Zisk Gazpromu je za prvý polrok 8,32 mld. EUR

MOSKVA –  V januári až júni dosiahol Gazprom čistý zisk 718,31 miliardy rubľov (8,32 mld. EUR), vyplýva to z výkazu spoločnosti v súlade s ruskými účtovnými štandardmi (RAS).

V rovnakom období minulého roka zaznamenala spoločnosť stratu 253,76 miliardy rubľov. Celkové príjmy Gazpromu v prvom polroku predstavovali 2,75 bilióna rubľov, čo je nárast o takmer 50 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (1,88 bilióna rubľov). Predaj plynu zároveň predstavuje takmer dva bilióny.

Ukázaný zisk sa stal pre Gazprom rekordom. Predtým spoločnosť informovala o historicky najvyšších dodávkach plynu v prvom polroku. Export do krajín mimo SNŠ od začiatku roka do konca júna vzrástol o 25,7 percenta na 99,9 miliardy metrov kubických, uviedla spoločnosť v júli.

Podľa odhadov Federálnej colnej služby príjmy z dodávok do zahraničia v prvom polroku raketovo stúpli, v ročnom vyjadrení takmer o 73 percent. Fyzický objem vývozu sa zvýšil o 15,3 percenta, ale cena plynu je v posledných mesiacoch rekordne vysoká.

Akciová spoločnosť Gazprom, Газовая промышленность – plynárenský priemysel) je najväčší exportér zemného plynu na svete a najväčšia ruská spoločnosť. V roku 2009 exportovala 85% ruskej produkcie plynu. Jej sídlo je v okrese Čerjomuški, Juhozápadná administratívna oblasť v Moskve.  Spoločnosť Gazprom vznikla v roku 1989, keď sa Ministerstvo plynárenského priemyslu Sovietskeho zväzu transformovalo do formy obchodnej spoločnosti (korporácie). Spoločnosť bola neskôr čiastočne sprivatizovaná, ale v súčasnosti ruská vláda vlastní kontrolný podiel.

Spoločnosť ovláda dcérske spoločnosti v mnohých priemyselných sektoroch, vrátane finančníctva, médií a letectva. Mimo toho spravuje väčšinový podiel viacerých spoločností. Významnou dcérskou spoločnosťou je Gazprom nefť.