Západ chce míňať peniaze Ruska, v čom je hrozba

RÍM – USA a ich spojenci našli spôsob, ako financovať Ukrajinu pomocou ruských aktív uložených v ich bankových systémoch, ale jeho zákonnosť stále vyvoláva veľa otázok.

Koľko peňazí vynakladajú západné krajiny na finančnú pomoc Ukrajine? Zdroj: Bloomberg.

Dohoda, ktorá má byť schválená na summite G7 v Taliansku, prichádza po rokoch sporov o to, ako využiť ruské peniaze bez toho, aby to vyzeralo ako krádež. Washington chcel pôvodne tieto prostriedky úplne stiahnuť a poslať ich Ukrajine, aby obnovila svoju zdevastovanú ekonomiku, no niektorí európski lídri sa obávali, že by to vytvorilo nebezpečný precedens. Rozhodnutie, ktoré urobili, zahŕňa použitie ziskov zo zmrazených ruských fondov bez prevodu vlastníctva aktív.

1. Ako to bude fungovať

Namiesto toho, aby skonfiškovala aktíva a odovzdala ich vláde v Kyjeve, skupina B7 si ich ponechá vo svojich centrálnych bankách, ale Ukrajine poskytne pôžičky, ktoré budú splatené z príjmu vytvoreného z aktív, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto problematikou. záležitosť. Cenovka je od 3 do 5 miliárd eur ročne. Presne toľko majú priniesť ruské aktíva.

EÚ predtým súhlasila s posielaním ziskov z aktív na Ukrajinu dvakrát ročne. Úverový plán pod vedením USA znamená, že Kyjev dostane potrebné finančné prostriedky oveľa skôr, čím pomôže ochrániť pomoc pred politickými zmenami na oboch stranách Atlantiku vo volebnom roku. Očakáva sa, že dohoda pomôže pokryť finančné potreby Ukrajiny do roku 2025 a neskôr.

2. Aký je rozdiel medzi konfiškáciou majetku a zmrazením majetku?

Zabavením majetku – či už dlhopisu v držbe centrálnej banky, vozidla spojeného s obchodovaním s drogami alebo superjachty ruského oligarchu – sa vlastníctvo prenáša na úrady, ktoré môžu majetok použiť alebo predať. Zmrazenie majetku znamená, že ho nemožno použiť, premiestniť ani predať, ale právne vlastníctvo sa nemení.

3. Ktoré ruské aktíva boli zmrazené

Európska únia, B7 a Austrália zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote približne 280 USD v cenných papieroch a hotovosti, najmä prostredníctvom belgickej clearingovej spoločnosti Euroclear. Väčšina peňazí je v Európe. Rusko v roku 2018 po predchádzajúcich vlnách sankcií stiahlo zo Spojených štátov takmer všetky svoje peniaze. Sankcie uvalené na prominentných ruských jednotlivcov zmrazili ďalší majetok v hodnote približne 58 miliárd dolárov vrátane domov, jácht a súkromných lietadiel. Túto sumu oznámilo americké ministerstvo financií.

 

4. Aké riziká sú spojené s využívaním ruských peňazí?

Rusko vníma pokusy Západu využiť svoj majetok na podporu Ukrajiny ako porušenie základného princípu globálneho ekonomického systému – nedotknuteľnosti súkromného vlastníctva. Ak krajiny, ktoré sa považujú za zástancov poriadku založeného na pravidlách, tieto pravidlá porušujú, keď im to nevyhovuje, aký odkaz dostanú ostatní?

Francúzsko, Nemecko a Európska centrálna banka sa obávajú možnej ruskej reakcie zameranej na európske aktíva, ako aj možného vplyvu na finančnú stabilitu a postavenie eura ako rezervnej meny. Existuje obava, že rozvojové krajiny začnú vyberať vklady zo západných bánk, čím dôjde k fragmentácii globálneho finančného systému.

Ministerka financií USA Janet Yellenová vo februári takéto riziká bagatelizovala a tvrdila, že „k doláru, euru, jenu neexistujú žiadne alternatívy“. Uviedla, že ak bude G7 konať spoločne, predstavuje polovicu svetovej ekonomiky a všetky meny, ktoré skutočne majú schopnosť slúžiť ako rezervné meny.

Rusko hrozí odvetnými opatreniami, ktoré by mohli zahŕňať konfiškáciu aktív „nepriateľských“ krajín držaných v ich bankách, ktoré boli tiež zmrazené na začiatku konfliktu.

5. Znamená to, že priame konfiškácie majetku už neprichádzajú do úvahy?

Niektorí americkí a európski predstavitelia dúfajú, že dohoda B7 je prvým krokom k ešte odvážnejším krokom v budúcnosti.

USA zvažujú použiť takzvané protiopatrenia ako ospravedlnenie pre konfiškáciu majetku inej krajiny v budúcnosti. Takéto protiopatrenia sú zvyčajne nezákonné, ak sa uplatňujú na krajinu, ktorá neporušila medzinárodné záväzky. Spojené štáty sa však domnievajú, že ak štát poruší svoje záväzky, protiopatrenia sa stanú prípustnými. Používajú sa na nátlak na páchateľa, aby zastavil protiprávne konanie a nahradil škodu. Ak tlak nezaberie, zmrazené aktíva tejto krajiny možno použiť na vyplatenie kompenzácie. Yellenová je presvedčená, že v medzinárodnom práve, ekonomike a morálke existujú silné dôvody na to, aby sme sa uberali týmto smerom.

6. Čo sa stane so západnými aktívami ruských miliardárov?

Vznikajú tu rovnaké právne dilemy. Sankcie uvalené na prominentných ruských jednotlivcov zmrazili majetok v hodnote približne 58 miliárd dolárov vrátane domov, jácht a súkromných lietadiel. Bolo skonfiškovaných pomerne málo majetku, pretože to je vo všeobecnosti povolené len vtedy, keď sa dá dokázať, že majetok pochádza z trestnej činnosti. Dokazovanie na súde môže byť náročné. Okrem toho sa vyšetrovatelia, ktorí tvoria prípad, často strácajú v spleti fiktívnych spoločností a offshore trustov, ktoré oligarchovia využívajú na ukrytie kontroly nad cennými aktívami.

Jachty spojené s ruskými miliardármi Sulejmanom Kerimovom a Viktorom Vekselbergom zadržali v roku 2022 na Fidži a v Španielsku miestne orgány činné v trestnom konaní na žiadosť amerických úradov. (Americký úrad pre kontrolu zahraničných aktív zaradil Kerimova na zoznam oligarchov, ktorí mali prospech z korupcie ruskej vlády.) Vekselbergova jachta za 99 miliónov dolárov je spájaná s obvineniami z bankových podvodov, prania špinavých peňazí a porušovania sankcií. USA tiež skonfiškovali domy patriace Kerimovovi, Vekselbergovi a ďalšiemu ruskému miliardárovi Olegovi Deripasku. Teraz americké úrady začínajú predávať Kerimovovu jachtu.

7. Existujú nejaké precedensy na konfiškáciu zmrazeného majetku?

Po invázii do Iraku v roku 2003 a zvrhnutí jeho vodcu Saddáma Husajna, americký prezident George W. Bush nariadil skonfiškovať 1,7 miliardy dolárov z irackých fondov držaných v amerických bankách, z ktorých časť išla na výplaty miezd zamestnancov irackej vlády. V roku 1996 USA skonfiškovali kubánske finančné prostriedky a neskôr ich použili na odškodnenie rodín troch Američanov zabitých, keď ich lietadlá zostrelili kubánske sily.

Pripravil Profinance.ru na základe  materiálov Bloomberg.