Záručná lehota vypršala, pivo vylejeme do kanála

NEW YORK – Globálny trh s pivom vyrobenom v malých pivovaroch, nazývané craft beer, alebo remeselné pivo, je v dôsledku koronavírusu v smrteľnom nebezpečenstva.

Uprostred pandémie dopyt po výrobkoch malých pivovarov  klesá. Pivovarom tohto typu v USA a Európe hrozí zatvorenie. Píšu o tom americké a európske médiá.

Aby sa zabránilo šíreniu infekcie koronavírusmi, vlády na celom svete uvalili obmedzenia na prevádzku kaviarní, barov a reštaurácií. V Spojených štátoch toto rozhodnutie ponechalo tisíce malých amerických pivovarov bez trhu. Podľa miestnych analytikov boli podľa NBC zasiahnuté najmä malé pivovary, ktoré podľa NBC dodávali svoje výrobky skôr do nápojových závodov než do obchodných regálov.

Na Deň Svätého Patrika, ktorý sa oslavuje 17. marca, sa vypije veľa piva vyrobeného malými výrobcami, tohto roku skoro nič. S pitím piva je spojený v USA  mužský basketbalový turnaj prvej divízie NCAA, ktorý mal byť v marci. A nič. To negatívne ovplyvnilo výrobcov v USA, píše The Wall Street Journal. V rámci turnaja v Spojených štátoch si medzi študentskými tímami vyberajú národného majstra basketbalu. Ukázalo sa, že pivo dodávané do reštaurácií, barov nie je potrebné, a jeho dátum je záručnej lehoty dávno vypršal.

V Európe nie je situácia s malými podnikmi o nič lepšia. Pivovar Werneck, ktorý bol založený v roku 1617 a prežil druhú svetovú vojnu, sa v Nemecku zatvárajú Príčinou problémov európskych výrobcov je aj zatvorenie barov a reštaurácií na pozadí koronavírusu. Mnoho nemeckých pivovarov presúva zamestnancov na čiastočný úväzok, aby znížili náklady. Takéto plány vyjadrilo asi 87% opýtaných spoločností.

Skôr bolo známe, že mexická spoločnosť Grupo Model, ktorá vyrába pivo Corona, pozastavila výrobu v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami, ktoré vláda vyhlásila na boj proti koronavírusu. V Nemecku počas pandémie zrušili každoročný festival piva Oktoberfest.