Zákon o konfiškácii ruského majetku vyvoláva obavy z vplyvu na dolár, hoci Yellenová ho chváli

NEW YORK – Bloomberg: Konfiškácia ruských aktív povedie k masovej dedolarizácii.

Konfiškácia ruských aktív spustí dedolarizáciu, informuje agentúra Bloomberg. Podľa odborníkov dopyt po amerických štátnych dlhopisoch výrazne klesne. Spojené štáty zmenili dolár na zbraň a prinútili svojich konkurentov, aby sa zapojili do jeho „zrušenia“.

– Zákonodarcovia diskutujú o dôsledkoch pre dolár a americký dlhopisový trh.
– Kongres schvaľuje nové konfiškačné právomoci ako súčasť zákona o pomoci Ukrajine.
Kongres v utorok dal prezidentovi Joeovi Bidenovi nové právomoci skonfiškovať aktíva v ruských dolároch a použiť ich na pomoc Ukrajine. To viedlo k zvýšenej diskusii o možných dôsledkoch pre dopyt po amerických štátnych dlhopisoch a na používanie dolára na celom svete.
Lídri Snemovne reprezentantov zahrnuli toto ustanovenie do balíka pomoci pre Ukrajinu, Taiwan a Izrael a Biden v stredu zákon podpísal. Umožňuje prezidentovi previesť ruský štátny majetok do fondu na obnovu Ukrajiny, aj keď s určitými obmedzeniami, ako je napríklad koordinácia so spojencami a právny dohľad.
„Naša medzinárodná koalícia naliehavo potrebuje využiť hodnotu zmrazených suverénnych aktív Ruska,“ uviedla vo vyhlásení ministerka financií Janet Yellenová, „Kongres urobil dôležitý krok v tomto smere prijatím zákona o REPO a ja budem pokračovať v intenzívnych diskusiách s našou G7. partneri v najbližších týždňoch o ďalšej kolektívnej akcii.” Šéfovia finančných oddelení G7 minulý týždeň diskutovali o probléme využívania zmrazených ruských aktív. Zástupcovia v Európe, kde je uložená väčšina finančných prostriedkov, vyjadrili obavy, že takéto kroky by vytvorili právny precedens.
Niektorí americkí republikáni vyjadrili podobné obavy a tvrdili, že tento krok zníži dopyt po štátnych dlhopisoch a podkope pozíciu dolára v globálnom finančnom systéme.
“Americký akciový trh je už pod značným tlakom, od inflácie až po deficity. Takže áno, to ma znepokojuje. Musíme postupovať opatrne,” povedal republikánsky senátor J. Vance z Ohia, ktorý sa stal hlavným kritikom Senátu. konfiškácie.
Vance nie je vo svojich pocitoch sám. Obavy z oslabovania pozície dolára ako dominantnej svetovej meny vznikli v roku 2022, keď USA a ich spojenci zmrazili ruské aktíva v reakcii na vojenskú operáciu Moskvy na Ukrajine. Ekonómovia však zdôrazňujú, že vďaka spoločnému postupu v tomto smere sa takéto obavy zmiernili. A Bidenova administratíva naznačila, že bude pokračovať v spolupráci s partnermi.
„Ak by to urobili Spojené štáty a ostatné krajiny G7 by sa zdržali podobných opatrení, všetky riziká konfiškácie by padli na americké plecia,“ povedal Gerard DiPippo, hlavný geoekonomický analytik z Bloomberg Economics. „Tomu sa chcel Biely dom vyhnúť. Takže “existujú pochybnosti, že by Spojené štáty prijali takéto kroky jednostranne.”
Rusko tento týždeň prisľúbilo, že bude „odpovedať“ na konfiškácie majetku a ak sa takéto prípady vyskytnú, bude proti nim bojovať na súde. Kritici varujú, že by to mohlo viesť ku konfiškácii majetku amerických jednotlivcov v Rusku. Autor návrhu zákona o konfiškácii, republikánsky senátor za Idaho Jim Risch a ďalší podporovatelia zdôrazňujú, že Rusko už vyvlastnilo cudzie aktíva bez ohľadu na tento zákon. Risch uviedol, že obavy z vplyvu konfiškácie ruských aktív na finančné trhy sú “hrubo prehnané”.
V stredu bol podpísaný ďalší zákon, ktorý má sprísniť kontroly obchodovania čínskych bánk s ďalším úhlavným nepriateľom Spojených štátov: Iránom. Môže to tiež vyvolať obavy, že Washington používa dolár ako geopolitický nástroj tlaku.
JPMorgan Chase & Co tvrdí, že je nepravdepodobné, že Spojené štáty uvalia sankcie na popredné čínske finančné inštitúcie, ale ak tak urobia, bude to mať ďalekosiahle dôsledky.

