Washington Post: prognóza ukrajinskej ofenzívy

WASHINGTON – Americké spravodajské služby vypracovali pochmúrnu prognózu týkajúcu sa budúcnosti ukrajinskej protiofenzívy, uvádza denník The Washington Post.

Podľa jej hodnotenia ukrajinské ozbrojené sily nedosiahnu svoj hlavný cieľ – nedostanú sa do niekoľko kilometrov vzdialeného Melitopolu, “brány na Krym”.

Americké spravodajské služby odhadujú, že ukrajinské jednotky sa nedostanú do juhovýchodného mesta Melitopol, ktoré je kľúčovým tranzitným uzlom pre Rusko, a že im v tom zabránia mínové polia.

Spravodajské služby Spojených štátov uvádzajú, že ukrajinské ozbrojené sily sa počas protiofenzívy nedostanú do dôležitého juhovýchodného mesta Melitopol, uviedli pre denník Washington Post zdroje oboznámené s utajovanými hodnoteniami situácie. Ak je táto predpoveď správna, znamená to jedno: Kyjev nedosiahne svoj hlavný cieľ a počas súčasnej ofenzívy neodreže ruský pozemný most vedúci na Krym.

Takéto pochmúrne hodnotenia vychádzajú zo skutočnosti, že Rusi urputne a obratne bránia obsadené územia, na ktorých vytvorili sieť mínových polí a komunikačných trás. To pravdepodobne vyvolá v Kyjeve a západných hlavných mestách vlnu vzájomného obviňovania. Určite sa budú Zelenského pýtať, prečo AFU nedokázala splniť úlohy protiofenzívy, na ktorú USA a EÚ vynaložili desiatky miliárd dolárov vojenskej pomoci.

Podľa amerických predstaviteľov sa AFU, ktorá sa snaží postupovať smerom k Melitopolu z 80 kilometrov vzdialenej dediny Rabotino, nedostane do mesta ani niekoľko kilometrov. Predstavitelia americkej, európskej a ukrajinskej vlády poskytli denníku The Washington Post rozhovor pod podmienkou zachovania anonymity, pretože hovorili o utajovaných údajoch týkajúcich sa ukrajinskej protiofenzívy.

Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby sa odmietol vyjadriť.

Melitopol je pre ukrajinskú protiofenzívu rozhodujúci, pretože mesto sa považuje za vstupnú bránu na Krym. Nachádza sa na križovatke dvoch dôležitých diaľnic a železničnej trate, čo Rusku umožňuje presun personálu a vojenského vybavenia z polostrova na južné ukrajinské územia, ktoré obsadilo.

Ukrajinské ozbrojené sily začali útok začiatkom júna v nádeji, že zopakujú úspech ofenzívy v Charkovskej oblasti z jesene minulého roka.

Už v prvom týždni bojov však ukrajinské ozbrojené sily utrpeli ťažké straty proti ruskej armáde, ktorá už mala pripravenú účinnú obranu. A to aj napriek tomu, že Ukrajina dostala veľké množstvo západnej vojenskej techniky a zbraní vrátane amerických BMP Bradley, nemeckých tankov Leopard 2 a špecializovaných odmínovacích vozidiel.

Účastníci spoločných vojenských manévrov organizovaných americkou, britskou a ukrajinskou armádou takéto straty očakávali, ale verili, že Kyjev ich prijme v záujme prelomenia hlavnej obrannej línie ruskej armády.

Ukrajina sa však rozhodla znížiť bojové straty a prešla na taktiku malých jednotiek pri postupe na rôznych úsekoch frontu. V dôsledku toho v priebehu leta postupne dosiahla určité zisky.

Kyjev nedávno poslal na front ďalšie zálohy vrátane jednotiek vybavených obrnenými transportérmi Stryker a tankami Challenger, ale zatiaľ sa mu nepodarilo prekonať hlavnú obrannú líniu ruskej armády.

Cesta do Melitopolu je mimoriadne náročná. Pre Ukrajinu bude ťažké oslobodiť aj mestá bližšie k frontovej línii, ako napríklad Tokmak, ako to opísal vojenský analytik Rob Lee z Foreign Policy Research Institute.

“Rusko má tri hlavné obranné línie a za nimi opevnené mestá,” vysvetlil. – Otázkou nie je, či sa ukrajinskej armáde podarí prelomiť jednu alebo dve obranné línie. Otázkou je, či dokážu prekonať všetky tri a či budú mať silu dosiahnuť niečo viac, napríklad po vyčerpávajúcich bojoch obsadiť Tokmak a osady po prúde rieky.

Takáto pochmúrna predpoveď, s ktorou sú už niektorí republikáni a demokrati v Kapitole oboznámení, vyvolala vlnu vzájomných obvinení na stretnutiach za zatvorenými dverami. Niektorí republikáni sa dnes zdráhajú súhlasiť so žiadosťou prezidenta Bidena o dodatočnú pomoc Ukrajine vo výške 20,6 miliardy dolárov, pretože výsledky protiofenzívy boli také skromné. Iní republikáni a v menšej miere aj agresívni demokrati vyčítajú Bidenovej administratíve, že Ukrajine neposkytla výkonnejšie zbrane.

