WikiLeaks Slovensko prináša tajné dokumenty USA

Pri príležitosti Svetového dňa whistleblowerov (WWBD2022) WikiLeaks Slovensko v spolupráci s mimovládnou organizáciou Inštitút ľudských práv (IĽP) zverejnili na webe wikileaks.sk preklady tajných amerických dokumentov o Ukrajine. Autorom jedného z nich je vtedajší americký veľvyslanec v Moskve William J. Burns, ktorý je v súčasnosti šéfom CIA.

Texty nájdete na tomto odkaze.

“Aj týmto spôsobom chceme upozorniť na protiprávne väznenie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea v Británii. Assangeovi, ktorý je austrálsky občan a držiteľ platného novinárskeho preukazu hrozí za zverejnenie pravdivých informácii vo verejnom záujme vydanie ho USA, ktoré sa ho v minulosti snažili zavraždiť. Súdne konanie v Británii nie je legitímne, pretože ako rozhodol Európsky súdy dvor pre ľudské práva len pred pár týždňami došlo k odpočúvaniu Assangeových právnikov. Britská vláda svoje nelegálne konanie v Štrasburgu priznala. Assange je politický väzen, väzeň svedomia a mal by byť okamžite prepustený.” uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher

Inštitút ľudských práv minulý týždeň odsúdil rozhodnutie britskej ministerky vnútra, Priti Patel, schváliť vydanie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA a pridal sa k desiatkam mimovládnych a novinárskych organizácii po celom svete, ktoré to považujú za mimoriadne závažný zásah do slobody prejavu a tlače a nebezpečný precedens, že novinár môže byť vydaný na stíhanie do krajiny, o ktorej informuje.

Julian Assange je od roku 2019 v britskom väzení nakoľko USA požiadalo o jeho vydanie. Patelovú o odmietnutie vydania v posledných týždňoch požiadala Rada Európy (CoE) a OBSE. Obávajú sa, že vydanie by mohlo viesť k ohrozeniu slobody slova a tlače. Zástupcovia IĽP odovzdali 17. mája 2022 na stretnutí s britským veľvyslancom na Slovensku list britskej vláde, ktorý podpísalo viac ako 10 000 občanov Slovenska žiadajúcich prepustenie Assangea. Za posledný mesiac pribudlo ďalších 5000 podpisov.

„Na tomto mieste musím zdôrazniť, že nič nemôže ospravedlniť agresívnu vojnu ktorú vedie Putin voči Ukrajine. Rovnako musím zdôrazniť, že už od začiatku útokov naša organizácia podporuje aktivity vlády SR ale aj ďalších západných krajín pomáhajúcich Ukrajine sa brániť a to včítane dodávok zbraní, munície a iných foriem vojenskej kooperácie včítane výcviku a zdieľania spravodajských zdrojov. Sebaobrana je totiž z ľudsko-právneho hľadiska jediný prípad keď je prípustné použiť násilie. Každá vojna je však zlyhaním politiky, diplomacie a vo svojej podstate ľudskej civilízácie. Poraziť Putina na Ukrajine nestačí. Dlžíme obetiam tejto hroznej vojny aby sme podrobne analyzovali ako sa to mohlo stať, kde sme spravili chyby a najmä sa z nich poučili, tak aby sa neopakovali. K tomu môže pomôcť aj zverejnenie týchto dokumentov. Zároveň musím pripomenúť, že Julian Assange čelí stíhaniu v USA za zverejnenie vojnových zločinov ich armády v Iraku a Afganistane, ktoré sú porovnateľné so zverstvami putinovej armády v Buči a Mariupole. Ak chceme aby nás ako západ zvyšok sveta bral vážne a naše slová o slobode, ľudských právach a dodržiavaní zákonov nevnímal iba ako pokrytectvo a nástroj presadzovania vlastných zištných záujmov, tak musíme ľudí ako Assange chrániť a nie perzekvovať.” uzavrel Weisenbacher.