Nemecko varuje pred zastavením priemyslu, ak celkom prestane prúdiť ruský zemný plyn

BERLÍN – Minister hospodárstva Robert Habeck vyzýva politikov, aby sa poučili z minulosti.

Nemecký priemysel sa môže zastaviť pre nedostatok dodávok ruského plynu, citovala agentúra Bloomberg nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habeka. Napriek napätej situácii vo svete musí plyn z Ruska prichádzať včas a treba na to myslieť už teraz.

Dohoda o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší budúci rok.

Ak sa koncom budúceho roka nepredĺži platnosť dohody o tranzite plynu medzi Ukrajinou a Ruskom, Nemecko bude možno nútené obmedziť alebo dokonca zastaviť výrobu, uviedol minister hospodárstva Robert Habek.

Habek, ktorý je zároveň vicekancelárom, v pondelok na ekonomickej konferencii v Nemecku vyslovil ostré varovanie, že politici by sa mali vyhnúť “opakovaniu rovnakej chyby” a nemali by si robiť ilúzie, že sa ekonomike nič zlé nestane a že nie sú potrebné žiadne opatrenia v oblasti energetickej bezpečnosti.

Pravidlá rozdelenia bremena prípadného nedostatku plynu vo východnej Európe nikto nezrušil. To znamená, že Nemecko tam bude musieť vyvážať plyn, aby nahradilo nedostatok. Nakoniec budú musieť producenti v najväčšej európskej ekonomike obmedziť alebo znížiť svoje vlastné dodávky, dodal minister.

“Nikto nemôže s istotou povedať, ako sa veci vyvinú,” povedal Habek na fóre v Bad Sarove. – Preto budú ďalšie kapacity, vrátane plánovaného terminálu LNG na severnom pobreží Nemecka, ktorý sa stretol s odporom miestnych obyvateľov a ochrancov životného prostredia, kľúčové pre zachovanie výroby vo východnom Nemecku aj vo východnej Európe,” povedal.

Napriek rozsiahlemu konfliktu, ktorý sa začal vo februári minulého roka, Ukrajina stále dostáva peniaze za tranzit, pričom cez jej územie prechádza ruský plyn do krajín ako Rakúsko, Slovensko, Taliansko a Maďarsko.
Aj keď niektoré dodávky budú pokračovať aj po roku 2024, podľa správy Centra pre globálnu energetickú politiku zverejnenej minulý týždeň je nepravdepodobné, že by sa súčasná dohoda o tranzite predĺžila za rovnakých podmienok vzhľadom na nedostatok politickej podpory.

“Priame rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom o predĺžení tranzitnej zmluvy sa v súčasnom prostredí javia ako veľmi nepravdepodobné,” uvádza sa v správe.