Záver z Monte Carla – pred chybou hráča neujdete
LONDÝN – Ani vzdelanie, ani vysoký koeficient duševného rozvoja vás pred nebudú chrániť pred omylom. Čím inteligentnejšia osoba, tým ľahšie sa dostane do pasce takzvanej chyby hráča. A môže ho to vyjsť draho. Píše to Robson v knihe Pasca inteligencie.
Predstavte si, že hodíte mincu – no, niečo ako futbalový rozhodca robí pred začiatkom zápasu. Postupne klesáte orol, orol, chvosty, chvosty, chvosty, chvosty, chvosty, chvosty, chvosty. Aká je podľa teba šanca, že orol potom spadne?
Ak si myslíte, že takáto šanca je veľká – opäť viac ako chvosty – potom vás chytia. Zakaždým, keď orol má toľko šancí ako chvosty – 50:50. A nezáleží na tom, že predtým už chvosty vypadli päťkrát za sebou.
Podobne tisíce Talianov narazili pred 15 rokmi, keď sa celá krajina náhle stala chorou „horúčkou 53“. Toto šialenstvo sa začalo kvôli tomu, že v žrebovaní lotérií – od roku 2003 – sa číslo 53 náhle zastavilo.
Zvyšné čísla vypadli, ale 53 nie. Čo samozrejme prinútilo ľudí vsadiť na toto číslo viac – koniec koncov, zdá sa, že je to zrejmé: ak číslo tak dlho nespadne, potom by malo vypadnúť len asi!
Začiatkom roku 2005 viedla „horúčka 53“ k bankrotu tisícov, mnohí spáchali samovraždu, pretože 53 položili všetko, čo mali a stratili.
Masová hystéria sa skončila až potom, čo 9. februára nakoniec číslo v rulete – po 182 prípadov nevypadlo. Počas tejto doby ľudia do hry celkom vložili 4 miliardy eur. Stratili sa štyri miliardy. A to všetko kvôli „chybe hráča“ ,nazýva sa to aj nesprávny záver Monte Carlo.
Mimochodom, asi Monte Carlo je tiež zaujímavé. Tento príbeh často hovoria vedci v psychológii hazardných hier.
Stalo sa tak v roku 1913 na jednom z ruletových stolov v Monte Carle: lopta sa zastavila na čiernom 26-krát za sebou. A zakaždým, keď hráči, ktorí neveria svojim očiam a veria svojej intuícii, sa začervenajú. A strácali. A znova nasadili červenú …
Pozorovania moderných ruletových hráčov (aj prostredníctvom bezpečnostných kasínových kasín) ukazujú, že „nesprávny záver“ v Monte Carle stále ovplyvňuje výber hráčov.
Ale počúvajte, hovoríte, nehrám sa. Ako ma môže tento hráč zraniť?
Faktom je, že, ako hovoria psychológovia, kognitívne skreslenie ovplyvňuje naše konanie takmer v každej životnej situácii. Bohužiaľ riadi rozhodnutia nielen kasínových štipendistov, ale aj športovcov, zamestnancov bánk, zamestnávateľov a sudcov.
Nepochopenie náhodnosti udalostí, presvedčenie, že pravdepodobnosť každého následného výsledku závisí od predchádzajúcich výsledkov, je nepochybne spoločnou chybou.
Vďaka nemu, nesprávnemu záveru Monte Carla, brankár neberie rozhodujúci trest, hráči na burze robia nesprávne investície a sudcovia vydávajú rozsudky, ktoré ničia ľudské životy.
Mnoho ľudí verí, že ak sa niečo náhodné opakuje mnohokrát za sebou, pravdepodobnosť, že nabudúce sa niečo iné stane, sa bude zvyšovať. Zdá sa nám, že šance sa nevyhnutne vyrovnajú, chvosty by mali vypadnúť asi toľkokrát, ako orol …
Teória pravdepodobnosti však zvažuje každú udalosť osobitne a nie v reťazci udalostí. Je štatisticky nezávislý od predchádzajúcich. Aj keď predtým chvosty padli 500-krát, pravdepodobnosť, že orol padne na 501. je stále rovnakých 50%.
Mnohí z nás sa napriek tomu domnievajú, že pravdepodobnosť, že sekvencia „hlavy-chvosty-hlavy-chvosty-chvosty-hlavy“ je oveľa pravdepodobnejšia ako šesť chvostov v rade. A ani vzdelanie, ani vysoký intelekt z toho nemôžu zachrániť.
