Xinhua: Inteligentná výroba poháňa kvalitný rast Číny

PEKING / ŠENŽEN – Čínska ľudová republika využíva vo výrobe umelú inteligenciu. Píše o tom tlačová agentúra Xinhua.

* Keďže Čína presadzuje vysokokvalitný vývoj, globálna výrobná veľmoc očakáva, že bude kultivovať modernizovaný výrobný sektor zameraný na pokročilé technológie na zvýšenie produktivity a ekonomický rast.

* Rozsah inteligentných výrobných zariadení v krajine je takmer 3 bilióny juanov , čo je približne 420 miliárd amerických dolárov, pričom počet poskytovateľov systémových riešení dosahuje 6 000.

* V Číne bude 70 percent jej veľkých výrobných firiem v podstate digitalizovaných a prepojených do siete a do roku 2025 vybuduje viac ako 500 popredných demonštračných závodov na inteligentnú výrobu. Všetky čínske výrobné firmy nad určenú veľkosť budú do roku 2035 digitalizované a prepojené.

Vo veľkom sklade bolo vidieť roboty nesúce stohy krabíc, ako sa presúvajú medzi vysokými policami a autonómne triedia skladovací priestor s niekoľkými pracovníkmi v dohľade, čo ponúka pohľad na inteligentný sklad, ktorý si predstavila spoločnosť Hai Robotics. v juhočínskej metropole Šen-čen.

Za šesť rokov tento startup spustil viac ako 500 komerčných projektov v priemysle skladovacích robotov, čím demonštroval širokú trhovú príťažlivosť inteligentnej výroby.

Keďže Čína presadzuje vysokokvalitný vývoj, svetová výrobná veľmoc očakáva, že bude kultivovať modernizovaný výrobný sektor zameraný na pokročilé technológie na zvýšenie produktivity a stimuláciu hospodárskeho rastu.

Xin Guobin, námestník ministra priemyslu a informačných technológií, uviedol, že rozsah inteligentných výrobných zariadení v krajine sa blíži k 3 biliónom juanov (približne 420 miliárd amerických dolárov), pričom počet poskytovateľov systémových riešení dosahuje 6 000.

Podľa plánu rozvoja inteligentnej výroby bude v Číne 70 percent jej veľkých výrobných firiem v podstate digitalizovaných a prepojených do siete a do roku 2025 vybuduje viac ako 500 popredných demonštračných závodov inteligentnej výroby. Všetky čínske výrobné firmy nad určenú veľkosť budú digitalizované a prepojené do roku 2035.

Robotickému ramenu trvá len 70 sekúnd, kým zviaže šesť prútov a zostaví ich do konštrukcie v tvare klietky, ktorú možno neskôr použiť na stavbu. Toto je najnovšia technológia prijatá spoločnosťou China Construction Science & Technology Group Co., Ltd.

V porovnaní s manuálnou prácou môže robotická pracovná stanica zvýšiť efektivitu výroby štvornásobne a zvýšiť výnos na viac ako 95 percent, povedal Jin Chengrui, inžinier z výskumného centra inteligentnej výroby spoločnosti.

Spoločnosť tiež nezávisle vyvinula robota na kontrolu kvality. Robot vybavený infračervenými senzormi dokáže skenovať a zbierať dáta z povrchov budov do vzdialenosti 60 metrov s presnosťou 2 mm.

Môže zvýšiť účinnosť detekcie viac ako 20-krát a znížiť náklady o viac ako 95 percent v porovnaní s konvenčnými metódami, poznamenal Jin.

Na niektorých miestach inteligentné technológie v skladoch a triediacich centrách už menia tradičné obchodné modely.

Huaqiangbei v Šenžene, jeden z najväčších svetových trhov s elektronikou plný malých obchodov predávajúcich všetky druhy elektronických prístrojov, prijal nové spôsoby zásobovania, výsledkom čoho je menej vozíkov prepravujúcich produkty a inžinierov hľadajúcich diely zariadení.

Vďaka nezávisle vyvinutým a vysoko efektívnym inteligentným skladovým a triediacim systémom spoločnosť Shenzhen LCSC Electronics Technology Co., Ltd. vybavila takmer 10 000 objednávok denne na svojej platforme elektronického obchodu pre elektronické prístroje v Huaqiangbei, pričom táto platforma prilákala 2,5 milióna registrovaných používateľov na celom svete.

Provincia Žejiang, ktorá je ďalším významným výrobným uzlom, má v súčasnosti viac ako 500 inteligentných tovární. Od roku 2019 do roku 2021 vzrástla ich priemerná efektívnosť výroby o 54 percent, zatiaľ čo náklady klesli o 19 percent, ukázali miestne údaje.

Robotický výskum a výroba pravdepodobne uľahčia rozšírenie inteligentných výrobných aplikácií.

V Shenzhene, výrobnom centre, dosiahla celková výstupná hodnota robotického priemyslu v roku 2021 158,2 miliárd juanov, pričom celkový počet robotických podnikov dosiahol 945, podľa Bielej knihy o rozvoji robotického priemyslu vydanej Shenzhenským inštitútom pokročilých technológií ( SIAT) z Čínskej akadémie vied a asociácie robotiky Šenžen.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.