Uniper považuje Gazprom za spoľahlivý podnik

BERLÍN – Nemecká energetická spoločnosť Uniper uviedla, že Európa má dostatok plynu a naplnené zásobníkov na zimu.

Spoločnosť poznamenala, že považuje Gazprom za spoľahlivého partnera a všetky strany majú záujem na udržaní stabilných dodávok plynu do Európy.

Uniper, spolu s Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie, patrí medzi päť najväčších európskych energetických spoločností, ktoré zaplatili polovicu z 11 miliárd USD stavebných nákladov na Nord Stream 2.

Neistota ohľadom certifikácie Nord Stream 2, ktorého je Uniper jedným z partnerov,  podľa spoločnosti pravdepodobne veľmi neovplyvní jej podnikanie a dúfa v úplné dokončenie projektu. Spoločnosť zároveň priznáva volatilitu cien energií v dôsledku zhoršenia situácie na Ukrajine.

„Chápeme, že zachovanie dodávok do Európy je v záujme všetkých strán. Ako sme už povedali, Gazprom bol vždy spoľahlivým partnerom už 50 rokov,“ povedal šéf koncernu pán Klaus-Dieter Maubach počas konferenčného hovoru analytikov a investorov o výsledkoch za rok 2021, na ktorom Uniper vykázal stratu 4,2 miliardy eur na rok 2021.

Maubach poznamenal, že súčasné zásoby plynu budú stačiť na prečkanie zimy, ale existujú určité obavy o budúcich objemoch dodávok plynu do Európy, takže v lete je potrebné výrazne doplniť zásobníky plynu. “Eskalácia konfliktu na Ukrajine môže zároveň viesť k volatilite cien plynu,” informoval Uniper.

Spoločnosť tiež uviedla, že podnikanie spoločnosti pravdepodobne neutrpí situáciou s Nord Stream 2. “Domnievame sa, že pozastavenie certifikácie pravdepodobne výrazne neovplyvní podnikanie skupiny Uniper,” uviedla spoločnosť. Maubach zdôraznil, že je optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť Nord Stream 2 a dúfa v úplné dokončenie projektu. Treba poznamenať, že po rozhodnutí nemeckých úradov pozastaviť certifikáciu plynovodu podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev povedal, že Európa bude musieť zaplatiť 2000 eur za 1000 metrov kubických plynu.