Zníženie produkcie OPEC+ by mohlo v druhom polroku 2023 prehĺbiť deficity na trhu s ropou

VIEDEŇ / LONDÝN Návrat k úrovni 100 USD za barel ropy Brent by mohol byť stále na obzore.

Na základe scenára analytikov Saliha Ijmalza a Willa Haresa z Bloomberg Intelligence by dobrovoľné zníženie produkcie OPEC+ mohlo v druhej polovici tohto roka prehĺbiť deficit na trhu s ropou na približne 2 mil. barelov denne. Vysokopostavení analytici BI z odvetvia tvrdia, že akékoľvek výrazné vyčerpanie zásob pravdepodobne vytvorí priaznivé cenové pozadie.

Odborníci zdôrazňujú, že stabilná ťažba v Rusku, vyššie dodávky ropy z Iránu a pomalšie ako očakávané oživenie dopytu zatiaľ tento rok udržiavajú trh v rovnováhe.

“Podľa našej analýzy scenárov by neočakávané dobrovoľné zníženie produkcie OPEC+ zvýšilo deficit ropy v druhej polovici roka na 2 mil. barelov denne. Takýto výrazný deficit znamená výrazné vyčerpanie zásob, čo potenciálne vytvára priaznivejšie podmienky pre ceny ropy. Preventívny krok OPEC+ opäť predvída potenciálne spomalenie hospodárskeho rastu a signalizuje opatrnosť tvárou v tvár neistote,” napísali vo výskumnej správe z 22. júna 2023.

Stabilný ruský vývoz a vyššie toky z Iránu zabezpečili trhu dobrú ponuku, zatiaľ čo pomalšie než očakávané oživenie dopytu pomohlo zabrániť výraznému deficitu v prvom polroku. Ak recesia nepovedie k výraznému poklesu globálneho dopytu a vznikne výrazný deficit ponuky, ako naznačuje scenár BI, mohol by sa zvýšiť tlak na OPEC+, aby vrátil na trh viac barelov.

Makroekonomická neistota a obavy z recesie zhoršujú krátkodobý výhľad dopytu po rope, hoci sa očakáva, že spotreba v druhej polovici roka ešte vzrastie, k čomu prispeje perspektíva ďalšieho obmedzenia dodávok.

Zníženie produkcie OPEC+ poukazuje na veľmi napätý trh. Ruská produkcia ropy bola v roku 2022 a začiatkom roka 2023 odolnejšia, ako sa očakávalo v scenári BI, ale škrty širšej skupiny poskytujú ochranu pred potenciálnym spomalením dopytu.

To vytvára predpoklady pre vyššie ceny ropy v druhej polovici roka za predpokladu, že spomalenie svetového hospodárstva, ktorého očakávania viedli k výraznému poklesu cien, nepovedie k výraznému poklesu dopytu.

Podľa agentúry Bloomberg Intelligence sú tieto katalyzátory dôležitými spúšťacími faktormi pre ceny ropy Brent v tomto roku.

Potenciálne katalyzátory rastu:

Obnovená hospodárska expanzia Číny, potenciálny stimul pre dopyt.

Zníženie dodávok z Ruska v dôsledku embarga EÚ na ropu, prísľub zníženia produkcie o 500 000 barelov denne.

Obranná politika OPEC+ zabezpečujúca ďalšie znižovanie produkcie

Nárast leteckej dopravy

Oslabenie dolára

Geopolitické faktory a neočakávané prerušenie dodávok na základe vyššej moci

Potenciálne katalyzátory poklesu:

Obavy o výhľad svetovej ekonomiky

Sprísňovanie menovej politiky centrálnych bánk, inflácia sa stáva volatilnou

Rast zásob v USA

Posilňovanie dolára

Silnejší ako očakávaný rast produkcie v krajinách mimo OPEC (napríklad bridlicový priemysel v USA)
Agentúra Bloomberg Intelligence poukázala na pravdepodobnosť návratu cien ropy Brent k úrovni 100 USD za barel v tomto roku, keď OPEC+ začiatkom apríla prekvapivo rozhodol o výraznom znížení ťažby o 1,67 mil. barelov za deň.

(Spracované podľa Bloomberg Intelligence)