Zásoby nafty v USA klesajú napriek teplej zime
Mesiac po nadobudnutí platnosti palivového embarga sú celosvetové zásoby motorovej nafty stále kriticky nízke.
Vývoz ropy z USA do Európy raketovo rastie a nahrádza ruské dodávky, ale produkcia paliva sa v dôsledku zimných búrok zmenšuje. Je iróniou, že USA aj Európe sa podarilo vyhnúť nedostatku nafty v dôsledku hospodárskeho poklesu.
John Kemp z agentúry Reuters začiatkom februára uviedol, že zásoby nafty v USA boli na začiatku roka extrémne nízke, a to aj napriek nárastu zásob od októbra vďaka vyššej miere využitia rafinérií a miernej zime, ktorá obmedzila dopyt po stredných destilátoch.
Dodal však, že oživenie ekonomiky tvárou v tvár inflácii by mohlo prehĺbiť nerovnováhu medzi ponukou a dopytom, čo by podporilo infláciu, a to aj napriek úsiliu Fedu, ktorý v boji proti nej začal zvyšovať sadzby.
Nové údaje zverejnené federálnou vládou tento týždeň skutočne potvrdili, že nákladná doprava a výroba sa v posledných mesiacoch roku 2022 spomalili. To je zvyčajne zlá správa, ale keď krajina čelí nedostatku nafty a jediný spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je hospodársky pokles, veci vyzerajú inak.
Situácia je dosť neistá: na jednej strane inflácia a na druhej recesia, ktorá sa podľa niektorých analytikov už začala. Iní veria, že sa tomu dá vyhnúť.
Zatiaľ čo názory na potenciálnu recesiu v USA, vrátane podnikateľskej komunity, sú rozdelené, každý uznáva dôležitosť motorovej nafty pre ekonomiku USA, ako aj pre akúkoľvek inú ekonomiku. A to naznačuje, že recesia je v každom prípade nevyhnutná.
John Kemp tvrdí, že skôr či neskôr sa prejaví recesia, pretože buď centrálne banky výrazne zvýšia náklady na pôžičky v snahe kontrolovať infláciu, alebo inflácia povedie k zníženiu výdavkov a priemyselnej činnosti, čo spustí recesiu.
Podľa toho spotreba nafty hovorí o tom, či ekonomika smeruje k prirodzenej alebo umelej recesii. Zdá sa, že všetko sa teraz spája: opatrné plány na zvýšenie výdavkov v ropnom priemysle kvôli inflácii a rovnako opatrné plány rozvoja kvôli vyšším nákladom na pôžičky.
Výrobný sektor v USA sa zmenšuje už štyri mesiace po sebe. Z hľadiska HDP to nie je dobrá správa, no pre diesel to nie je až také zlé. Na druhej strane, náznaky zvýšenej aktivity, hoci sú pozitívne z hľadiska ekonomického rastu, povedú k zvýšenému dopytu po motorovej nafte, čo spôsobí ďalšie znižovanie zásob a v konečnom dôsledku podnieti infláciu.
Dopyt po nafte klesol v dôsledku poklesu výrobnej činnosti a zásoby sa začali zotavovať. Ako však nedávno upozornil Kemp, zásoby zostávajú na viacročných minimách a zvýšená aktivita bude tlačiť ceny vyššie.
Je to ako začarovaný kruh, ktorý nebude ľahké prelomiť. Zásoby nafty dosiahli kriticky nízku úroveň. Ak sa dopyt obnoví, ceny porastú, čím sa zvýši inflácia. Ak dopyt zostane nízky v dôsledku poklesu ekonomickej aktivity, zásoby sa môžu zotaviť, ale to bude trvať dlho a počas tohto obdobia bude ekonomika USA v skutočnosti zachvátená recesiou.
Na prekonanie týchto prekážok musia rafinérie podstatne zvýšiť výrobu destilátových palív, ale žiadna rafinéria to neurobí, ak po tomto palive nebude dopyt na trhu. Problémom je aj znižovanie rafinérskej kapacity v dôsledku konverzie a zatvárania rafinérií v posledných rokoch. Situácia okolo dieselu naznačuje, že americká ekonomika môže čeliť veľkým ťažkostiam.