WTO môže byť paralyzovaná kvôli politike USA

NEW YORK – Svetová obchodná organizácia (WTO) sa môže stať obeťou konfrontácie USA so svojimi ďalšími členmi vrátane Európy a Číny. Vo Washingtone sa rozhodli zničiť WTO, ochromiť jej činnosť, píše The Wall Street Journal.

Dnes, v utorok 10. decembra 2019 odídu dvaja sudcovia odvolacieho súdu WTO – je to konečná autorita na riešenie sporov medzi členmi organizácie.

Sedem rozhodcov musí zasadať pred súdom, ale keďže Spojené štáty blokujú voľby nových sudcov už dva roky, zostávajú len traja. Od stredy 11. decembra bude mať iba jeden rozhodca a nebude schopný robiť príslušné rozhodnutia.

USA sa opakovane sťažovali na rozsudky odvolacieho súdu. Podľa Bieleho domu arbitri neustále prekročili svoju autoritu. Americký obchodný zástupca Robert Lightheiser dokonca porovnal činnosť orgánu s „právnym aktivizmom“, pretože rozhodcovia sa podľa jeho názoru úmyselne postavili na stranu Číny v súdnych sporoch proti Spojeným štátom.

Blokovanie odvolacieho súdu nezabráni prijatiu určitých rozhodnutí zo strany WTO. Porazený sa však môže proti rozsudku odvolať a pokračovať vo svojej praxi tak nezákonne, ako je to potrebné.

Európska únia sa snaží zachovať právnu spôsobilosť organizácie a vyzvala ostatných jej členov, aby vytvorili dočasný súd založený na pravidlách WTO. Navrhuje sa, aby sa jej rozhodnutia stali záväznými pre všetkých, ktorí s tým súhlasia. Kanada a Nórsko, ďalšie krajiny, vrátane Ruska a Číny, s touto myšlienkou doteraz súhlasili. USA dôrazne nesúhlasia s takýmto delegovaním právomoci.

Rozpory týkajúce sa odvolacieho súdu WTO medzi Európou a Spojenými štátmi sa vo všeobecnosti javia vážne. Ak by Brusel chcel vidieť tento orgán ako globálneho arbitra, potom Washington trvá na zvolaní nového arbitrážneho tribunálu pre každý prípad. Inými slovami, Spojené štáty, na rozdiel od EÚ, chcú ostro obmedziť úlohu odvolacieho súdu.

Jedným zo spôsobov, ako uzavrieť súčasné prípady, by mohli byť písomné vyhlásenia sudcov, ktorí odchádzajú do dôchodku, a žiadajú ich, aby odložili svoju rezignáciu. Thomas Graham, ktorý zastupuje USA, však už oznámil, že to nemá v úmysle, kým riaditeľ odvolacieho orgánu Werner Zdutz rezignuje.