Veľká Británia: ceny potravín sú o 10% vyššie

LONDÝN – Inflácia v Spojenom kráľovstve dosiahla v júli nové 40-ročné maximum a prvýkrát od roku 1982 prekročila 10 %.

Ročná inflácia spotrebiteľských cien dosiahla v júli podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom (Office of National Statistics) – ONS) 10,1 % v porovnaní s 9,4 % v júni. 12,7 % nárast cien potravín od júla 2021 bol podľa ONS najväčším motorom zrýchlenia inflácie.

Celková inflácia bola vyššia, ako sa predpokladalo v prieskume agentúry Reuters medzi ekonómami, a inflácia potravín je teraz na najvyššej úrovni za posledných 14 rokov.

“Všetkých jedenásť tried potravín a nealkoholických nápojov prispelo k zmene ročnej miery inflácie, kde ceny tento rok vo všeobecnosti vzrástli, ale pred rokom klesli,” uvádza sa vo vyhlásení ONS.

Zvýšenie cien najviac ovplyvnilo chlieb a obilniny, mlieko, syry a vajcia, pričom výrazne vzrástli ceny syra čedar a jogurtov.

Na mesačnej báze sa index spotrebiteľských cien v júli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil o 0,6 %. ONS sa domnieva, že za to môžu vyššie ceny benzínu a nafty, ako aj rastúce ceny leteniek.

Vyššia hodnota, ako sa očakávalo, bude naďalej vyvíjať tlak na Bank of England, aby pokračovala v najväčšom zvyšovaní sadzieb minulý mesiac za posledných 27 rokov, a to aj napriek rastúcim dôkazom tlaku na rozpočty domácností a náznakom, že britská ekonomika už možno vstúpila do recesie. .

Údaje zverejnené minulý týždeň ukázali, že HDP krajiny sa v druhom štvrťroku tohto roka znížil o 0,1 %.