Saxo Bank: desať neuveriteľných scenárov na 2023

Tento týždeň zverejnili analytici dánskej Saxo Bank svoje tradičné „šokujúce predpovede“ na rok 2023. Špekulujú, čo by sa stalo, keby sa stali tieto nepravdepodobné udalosti, ktoré by mohli otriasť globálnou ekonomikou. Pozrime sa na desať neuveriteľných scenárov  Saxo Bank na nadchádzajúci rok.

Koalícia miliardárov vytvorí energetický projekt Manhattan v hodnote 1 bilióna dolárov

Dopyt po elektrine vo svete bude len rásť. Bude to potrebné nielen na prechod na elektrické vozidlá, ale aj na obsluhu digitálnej ekonomiky. Centrá na spracovanie dát potrebné na jej rozvoj v najbližších desaťročiach podľa analytikov Saxo Bank spotrebujú až 20 % svetovej energie. Potenciál „zelenej energie“ je zároveň obmedzený a tá tradičná sa stáva drahšou a nevyhovujúcou kvôli obávanej klimatickej agende.

V roku 2023 sa predpokladá, že majitelia veľkých technologických spoločností a ďalší technofilní miliardári budú netrpezliví s nedostatočným pokrokom vo vývoji energetickej infraštruktúry potrebnej na dosiahnutie ich cieľov a energetickú transformáciu. Spoločne vytvoria konzorcium s kódovým názvom „Tretí kameň“ s cieľom získať viac ako bilión dolárov na investície do energetických riešení. Tento program bude najväčší od projektu Manhattan, ktorý vyvinul prvú atómovú bombu. Spoločnosti spolupracujúce s Third Stone zároveň zvýšia hodnotu v slabom investičnom prostredí.

Francúzsky prezident Macron odstúpi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento rok čelil silnému odporu ľavicovej aliancie NUPES a krajne pravicovej Rally Nationale Marine Le Pen, pričom jeho strana stratila úplnú väčšinu v parlamente, čo sťažilo vykonávanie jej politiky. Prezident Macron by mohol nečakane odstúpiť začiatkom roka 2023, predpovedá Saxo Bank po vzore francúzskeho zakladateľa demokracie Charlesa de Gaulla v rokoch 1946 a 1969. Neodíde však nadobro, ale vráti sa, keď bude krajina v politickom chaose ako de Gaulle v roku 1958. Macronova rezignácia podľa odborníkov otvorí dvere Elyzejského paláca kandidátke krajnej pravice Le Penovej, spôsobiť vlnu otupenia v celom Francúzsku aj mimo neho a prinesie ďalšiu výzvu pre projekt EÚ a „jej vratké inštitucionálne základy“. To spôsobí kolísanie eura a výnos francúzskych štátnych dlhopisov sa priblíži nemeckým.

Zlato stúpne na 3 tisíc dolárov za uncu

Budúci rok by mohol byť triumfálny pre zlato. Ak v roku 2022 bolo veľa investorov sklamaných z jej neschopnosti rásť, aj keď inflácia vyskočila na 40-ročné maximum, tak v roku 2023 by mohla pozíciu výrazne posilniť. Potenciál drahého kovu bol podľa odborníkov brzdený chybnou stávkou trhu, že inflácia bude dočasná. Centrálne banky očakávajú, že inflácia sa vráti k svojmu cieľu už o niekoľko rokov, a to isté predpovedá aj vlastné hodnotenie inflačných rizík trhom. Investori sa snažili dostať výrazne nad 4 % na 5-ročných amerických dlhopisoch, zatiaľ čo 5-ročná forwardová inflácia sa odhadovala pod 2,5 %.

V roku 2023 si trh uvedomí, že inflácia bude v dohľadnej budúcnosti pokračovať a sprísnenie politiky amerického regulátora a kvantitatívne sprísnenie povedie k novému problému na trhoch amerických štátnych dlhopisov, čo prinúti Fed prijať nové záludné “ opatrenia“ na obmedzenie volatility trhu. Okrem toho, po skončení reštrikcií na COVID v Číne, dopyt po komoditách spôsobí nový rast cien a na tomto pozadí zlato vyletí na minimálne 3 tisíc dolárov za uncu.

