Wall Street Journal: prehlbuje sa spolupráca medzi Čínou a Iránom
PEKING – Nedávno Čína a Irán podpísali rozsiahlu dohodu o strategickom partnerstve v hodnote takmer 400 miliárd dolárov. Posilňuje nielen pozície oboch krajín, ale vysiela aj jasné signály. Hrozba pre Washington a príležitosť pre iných.
„Čínsko-iránska os“. Takto opísal vplyvný The Wall Street Journal vo svojom úvodníku výsledky veľkej 25-ročnej dohody o strategickom partnerstve, ktorá bola uzavretá medzi Pekingom a Teheránom.
A skutočne hovoríme o protiamerickej osi, pričom hlavným architektom sa stali USA. “Čím viac sa Amerika pokúša izolovať Irán a Čínu, tým viac sa tieto krajiny navzájom zbližujú,” uviedol profesor Teheránskej univerzity Mohammad Marandi.
Prílišný americký tlak skutočne vedie k tomu, že ekonomické konkurenti USA sa zjednocujú pri plnení svojich strategických úloh. A tieto úlohy pre Teherán a Peking spolu súvisia. Irán je centrálnou krajinou na Blízkom východe a vývozcom uhľovodíkov, ktorý potrebuje investície a dovoz technológií. Čína je vývozcom investícií a technológií, potrebuje pevnosť na Blízkom východe a dovoz uhľovodíkov. Obidve krajiny zároveň rešpektujú princípy suverenity, nesnažia sa navzájom trénovať v otázkach ľudských práv a vôbec nezasahujú do vnútorných záležitostí partnerov.
Predtým sa Číňania pozorne pozreli aj na Iráncov, nakupovali od nich ropu, investovali do viacerých priemyselných odvetví – neodvážili sa však vytvárať os. Peking úprimne veril, že bude schopný „prežiť“ obdobie obrovského tlaku Trumpovej administratívy, a nechcel už raz podráždiť Washington. Biden však prišiel, tlak sa iba stupňoval a čínske úrady nakoniec pochopili jednu jednoduchú myšlienku: nemá zmysel sa obmedzovať zo strachu pred americkými sankciami. Nie preto, že tieto sankcie nie sú vážne, ale preto, že ich USA aj tak zavedú. Prečo teda z dôvodu jednoduchého oneskorenia času dobrovoľne opustiť lukratívne projekty? Toto chápanie sa pretavilo do dohody s Iránom. Podľa nej Čínska ľudová republika investuje 400 miliárd dolárov do rôznych projektov na iránskom území. Ide o telekomunikácie, prístavy, železničné stavby, bankovníctvo a dokonca aj jadrový sektor.
Aby sme pochopili rozsah investície, jedná sa o 16 miliárd ročne. Podľa niektorých odborníkov Irán nikdy nedostal viac ako 5 miliárd priamych zahraničných investícií ročne z celého sveta. Po jadrovej dohode s Obamom odletel prezident Hasan Rúhání do Talianska a Francúzska, aby podpísal masívne investičné dohody – spolu „iba“ 30 miliárd dolárov.
Peking okrem toho presunie časť technologického výskumu a vývoja vo vojenskej sfére na Iráncov. V Číne získa Irán spoľahlivého nákupcu ropy. To je prejav veľkého protestu voči všetkým plánom USA pri organizácii jednostranného ropného embarga na Islamskú republiku a pre Irán bude stabilným zdrojom devíz. Práve vzniká špeciálna iránsko-čínska banka. Ďalšia rana finančným sankciám z Washingtonu.
Americkí odborníci sa samozrejme všemožne snažia zľahčovať význam ekonomického spojenectva. „Formálne dokumenty podpísal čínsky minister zahraničia Wang Yi v Teheráne, ktorý je posledným bodom jeho turné po šiestich krajinách na Blízkom východe. To znamená, že táto dohoda má menšiu váhu ako napríklad dohoda medzi Pekingom a Bangladéšom: keď chce prezident Si Ťin-pching prejaviť záujem niekde posilniť čínsku prítomnosť, osobne podpisuje papiere, “ píše Bloomberg. Dodáva, že dohoda bola uzavretá s prezidentom Hasanom Rúháním a že ju možno vypovedať na základe výsledkov prezidentských volieb v tomto roku (akoby si neuvedomovala, že tieto strategické dokumenty sa neuzatvárajú bez súhlasu najvyššieho ajatolláha Aliho Chameneího, ktorý, mierne povedané, len tak ľahko nerezignuje. Americkí politici sa zaoberajú morálnou stránkou problému.
“Krajina, ktorú si zvolí iná krajina za svojich spojencov, hovorí veľa o tejto krajine.” Zatiaľ čo sa USA snažia posilniť naše spojenectvá s demokraciami na celom svete, Čínska komunistická strana si vyberá diktatúry ako Irán, ktorý je najväčšou sponzorujúcou krajinou terorizmu, “ hovorí senátor Dan Sullivan. Predstavujeme krajinu, ktorá si za svojich spojencov zvolila Saudskú Arábiu a Turecko. Tie majú ďaleko od demokratických štátov a patria medzi najväčších sponzorov globálneho terorizmu.
Faktom však zostáva, že Čína a Irán dosiahli to, čo biológia nazýva symbióza. A to nielen z hľadiska strednodobých a dlhodobých cieľov ako sú ropa, investície, a geopolitická prítomnosť, ale aj z hľadiska dosahovania krátkodobých cieľov. Posilnili najmä svoje pozície pri rokovaniach s USA. To platí primárne pre Irán, s ktorým sa USA pokúšajú uzavrieť novú jadrovú dohodu.
Teherán tvrdí, že všetko tu závisí od Američanov, ktorí predchádzajúcu zmluvu vypovedali. „Pre návrat Spojených štátov nie sú potrebné žiadne špeciálne návrhy: stačí politické rozhodnutie Washingtonu, že sa v plnej miere a okamžite vráti k svojim záväzkom vyplývajúcim z dohody, uvedené v rezolúcii Rady bezpečnosti OSN,“ vysvetľuje iránsky zástupca pre organizáciu Shah Rukh Nazemi.
Preložené do normálneho jazyka to znamená, že Američania by mali zrušiť všetky sankcie uvalené za čias Donalda Trumpa. A ak by Washington mohol skôr vyjednávať a stanoviť podmienky na zrušenie sankcií – v očakávaní, že iránska ekonomika je v zlom stave a Teherán skutočne potrebuje východisko zo sankcií – teraz Číňania poskytli Iráncom alternatívu investícií a obchodu. Iránsky minister zahraničia Mohammad Javad Zarif preto veľmi presne označil Čínu za „priateľa v biede“.