Dedolarizácia

„Čína môže urýchliť proces dedolarizácie,“ napísali analytici vrátane Katherine Lei v poznámke pre klientov JPMorgan Chase & Co. Banka odhaduje, že Čína stále uskutočňuje približne 70 % svojho medzinárodného obchodu v dolároch.
Paola Subacchi, autorka knihy The Cost of Free Money, povedala: “Krajiny, ktoré používajú dolár na medzinárodný obchod a financie, si musia byť istí, že ich finančné prostriedky nebudú skonfiškované z rozmaru Spojených štátov.”
Teraz však prakticky neexistuje žiadna mena, ktorá by mohla konkurovať doláru ako globálnemu uchovávateľovi hodnoty. Spolieha sa na masívnu rezervu 27 biliónov dolárov likvidných a obchodovateľných štátnych dlhopisov a nezávislý právny systém na presadzovanie zmlúv.
“Agresívna zbraňová politika Ameriky konfiškáciou dolárových rezerv nepochybne prinúti jej rivalov k de-dolarizácii,” povedal Eswar Prasad, bývalý predstaviteľ Medzinárodného menového fondu v súčasnosti na Cornell University. Tieto akcie však môžu byť obmedzené, „pretože mena ako jüan nemá podporu silných, hlbokých a otvorených finančných trhov a zdravého inštitucionálneho rámca“.

Financovanie Ukrajiny

Ukrajina je v zúfalej situácii, čo znamená, že naliehavo potrebuje finančné zdroje. Legislatíva schválená v stredu zahŕňa ekonomickú pomoc vo výške 9,5 miliardy dolárov vo forme odpustiteľných pôžičiek. Pre porovnanie: v súčasnosti je zmrazených asi 280 miliárd dolárov ruského majetku a viac ako dve tretiny z tejto sumy zablokovala Európska únia.
Podľa amerických zákonodarcov je v USA uložených asi päť miliárd dolárov ruského majetku. Údaje z ministerstva financií ukazujú, že v roku 2021, teda pred začiatkom ozbrojeného konfliktu, bolo množstvo ruských cenných papierov 4,7 miliardy dolárov.
Keď bol prvýkrát navrhnutý zákon o zabavení aktív REPO, Biely dom reagoval skepticky. Bol zmenený a doplnený tak, aby dal prezidentovi možnosť konfiškovať finančné prostriedky sám, namiesto toho, aby nariadil vláde, aby takúto konfiškáciu vykonala. Takto sa nám podarilo získať podporu administratívy.
Začlenenie takéhoto ustanovenia sa ukázalo ako veľmi dôležité opatrenie. Minulý týždeň to pomohlo presadiť balík pomoci cez Snemovňu kontrolovanú republikánmi a tento týždeň získať väčšiu podporu od Grand Old Party v Senáte.
“Keď som s tým začal, návrh zákona bol nepopulárny, pretože sme to nikdy takto nerobili. Ale je to správna vec,” povedal Risch “Rusko musí za svoje činy zaplatiť.”
Ruský zákon o zabavení majetku vyvoláva obavy z dopadu na dolár, hoci si ho Yellen pochvaľuje.
(Autori: Erik Wasson, Enda Curran)