Štúdie čínskych a amerických vedcov ukázali, že ľudia s vyššími IQ sú náchylnejší k tomuto kognitívnemu skresleniu. Zrejme preto, že prikladajú príliš veľký význam zákonom a veria, že môžu predvídať, čo sa stane nabudúce.
Bez ohľadu na dôvody takejto falošnej intuície štúdie ukazujú, že chyba hráča môže mať najzávažnejšie následky – nielen v kasíne.
Zoberme si napríklad obchodovanie na akciovom trhu. Ceny akcií sa často pohybujú v rámci malých limitov – a skôr náhodne. Ako ukázal Matthias Pelster z Paderborskej univerzity v Nemecku, investori sa môžu rozhodnúť na základe presvedčenia, že ceny akcií sa čoskoro zvýšia. To znamená, že rovnako ako tí nešťastní Taliani neveria v pravdepodobnosť výkyvov rovnakým smerom. A strácajú to.
Chyba hráča sa môže zmeniť na vážny problém v tých profesionálnych oblastiach, ktoré vyžadujú vyvážený a nezaujatý úsudok.
Skupina vedcov v Spojených štátoch nedávno zistila, že falošný záver Monte Carlo ovplyvňuje rozhodnutia sudcov, ktorí poskytujú azyl utečencom z iných krajín.
Logicky by poradie prípadov nemalo mať žiadny význam. Sudcovia však s menšou pravdepodobnosťou poskytli azyl (až 5,5%), ak predtým už urobili také rozhodnutie týkajúce sa dvoch žiadateľov v rade.
Vedome alebo nie, zdalo sa, že si myslia, že tri pozitívne rozhodnutia v rade sú priveľa.
Vedci potom analyzovali kroky zamestnancov banky pri posudzovaní žiadostí o pôžičku. Aj tu zohrával úlohu poradie rozhodnutí o žiadostiach. Negatívne rozhodnutia sa prijali s pravdepodobnosťou 8% vyššou, keď už boli prijaté dve alebo viac pozitívnych rozhodnutí. A naopak.
A nakoniec vedci analyzovali činnosť rozhodcov zápasov zápasov Major League Baseball – a tu tiež našli vplyv nesprávneho záveru Monte Carla na rozhodnutia športových rozhodcov. Navyše na takých rozhodnutiach, od ktorých závisí výsledok zápasu!
Tím vedcov vedený firmou Augustas nedávno analyzoval, ako sa v konečných zápasoch Majstrovstiev sveta a Majstrovstiev Európy utrpela séria trestov. Na základe toho, čo našli, vedci ponúkajú futbalových hráčov, aby využili trend a naďalej strieľali v rovnakom uhle – pretože brankár neverí, že všetky strely budú na jednom mieste!
A hoci náš každodenný život nie je ani zďaleka situáciou, v ktorej je všetko v ohrození, Kelly Shu verí, že notorická chyba hráča sa vyskytuje takmer vo všetkých oblastiach života – aj keď si sami neuvedomujeme, že sa uchyľujeme k takýmto pravdepodobnostným úsudkom.
Shu uvádza príklad náborového procesu. Ak sa zástupcovia zamestnávateľa, ktorý vedie pohovor, práve rozhodli v prospech vynikajúceho kandidáta, podvedome neočakávajú, že sa za ním objaví ďalší, nemenej vynikajúci. A toto ďalšie od nich získa prísnejšie hodnotenia.
To isté platí pre učiteľov, ktorí testujú eseje, hovorí. Alebo napríklad ste zamestnancom vydavateľa, ktorý hľadá nové romány na publikovanie. Rukopis budúcej Joan Rowlingovej môžete odmietnuť iba na základe toho, že ste už podpísali zmluvu na niekoľko vynikajúcich rukopisov.
Bez ohľadu na svoju profesiu by ste mali mať na pamäti chaos, ktorý spôsobil „horúčku 53“.
Rovnaká udalosť sa môže vyskytnúť mnohokrát za sebou, bez ohľadu na to, čo sa stalo pred ňou. A mali by sme vyzvať všetku racionalitu, aby nám pomohla a pripustila: naša intuícia nám často hovorí úplne zlé činy.