AZZZ: nájmy postupne likvidujú gastro podniky

BRATISLAVA – V čase krízy najviac trpia stravovacie prevádzky a ubytovanie prevádzky, a akékoľvek iné podniky súvisiace s cestovným ruchom, Konštatuje v svojom stanovisku Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). Finančným novinám ho poskyla Miriam Filová, hovorkyňa AZZZ.

“Slovenské hospodárstvo sa bude z dopadov korona-vírusu  ešte dlho spamätávať. Výkonnosť ekonomiky, či situácia na trhu práce budú výrazne poznačené. V tejto neľahkej situácii treba nájsť rozumný kompromis medzi epidemiologickým rizikom a otváraním ekonomiky. Vítame preto, že Európa začína s postupným uvoľňovaním reštrikcií, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie kontinuity práce a prežitie ekonomiky. Slovensko je jednou z najbezpečnejších krajín EÚ, ktorej sa darí držať počet nakazených na minimálnych číslach, preto si myslíme, že je už vhodný priestor na uvoľňovanie opatrení, hovorí Miriam Filová.

Kto je najviac postihnutý uzavretím prevádzok? „Jedným zo segmentov, ktorý trpí najviac je cestovný ruch a gastroprevádzky. Z tohto dôvodu by sme chceli apelovať na vládu, aby umožnili otvorenie aspoň vonkajších terás pre kaviarne, cukrárne, reštaurácie a pod. Uvedomujeme si, že prevádzky by mali spĺňať veľmi prísne hygienické kritériá bezpečnosti a ochrany zdravia s ktorými sa plne stotožňujeme,“ povedal generálny sekretár AZZZ SR Oto Nevický.

Podľa AZZZ Najpálčivejším problémom týkajúcim sa cestovného ruchu a gastroprevádzok je otázka vyriešenia nájmov, ktoré podniky a živnostníkov postupne likvidujú. Podporujeme návrh Ministerstva hospodárstva SR vyriešiť podporu úhrady nájmov v pomere 40:40:20, nakoľko by to odbremenilo mnohých podnikateľov  v oblasti služieb a cestovného ruchu.