Zacharová: Ivan Korčok mal nedôstojné a šialené výroky o Sputniku V ako nástroji hybridnej vojny

BRATISLAVA – Výrok Ministra zahraničných vecí a európskej integrácie o vakcíne Sputnik V označila hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie za šialený a nedôstojný. Mária Zachorová to povedala včera večer.

Výroky ministra zahraničných vecí a európskej integrácie Slovenskej republiky Ivana Korčoka vyvolávajú zmätok.

“Nie je prvý, ani posledný, kto urobí také vyhlásenia nedôstojné voči súčasnej situácii vo svete v súvislosti s pandémiou. Vyzerajú zvláštne a niekedy dokonca šialene. Teraz sa musíme sústrediť na to, ako prekonať ťažkosti, a nie vytvárať nové. Dodávky vakcín na Slovensko sa začali na základe vládnej žiadosti z Bratislavy. Nejde o porušenie pravidiel. Zaznamenali sme búrlivú reakciu. Vyhlásenia, ktoré ste spomenuli, spôsobujú mierne povedané zmätok. Existuje však aj reakcia občanov Slovenska. Posielajú slová vďaky na naše veľvyslanectvo, “povedala Mária Zacharová.
Hovorkyňa ruského ministerstva povedala, že je to veľmi úprimná a pozitívna reakcia. Skutočnosť, že dodanie ruskej vakcíny spôsobilo vnútropolitické nezhody na Slovensku, je iba dôkazom existencie týchto nezhôd, a to aj v hodnotení Ruska. Otázka, ako to súvisí s vakcínou. O tejto téme by mali diskutovať odborníci, a pokiaľ sú do toho zapojení politici, tak len pre uľahčenie profesionálneho dialógu a nie pre zavádzanie ďalších ťažkostí.
“Sme úprimne radi, že môžeme pomôcť priateľskej krajine – to je Slovensko pre Rusko – v zložitej chvíli kritického šírenia novej koronavírusovej infekcie a nedostatku vakcín. Zdá sa mi, že by mali hovoriť odborníci: virológovia, biológovia, imunológovia, zástupcovia firiem podporujúcich spoluprácu v oblasti medicíny, zástupcovia dopravy. Ak dáte slovo politikom, mali by premýšľať o tom, ako uľahčiť dialóg a osud ľudí,” poznamenala Mária Zacharová.
Pred niekoľkými dňami Ivan Korčok hodnotil dovoz vakcíny Sputnik V. Krok premiéra kritizoval aj na tlačovej besede a ruskú vakcínu označil za nástroj hybridnej vojny, ktorý posmeľuje dezinformačnú scénu a prokremeľské sily. „Tento politický nástroj nás rozdeľuje doma i v zahraničí, prostredníctvom tohto nástroja sa znovu rozdeľuje Európska únia,“ povedal minister, ktorý si všimol aj to, ako ožil Andrej Danko. „Prekvapilo ma, akého šťastného som včera videl Andreja Danka. Naposledy som ho tak šťastného videl, keď bozkával kapitánske výložky,“ povedal.
Minister Ivan Korčok, absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave, má zjavné rezervy v diplomacii. Slovenská republika nie je vo vojnovom konflikte s Ruskou federáciou. Hybridná vojna je vtedy, ak prebieha vojenský konflikt.
Hybridné hrozby môžu predstavovať kombináciu pravidelných, nepravidelných, teroristických  a kriminálnych skupín, ktoré sú decentralizované ale vzájomne združené a smerujúce k jednotnému vojenskému cieľu, čím získavajú možnosti, ktorých boli v minulosti schopné len celé krajiny.
Hybridné vojenské operácie môžu byť vykonávané ozbrojenými silami štátnych útvarov, ale aj neštátnymi silami. Rôznorodé operácie môžu vykonávať rôzne vojenské jednotky alebo zvlášť pripravení príslušníci jednej jednotky, avšak sú všeobecne operačne a takticky koordinované na bojisku tak, aby pôsobili synergicky vo fyzickom aj psychologickom rozmere konfliktu.