Čo týždeň dal: rizikami sú úroky a výkyvy

NEW YORK – Predstavuje zvýšenie sadzieb a vysoká volatilita najväčšie riziká pre investorov?

V pondelok americké akcie rástli, zatiaľ čo štátne pokladnice predĺžili straty, pretože obchodníci sa pripravovali na začiatok potenciálne volatilného roka, pričom sa očakávajú až tri zvýšenia sadzieb od Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 uzavrel v zelených číslach a akcie v Európe sa dostali na rekordné úrovne, avšak objem obchodovania zostáva nízky, pričom niektoré trhy sú stále zatvorené z dôvodu sviatkov. Výnos z 10-ročného amerického dlhopisu zaznamenal nárast o 12 bázických bodov na 1,63 % a dolár posilnil najviac za dva mesiace. Vyhliadky pre akcie by mohli byť potencionálne pozitívne, ale treba brať do úvahy odstránenie stimulov z globálnej ekonomiky, čo by mohlo spôsobiť negatívnu reakciu na trhoch. Je to hlavná téma, ktorú treba sledovať na začiatku roku 2022. S vysokou pravdepodobnosťou zaznamenáme prvé zvýšenie sadzieb Fedom od roku 2018 a táto zmena môže ovplyvňovať vývoj na trhoch počas celého roka.

V utorok sme sledovali pokles amerických akcií z historického maxima po tom, čo obavy z rastúcich úrokových sadzieb spôsobili výpredaj technologických akcií. Index S&P 500 sa v utorok len málo zmenil, pretože makroekonomické údaje vykazovali zmiešané známky inflácie v USA pred tromi očakávanými zvýšeniami sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému v tomto roku. Ceny, ktoré výrobcovia zaplatili v decembri, boli na nižšej úrovni, ako sa očakávalo. Táto skutočnosť nás môže informovať o tom, že inflačné tlaky by mohli byť už na vrchole v niektorých oblastiach alebo dokonca aj už pod vrcholom. Na trhoch sa očakáva zvýšená volatilita v dôsledku omikronu, narušenia dodávateľského reťazca a taktiež viacero centrálnych bánk plánuje ukončiť pandemické stimuly. Viac ako milión ľudí v USA  malo pozitívne výsledky na Covid-19, čo je nový celosvetový denný rekord.

Predstavitelia Federálneho rezervného systému v stredu uviedli, že dobré ekonomické výsledky a vyššia inflácia by mohli viesť k skoršiemu a rýchlejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, než sa pôvodne očakávalo. Tvorcovia menovej politiky vo všeobecnosti uviedli, že vzhľadom na ich individuálne vyhliadky na ekonomiku, trh práce a infláciu môže byť opodstatnené zvýšiť sadzby skôr alebo rýchlejším tempom, než sa očakávalo, uvádza sa to v zápisnici zverejnenej v stredu dňa 14. až 15. decembra zo zasadnutie Federálneho výboru pre voľný trh. Akciový index S&P 500 po zverejnení zápisnice pokračoval v poklese a smeroval k najväčšej strate za viac ako mesiac. Na záver decembrového stretnutia FOMC oznámil, že ukončí program nákupu dlhopisov Fedu rýchlejším tempom, ako sa pôvodne očakávalo. Nový harmonogram nás informuje o tom, že centrálna banka by mala ukončiť nákupy už v marci. Predseda Fedu Jerome Powell na tlačovej konferencii po decembrovom stretnutí uviedol, že nedávne údaje o inflácii informovali o vysokých hodnotách. Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli za 12 mesiacov do novembra o 6,8 % podľa údajov ministerstva práce, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za takmer štyri desaťročia.

S&P 500 zaznamenal pokles vo štvrtok po pokuse znížiť straty, ktoré boli vyvolané obsahom zápisnice zo zasadnutia Fedu. Informácie zo zápisnice naznačili, že centrálna banka je pripravená zvýšiť sadzby skôr a vyššie, ako sa pôvodne očakávalo. Jastrabí postoj Fedu postihol najmä najrizikovejšie aktíva, od cenných softvérových akcií až po novovzniknuté spoločnosti s obmedzenými ziskami. Pokladničné poukážky pokračovali vo výpredajoch. Jastrabie stanovisko Fedu spôsobilo negatívny sentiment začiatkom roka na finančných trhoch a investori sa musia zamyslieť, ako oceňovať aktíva v prostredí očakávaného vysokého ekonomického rastu a rastúcich úrokových sadzieb. Odstránenie podpory z obdobia krízy znamená zmenu situácie, ktorú sme nezaznamenali najmenej tri roky. Táto zmena nastáva v čase, keď na trhoch sledujeme prudký nárast volatility a napokon aj výrazný pokles akcií. Rastúce sadzby síce zdražujú kapitál a môžu ohroziť silu zárobkov, no zároveň vstupujú do ekonomiky, ktorá naďalej rýchlo expanduje.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ISM Manufacturing PMI v USA, ktorý klesol na 58,7 bodu v decembri 2021 z novembrových 61,1 bodu, čo je menej ako očakávali trhové prognózy, ktoré počítali s úrovňou 60 bodov. Údaje poukázali na najslabší rast továrenskej aktivity od januára, uprostred spomalenia nových objednávok. Miera nezamestnanosti v USA klesla na 3,9 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od februára 2020. Miera ročnej inflácie podľa predbežných odhadov v eurozóne už šiesty mesiac po sebe vzrástla a dostala sa tak na rekordných 5 % v decembri 2021. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v októbri 2021 mierne klesla na 7,3 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2020 a je v súlade s očakávaniami trhu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento rok?

 

S&P 500: -1,87 %

DOW JONES: -0,29 %

NASDAQ: -4,53 %

DAX: +0,40 %

Euro Stoxx 50: +0,17 %

NIKKEI: -1,09 %

Michal Bernáth, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.