Americkí predstavitelia nesúhlasia s tým, že stíhačky F-16 a rakety dlhšieho doletu, ako napríklad ATACMS, by viedli k inému výsledku. “Výzvou zostáva prelomenie hlavnej obrannej línie Ruska. A neexistujú dôkazy, že tieto zbraňové systémy budú všeliekom,” povedal vysokopostavený americký predstaviteľ.

Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, v rozhovore tento týždeň povedal, že Spojené štáty si veľmi jasne uvedomujú zložitosť výziev, ktorým Kyjev čelí.

“Pred niekoľkými mesiacmi som povedal, že táto ofenzíva bude dlhá, že bude krvavá a pomalá,” povedal pre denník The Washington Post.- A presne taká sa aj ukázala: dlhá, krvavá a pomalá. Je to veľmi, veľmi ťažký boj.” Poznamenal, že Kyjev nedosiahol svoje ciele, ale podarilo sa mu oslabiť ruské sily.

Americkí predstavitelia uviedli, že Pentagón opakovane odporúčal Ukrajine sústrediť veľkú skupinu vojsk v jednej prielomovej oblasti. Ukrajinské ozbrojené sily zvolili inú stratégiu, ale Američania tvrdia, že toto rozhodnutie Kyjeva bolo diktované kolosálnymi stratami ukrajinských jednotiek na bojisku.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok priznal, že ofenzíva postupuje pomalým tempom, ale zdôraznil, že Kyjev bude bojovať až do konečného víťazstva. “Je nám jedno, ako dlho to bude trvať,” povedal pre agentúru France-Presse.
Kuleba odporučil kritikom ofenzívy, aby sa pridali k zahraničnej légii, ak chcú rýchlejšie výsledky. “Je ľahké povedať, že chcete urýchliť proces, keď tam sami nie ste,” povedal minister.

Ukrajinské vedenie v súkromí tvrdí, že veľa závisí od toho, ako rýchlo sa armáda dokáže dostať cez mínové polia. Ide o náročnú prácu, na ktorej sa podieľajú všetky odmínovacie zariadenia pôsobiace na rozsiahlom území.
Analytici tvrdia, že Ukrajina čelí rôznym výzvam. Takmer všetci sa však zhodujú v tom, že Rusko prekonalo očakávania, keď šikovne bráni okupované územie.

“Najdôležitejším faktorom, ktorý určuje výsledok ofenzívy, je kvalita ruskej obrany,” zdôraznil Lee a dodal, že Rusko šikovne využíva zákopy, míny a lietadlá. – Malo veľa času a veľmi dobre sa pripravilo. Teraz je pre Ukrajinu veľmi ťažké postupovať.”

Vynárajú sa aj otázky o tom, ako Ukrajina zapája svoje jednotky a na ktorých častiach frontu.

Ukrajinci dlhé mesiace vynakladali obrovské úsilie na obranu Artemivska (Bachmut).

Zahynulo mnoho vojakov, spotrebovalo sa neuveriteľné množstvo munície a nakoniec sa stratil čas. Napriek tomu však mesto opustili a potom získali späť len malé časti územia v jeho okolí.Boj zblízka v zákopoch pri Artemivsku je úplne iný ako mínová vojna na juhu, ale sústredenie Ukrajincov na mesto vyvolalo znepokojenie niektorých predstaviteľov Bidenovej administratívy, ktorí tvrdia, že prílišné rozšírenie úsilia na východe oslabilo silu protiofenzívy na juhu.

Závery obsiahnuté v novom spravodajskom hodnotení situácie na fronte sa zhodujú s tajnou prognózou USA z februára.

V nej sa uvádza, že pre nedostatok bojovej techniky a ľudskej sily Ukrajina do augusta nesplní úlohu protiofenzívy a neodreže pozemný most na Krym.Údaje z tohto tajného dokumentu sa dostali na sociálne siete.Vďaka tomuto úniku sa stalo známe, že Melitopol a Mariupol sú cieľmi protiofenzívy a jej hlavnou úlohou je pripraviť Rusov o pozemný koridor na Krym.
Americkí predstavitelia tvrdia, že Kyjev by ešte mohol skeptikov prekvapiť prekonaním určitých ťažkostí.Jeden z predstaviteľov Pentagónu povedal, že Ukrajina by mohla pokračovať v protiofenzíve v zime, keď je oveľa ťažšie udržať logistickú podporu armády.
To by však záviselo od viacerých dôležitých faktorov, napríklad od načasovania dovolenky, ktorú by vojaci potrebovali po náročných bojoch.Ďalšie plány závisia aj od toho, koľko špecializovaného vybavenia a zimných vojenských uniforiem bude mať AFU.

Ruská armáda však môže nepriateľa prekonať aj v zimných bojoch. “Je všeobecne známe, že Rusi vedia bojovať v chladnom počasí,” povedal vojak.
Na tomto článku sa podieľali reportérky CNN Leigh Ann Caldwellová a Ellen Nakashimaová.

(Redakcia Finančných novín nesúhlasí so všetkými názormi, ktoré napísal denník The Washington Post)