Zemný plyn: cena stúpa napriek Nord Stream 2

AMSTERDAM – Cena plynu na európskom trhu vytvorila ďalší rekord, presahujúci 720 dolárov za tisíc metrov kubických, vyplýva z údajov o obchodovaní.

Podľa októbrového holandského indexu TTF, najlikvidnejšieho európskeho centra, boli náklady na októbrové futures na plyn na začiatku pondelňajšej obchodnej relácie 713,1 dolára na tisíc metrov kubických a do 9.30 moskovského času vzrástol na 728,2 dolára a potom sa upravil na 724,1 dolárov.

Výmenná cena plynu v Európe opäť obnovila svoje historické maximum a dosiahla 727 dolárov za 1 000 kubických metrov. m. Svedčia o tom údaje londýnskej burzy ICE.

Pol hodiny po otvorení obchodovania dosiahla hodnota októbrových futures v zásobníkoch TTF v Holandsku 59,58 € za 1 MWh (na základe aktuálneho kurzu euro / dolár sú ceny za ICE uvádzané v eurách za MWh).

Posledná rekordná cena plynu v Európe padla na predchádzajúcom obchodnom stretnutí, v piatok, keď do 16.40 stredoeurópskeho času dosiahla 710 dolárov za tisíc metrov kubických.

Neutrálny index cien plynu TTF (Title Transfer Facility Natural Gas Price Index, TTF NGPI) je objemovo vážená priemerná cena plynu zo všetkých transakcií uzatvorených so všetkými spotovými zmluvami, ktoré sú v TTF v Holandsku dodané v konkrétny deň (D).

Zmluvy sú určené pre fyzické dodanie prostredníctvom prevodu práv na zemný plyn vo Virtual Trade Center (TTF) prevádzkovanom spoločnosťou Gasunie Transport Services (GTS), prevádzkovateľom prepravnej sústavy v Holandsku.

Dodávka sa uskutočňuje každú hodinu počas celej dodacej lehoty od 06:00 (SEČ) prvého dňa mesiaca do 06:00 (SEČ) prvého dňa nasledujúceho mesiaca.

Výpočet NGPI sa otvára 2 plynové dni (D-2) pred začiatkom zodpovedajúceho plynárenského dňa (D) o 6:00 a končí sa zodpovedajúceho plynárenského dňa o 05:59:59 NECH.

Výpočet NGPI TTF je založený na obchodoch zadaných do zmlúv TTF, TTF WD, TTF DA, TTF sobota, TTF nedeľa a TTF W / END, sviatkov a jednotlivých dní. Obchody W / END sú rozdelené podľa zodpovedajúcich dní.