Ukrajina: programy pre finančnú podporu Ukrajiny

WASHINGTON – Firma Britské medzinárodné investície (BII), americká Medzinárodná rozvojová finančná korporácia (DFC) a Multilaterálna agentúra pre investičné záruky (MIGA) sa podelia o riziko spojené s financovaním obchodu Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC), čím zvýšia kapacitu programu IFC Global Trade Finance Program na Ukrajine z 200 miliónov USD na takmer 300 miliónov USD.

„Vďaka tejto podpore bude IFC a jej partneri v pozícii, aby umožnili dovoz a vývoz v hodnote až 1 miliardy USD v priebehu nasledujúcich troch rokov,“ uviedli ukrajinské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie IFC po konferencii o obnove Ukrajiny v Londýne.

BII a DFC majú v úmysle poskytnúť 25 miliónov dolárov a 50 miliónov dolárov na podporu obchodných tokov kritického tovaru vrátane potravín. Okrem toho MIGA schválila 20 miliónov dolárov na podporu záruk na financovanie obchodu, uvádza sa vo vyhlásení.

Okrem toho IFC a Európska komisia oznámili partnerstvo zamerané na zníženie rizika a umožnenie financovania až 200 miliónov eur z ukrajinských finančných inštitúcií pre malé podniky so zameraním na agrobiznis a podniky vlastnené ženami.

IFC a Európska komisia sa tiež pripájajú k mestskej rade Kremenčuk, aby pomohli pri renovácii obecných budov, aby mohli ubytovať stovky vnútorne vysídlených ľudí. IFC bude smerovať časť eurofondov vo forme grantov, čím pomôže mestu pokryť náklady na renováciu budov a poskytne dočasné ubytovanie vysídleným ľuďom.

Dohody tiež označujú prvé finančné príspevky Spojeného kráľovstva a Spojených štátov do programu, uviedol IFC. Program IFC Economic Resilience Action (ERA), ktorý sa začal v decembri 2022, zahŕňa financovanie z vlastného účtu IFC spolu so zárukami, zvýhodnenými pôžičkami a grantmi od vlád darcov.

Súkromný sektor Ukrajiny, ktorého podiel na HDP krajiny dosiahol v roku 2021 60 – 70 %, by mohol v nasledujúcich desiatich rokoch pokryť náklady na obnovu krajiny vo výške najmenej 140 miliárd USD, čo predstavuje jednu tretinu všetkých potrieb obnovy. Rýchle hodnotenie škôd a potrieb, uviedol IFC.

“Rekonštrukcia Ukrajiny bude stáť oveľa viac, ako vláda a darcovia dokážu zohnať sami. Súkromný sektor v tom môže zohrať kľúčovú úlohu. Ukrajinské podniky tiež zúfalo nemajú financie a potrebujú okamžitú pomoc, aby sa ekonomika udržala nad vodou,” povedal generálny riaditeľ IFC. povedal Machtar Diop.

Od februára 2022 IFC vyplatila 264 miliónov dolárov súkromným spoločnostiam a finančným inštitúciám, vrátane 179 miliónov dolárov v rámci programu IFC Global Trade Finance Program, uviedla IFC.