EÚ vytvorí spoločné ozbrojené sily

Podľa expertov Saxo Bank sa po skončení 2. svetovej vojny západná Európa dostala pod patronát amerických ozbrojených síl, a to priamo aj širokou účasťou v NATO. Od konca studenej vojny sa priority národnej obrany oslabili. V roku 2022 však došlo k najväčšiemu ozbrojenému konfliktu od roku 1945 a v amerických strednodobých voľbách v roku 2022 došlo k silnému nárastu pravicovo-populistického zastúpenia republikánov v Kongrese, pričom bývalý prezident Trump sa pravdepodobne chystá kandidovať na prezidenta. V roku 2023 sa už Európa nebude môcť spoliehať len na ochranu USA, takže členské štáty EÚ sa môžu rozhodnúť, že do roku 2028 vytvoria spoločnú vojenskú silu s financovaním 10 biliónov eur, ktorá spojí armády 20 európskych štátov.

To podporí trh so štátnymi dlhopismi EÚ a prispeje k silnému oživeniu eura vďaka výraznému zvýšeniu investícií. Popredné európske obranné spoločnosti zároveň prekonajú všeobecný európsky trh o 25 % a vytvárajú sa nové populárne európske obranné ETF, ktoré vzbudia veľký záujem investorov.

 

Aspoň jedna krajina postupne ukončí produkciu mäsa do roku 2030

Výroba mäsa spôsobuje značné škody na prírode a podnebí. Podľa odborníkov z dánskej banky sa viac ako tretina svetových plodín využíva ako krmivo pre zvieratá a približne 80 % ornej pôdy na svete sa využíva na pasenie dobytka. To vedie k výraznej strate biodiverzity, vyvoláva eróziu pôdy a znečisťovanie vôd. Okrem toho celosvetovo produkcia potravín predstavuje jednu tretinu všetkých emisií, ktoré otepľujú planétu, a znečistenie z produkcie živočíšneho mäsa je dvakrát väčšie ako poškodenie životného prostredia rastlinnými produktmi.

Podľa štúdií sa na dosiahnutie cieľa nulových emisií do roku 2050 musí spotreba mäsa znížiť na 24 kg na osobu a rok. Teraz je to asi 70 kg. Švédsko sa zaviazalo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2045, zatiaľ čo iné krajiny, ako napríklad Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Dánsko, sa zaviazali do roku 2050, aby sa podľa analytikov Saxo Bank mohli odkloniť od výroby mäsa.

Najmenej jedna z krajín môže do roku 2030 úplne zakázať produkciu živočíšneho mäsa a nahradiť ho umelým mäsom rastlinného pôvodu. To by mohlo viesť k prudkému poklesu akcií spoločností vyrábajúcich tradičné produkty, ktoré by ich prinútili prejsť na výrobu rastlinného mäsa.

Británia usporiada referendum o zrieknutí sa Brexitu

Britský premiér Rishi Sunak by podľa prognózy Saxo Bank mohol v roku 2023 stlačiť ratingy konzervatívcov na dno, keďže jeho brutálny fiškálny program tlačí krajinu do recesie, s raketovým rastom nezamestnanosti a s rozpočtovými deficitmi, keďže daňové príjmy sa zmenšujú. Uprostred ekonomického kolapsu prieskumy dokonca aj v Anglicku a Walese ukážu, že ľudia už Brexit neschvaľujú. Zároveň sa väčšina mladej generácie, viac ako 80 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov, bude chcieť vrátiť do EÚ.

Sunak odstúpi a líder labouristov Keir Starmer podporí druhé referendum o vstupe do EÚ v súlade s dohodou Davida Camerona uzavretou pred pôvodným referendom v roku 2016. Labouristická vláda sa dostane k moci v treťom štvrťroku 2023 a usporiada nové referendum, ktorého výsledkom bude rozhodnutie o zjednotení s EÚ.

