Žena bude ďalej viesť nórsku centrálnu banku

OSLO – Na čele nórskej centrálnej banky Norges Bank môže byť žena.

Terajší šéf Eystein Olsen vo februári odstúpi z funkcie šéfa centrálnej banky najbohatšej škandinávskej krajiny. Jeho súčasná zástupkyňa Ida Walden Buch je považovaná za nástupkyňu.

Oystein Olsen by mal odísť z funkcie v januári 2023, pričom bude mať za sebou druhé šesťročné funkčné obdobie. Ekonóm Nordea Bank Dane Chekov a analytik JPMorgan Morten Lund sa domnievajú, že po jeho skorom uvoľnení z funkcie  je veľmi pravdepodobné, že Ida Woolden Bachová bude vymenovaná za vedúcu centrálnej banky. Ministerstvo financií oznámilo, že začína proces výmeny Olsena a nového predsedu centrálnej banky oznámi začiatkom roku 2022. To by nemalo viesť k zmene menovej politiky centrálnej banky .  Výbor pre menovú politiku rozhoduje na základe konsenzu.

Ida Walden Buch sa narodila v roku 1973, získala doktorát na univerzite v Osle a od roku 2013 zastávala rôzne pozície v centrálnej banke. Od apríla 2020 zastáva pozíciu zástupkyne vedúceho pre operácie centrálnej banky.

V súčasnosti v Európe zostáva prevaha mužov na hlavných postoch finančných štátnych inštitúcií nezmenená. V eurozóne v súčasnosti neexistuje žiadna predsedníčka centrálnej banky. Voľba Christine Lagardeovej do čela Európskej centrálnej banky je zatiaľ takmer jediným príkladom, ktorý odráža zmeny v rodovej politike EÚ. V Európe existujú v súčasnosti iba štyri krajiny, v ktorých centrálne banky riadia ženy: Rusko, Srbsko, Severné Macedónsko a San Marino.

Nórsko zvládlo pandémiu lepšie ako mnohé iné krajiny využitím zdrojov svojho štátneho investičného fondu s objemom 1,4 bilióna dolárov, najväčšieho na svete. V septembri plánuje nórska vláda znížiť náklady na pôžičky, pretože ekonomika sa už čiastočne zotavila.