Gallup Poll: tretina obyvateľov USA je nespokojná

FOSTER CITY – Americké televízne stanice sa prevažne venujú jednej téme. Tou je život krajiny a obyvateľstva v podmienkach rozšírenia koronavírusu. Každý deň na lúčke pred Bielym domom vystupuje prezident USA Donald Trump.

Za ním referujú funkcionári, ktorí referujú o problémoch zdravotníckej pomoci a snažiaci sa podporiť slabnúcu ekonomiku. V Kalifornii kde bývam, na pravé poludnie vystupuje guvernér štátu. Na obrazovke sú stále okrúhle stoly, ktoré prebiehajú v režime on-line: Lekári, politici, vedci diskutujú o súčasnej situácii a snažia sa vytvoriť určité prognózy.

Život ulice ukazujú cez prázdne ulice miest, ľudí v maskách, dlhé rady do obchodov s potravinami, dobrovoľníkov, ktorí rozvážajú potraviny starším, alebo chorým, miesta kde rozdávajú potraviny zadarmo. Televízie uvádzajú telefónne čísla horúcich liniek, kde sa dajú získať informácie potrebné pre ľudí.

Už koncom marca 89% Američanov sa snažilo nepoužívať hromadnú dopravu – lietadlá, autobusy, metro, či vlaky. Mnohí (84%) sa začali vyhýbať ani nie veľkým skupinám ľudí. Podstatná väčšina dospelých (78%) sa zriekla návštev obchodov a reštaurácií, šesť z desiatich (61%) si vytváralo zásoby potravín a liekov a čistiach prostriedkov. Začiatkom apríla viac ako štvrtina (28%) obyvateľstva úplne a ešte asi polovica (47%) obmedzili svoju komunikáciu len na tých, ktorí s nimi bývajú.

Život sa premiestnil do telefónnych a elektronických sietí: osobná komunikácia, objednávky v obchodoch a lekárňach, komunikácia v stredných a vysokých školách, vybavovanie si podpory v nezamestnanosti. V polovici apríla o podporu v nezamestnanosti požiadalo 22 miliónov Američanov. Čoraz väčší počet obyvateľov pracuje z domu. Ľudia sa postupne zžívajú s myšlienkou, že to bude na dlho.

Výskumy verejnej mienky Gallupovho ústavu sú v USA zrkadlom toho, čo sa odohráva v krajine a indikátor vzťahu Američanov k činnosti prezidentov. Veď od nich sa predovšetkým očakáva riešenie najzložitejších celospoločenských problémov.

Od polovice marca rating spokojnosti s činnosťou prezidenta Donalda Trumpa sa zmenšil o 6 % a predstavuje 43%. Je to najnižší pokles hodnotenia jeho politiky počas jeho pôsobenia vo funkcii. Kríza v sfére zdravotníctva a ekonomiky: počet mŕtvych v dôsledku koronavírusu pokračuje rásť. Môže to ohroziť jeho znovuzvolenie. Samozrejme, on to chápe a aj republikánski politici, jasne to vidí aj Joe Biden, ktorý má súperiť s Donaldom Trumpom o Biely dom.

Len 30% Američanov je spokojných s tým aká je situácia v USA, čo bolo o 12% menej ako v marci. Za posledných 20 rokov bol podobný prepad medzi údajmi v dvoch po sebe idúcich mesiacoch, len dva razy. Bolo to vtedy keď krajina prežívala vážne politické krízy.

Mnohé roky vzťah Američanov k životu, ich nálada sa charakterizuje prepadmi Gallupovho indexu dôvery k ekonomike, alebo ukazovateľa ekonomickej nálady. V indexe sa zohľadňuje vzťah ľudí k aktuálnemu stavu ekonomiky a ich vnímania toho či je situácia lepšia alebo horšia. Index sa meria od – 100 do + 100 bodov. Podľa údajov zo 17. Apríla 2020 mal index hodnotu – 31 bodov v porovnaní s marcovým údajom + 22 bodov. Pád o 54 bodov je najväčšia zmena v trende indexu od roku 1992. Nasledovalo to po páde o 19 bodov začiatkom apríla. Koronavírus vyvolal náhle a neopakovateľné zmeny v americkej spoločnosti, a jeho škody v ekonomike sa začínajú len pociťovať.

Veľký šport vymizol z obrazoviek televízorov. Rozprávajú nám, ako sa dá podporovať zdravie a športovú formu v domácich podmienkach. Myslite na to. A budeme zdraví.

Boris Doktorov, Foster City, California, USA

(Písané špeciálne pre Finančné noviny)

Fotografia: www.galluphouse.com, George Gallup zakladateľ výskumov verejnej mienky v USA.