Dnes zomrel módny návrhár Karl Otto Lagerfeld

Zomrel Karl Otto Lagerfeld, návrhár ktorý viedol značku Chanel od roku 1983. Uvádza to portál časopisu Paris Match. Podľa neho bol hospitalizovaný zomrel v utorok ráno 19. februára 2019.

Coco Chanel, vlastným menom Gabrielle Chanel (1883 – 1971) bola francúzska módna tvorkyňa a zakladateľka značky Chanel existujúcej dodnes. Vniesla do dámskej módy progresívne prvky jednoduchého kostýmu so sukňou a nohavicami. Vytvorila populárne parfumy a nový štýl dámskej bižutérie. Z bezvýznamnej chudobnej modistky sa vypracovala na najprestížnejšiu módnu značku vo svete.

Karl Lagerfeld sa narodil v Hamburgu v roku 1933, hoci neskôr tvrdil, že sa narodil až v roku 1935. Začiatkom 50. rokov sa Lagerfeld presťahoval do Paríža, kde sa čoskoro stal asistentom módneho návrhára Pierra Balmaina a neskôr umeleckým riaditeľom v módnom dome Jean Patou.
V roku 1974 založil Lagerfeld svoju vlastnú líniu Karl Lagerfeld Impression a v roku 1983 sa stal umeleckým riaditeľom značky Chanel, pre ktorý vytvoril konfekčné a Haute couture oblečenie. Niekoľko rokov pôsobil aj ako hlavný dizajnér domu Chloé.

Haute couture je francúzsky, medzinárodne používaný, termín z oblasti módy označujúci oblečenie šité na mieru a vyrobené v Paríži, a imitované v ostatných mestách módy ako sú: New York, Londýn a Miláno. Vo Francúzsku je označenie haute couture chráneným názvom. Spoločnosť uchádzajúca sa o tento prívlastok musí splniť určité a veľmi prísne podmienky, aby jej mohlo francúzske Ministerstvo priemyslu udeliť toto označenie. Napr. návrhár musí navrhnúť 50 nových a originálnych návrhov na denné i večerné nosenie pre každú kolekciu. Zároveň musí predstaviť dve kolekcie do roka. Taktiež musí zamestnávať na plný úväzok minimálne 20 technických zamestnancov, v aspoň jednom ateliéri alebo krajčírskej dielni.

V roku 2010 získal Lagerfeld rad Čestnej légie, za svoj príspevok ku kultúre a umeniu Francúzska bol povýšený na veliteľa poriadku.

Lagerfeld bol milovník kníh. Vlastnil osobnú knižnicu s 300 tisíckami zväzkov. V roku 2000 založil vlastné vydavateľstvo v Paríži s názvom 7L a otvoril kníhkupectvo rovnakého mena. V tom istom roku predal časť svojej zbierky kníh o francúzskom umení z 18. storočia cez aukčnú sieň spoločnosti Christie’s.

Módny návrhár bol známy ako tvorca parfumov. Vytvoril vonné látky Chloé (1975), KL (1982), Jako (1997), a arómu s vôňou knihy. ,