Výnos desaťročných štátnych dlhopisov Spojených štátov vzrástol nad 5 % prvýkrát od roku 2007

NEW YORK – To robí obchodníkov obozretnými.

Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov prvýkrát za 16 rokov vzrástol nad 5 %, k čomu prispeli očakávania, že Federálny rezervný systém ponechá úrokové sadzby vyššie a že vláda bude naďalej zvyšovať predaj nových dlhopisov, aby pokryla rastúce deficity.

Výnosy vzrástli o deväť bázických bodov na 5,01 %, čo je ich najvyššia úroveň od roku 2007. Predseda Fedu Jerome Powell minulý týždeň naznačil, že centrálna banka bola na svojom novembrovom zasadnutí naklonená ponechať úrokové sadzby, ale zostala otvorená ich opätovnému zvýšeniu, ak silná ekonomika poháňa inflačné riziká.

Výpredaje dlhopisov podporujú aj rastúce obavy z rastúceho rozpočtového deficitu vlády, ktorý pravdepodobne prinúti americké ministerstvo financií pokračovať v zvyšovaní ponuky zmeniek a dlhopisov. Po zvýšení predaja štvrťročných dlhopisov v auguste po prvý raz za dva a pol roka sa oddelenie ministerky zahraničných vecí Janet Yellenová teraz pripravuje na novembrovú emisiu.

Nedávno prezident Joe Biden požiadal americký ľud a Kongres o ďalších 100 miliárd dolárov na poskytnutie vojenskej pomoci Izraelu a Ukrajine. Okrem toho Kongres pridelil prostriedky na financovanie samotnej vlády len na obmedzené časové obdobie.

Dvojitá pohroma zo strany Fedu a ministerstva financií zmarila nádeje mnohých, že rok 2023 bude „rokom dlhopisov“. Nedávno sa ukázalo, že je dostatočne silný na to, aby kompenzoval tok zahraničného kapitálu do bezpečného prístavu amerického dlhu, keďže konflikt medzi Izraelom a Hamasom znovu vyvolal geopolitické obavy.