol, euro výrazne stratilo pôdu pod nohami, veľké množstvo kapitálu z Európy sa presúva do USA. Čo sa týka otázky utečencov, v marci Spojené štáty prijali len 12 Ukrajincov, veľa ukrajinských utečencov je na hraniciach USA a Mexika. Od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu podiely vojensko-priemyselných gigantov USA neustále rastú, „zarábajú na vojne”, uzavrel denník Žen-min ž’-pao.