“Zadarmo” pravidelný blud v jazyku verejných médií

BRATISLAVA – Vo verejných médiách platených z verejných finančných zdrojov sa šíri stále jedno systematické klamstvo.

To a to bude zadarmo. Za to a to sa bude platiť. Nič nie je zadarmo. Ak za niečo obyvatelia, alebo podniky neplatia, neznamená, že na to neposkytli finančné prostriedky. Poskytli dane. Z daní sa vytvárajú verejné financie. Z nich sa nakupujú tovary a služby. Obyvatelia za nich platia nepriamo. Neexistujú žiadne peniaze, ktoré by vytvárali politici. Oni rozhodujú o tom na čo sa peniaze vyzbierané od ľudí a ponikov minú. Teda rozhodujú o tom, ako sa nakúpené tovary alebo služby rozdelia medzi obyvateľov.

Pojem zadarmo sa zakorenil v lenisko-stalinskej tradícii politickej ekonómie socializmu. Karl Marx by sa obracia v hrobe. Komunistické strany sa snažili vytvoriť dojem, že akýsi pomyseľný štát namiesto ľudí platí za tovary a služby. Položme si otázku. Na ktorej katedre, alebo alebo fakulte médií sa vôbec prednáša hospodárska politika? Na žiadnej!

Správne by sa to obyvateľom malo povedať asi tak: to a to, teda tovary alebo služby,  sa nakúpi z rozpočtu, teda z peňazí zaplatených ľuďmi alebo podnikmi.

V anglosaskej terminológii politickej ekonómie sa používa pojem free luch. Pojem má blízko k slagu. Ním sa označuje vymyslená výhoda, ktorá neexistuje. Tento pojem odráža presvedčenie ekonómov, že kde a kedy by vôbec vznikali akože bezplatné príjmy, musí sa ne platiť osobami, ktoré túto výhodu získali, alebo musia platiť osoby, ktoré sú s nimi spojené.

Milé deti z politických strán, redaktori a redaktory TA SR,  teda tasráci a tasráčky, ale aj RTVS, teda rtvsáci, ale aj rtvrsáčky,  a nabudúce tú O snehulienke. Milé deti, žiada firma si nemôže dovoliť rozdávať tovary, alebo služby bez toho, aby jej niekto zaplatil.

Namiesto P. S. Súdruha Vladimíra Iľjiča Lenina sa pýtajú súdruhovia. Povedzte nám Vladimír Iľjič, budú v komunizme peniaze? Odpovedá. Budú aj nebudú. Ako to súdruh Vladimír Iľjič? Niektorí súdruhovia budú mať peniaze, a niektorí súdruhovia nebudú mať peniaze.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.