Zároveň, po slabých výsledkoch na začiatku roka 2023, sa libra šterlingov zotavuje o 10 % voči euru a 15 % voči švajčiarskemu franku, a to vďaka očakávanému rastu londýnskeho sektora finančných služieb.

Rozšírenie cenovej kontroly s cieľom obmedziť infláciu

S vojnovou ekonomikou v roku 2023 sa štátna kontrola rozšíri, keďže cenové tlaky ohrozujú stabilitu. Politici sa podľa Saxo Bank domnievajú, že rastúce ceny naznačujú zlyhanie trhu a je potrebná väčšia intervencia, aby inflácia nedestabilizovala ekonomiku.

V roku 2023 je podľa prognózy banky pravdepodobné vytvorenie novej Národnej rady pre ceny a výnosy v Spojenom kráľovstve a USA. Tento krok však môže mať nepredvídateľné dôsledky, pretože regulácia cien bez vyriešenia základného problému povedie nielen k vyššej inflácii, ale bude mať za následok aj sociálne problémy v dôsledku nižšej životnej úrovne, nedostatku stimulov pre výrobu a nesprávneho prideľovania zdrojov a investícií. Podľa odborníkov len trhové ceny môžu zabezpečiť zvýšenú produktivitu a efektivitu prostredníctvom investícií. V tomto scenári by zlato mohlo vyletieť až na 3000 dolárov.

 

OPEC+, Čína a India vystúpia z MMF a dohodnú sa na obchodovaní v novej rezervnej mene

V roku 2022 zákaz obchodovania s ruskými spoločnosťami šokoval krajiny, ktoré nie sú spojencami USA, a tak môžu začať hľadať alternatívnu menu k doláru.

Štáty sú zvedavé, či USA a spojenci môžu zmraziť svoje dolárové aktíva, ako aj aktíva v eurách, jenách a librách šterlingov. Čína zároveň nejaví záujem o opustenie cezhraničných kapitálových kontrol a neamerickí spojenci sa obávajú rastu vplyvu a moci Nebeského impéria, takže jüan nebude schopný nahradiť dolár v medzinárodnom obchode.

Podľa analytikov Saxo Bank by to mohlo viesť k tomu, že spojenci, ktorí nie sú USA, odstúpia od dolára a Medzinárodného menového fondu a prejdú na bankor, medzinárodnú menu navrhnutú anglickým ekonómom Keynesom.

Zároveň nezaradené centrálne banky výrazne znížia svoje dolárové rezervy, výnosy amerického ministerstva financií prudko vzrastú a dolár sa prepadne o 25 % v porovnaní s košom mien obchodovaných s novým aktívom.

 

Japonsko naviaže USD/JPY na 200, aby vyriešilo svoj finančný systém

V roku 2023 sa tlak na jen a japonský finančný systém zvýši v dôsledku globálnej krízy likvidity spôsobenej sprísňujúcou sa politikou Fedu a vyššími výnosmi americkej štátnej pokladnice. Podľa analytikov zo Saxo Bank by sa USD/JPY mohol vyšplhať nad 180 a japonská vláda a centrálna banka oznámia minimálnu hranicu jenu v tomto menovom páre na úrovni 200, aby resetovali finančný systém krajiny.

To spôsobí pokles reálneho HDP Japonska o 8 % v dôsledku poklesu kúpnej sily, no nominálny HDP síce vzrastie o 5 % v dôsledku rastúcich životných nákladov, no reset vráti krajinu na cestu stabilného rozvoja. Pár USD/JPY sa bude obchodovať do 200, no do konca roka bude čeliť výraznému poklesu.

 

Zákaz daňových rajov zabije súkromný kapitál

V roku 2016 EÚ zaviedla čiernu listinu daňových rajov krajín alebo jurisdikcií, ktoré sa považovali za „nespoluprácu“, pretože podporujú agresívne daňové úniky. Bolo to v reakcii na uniknutý dokument „Panama Dossier“ odhaľujúci daňové podvody bohatých jednotlivcov.

Najväčšie daňové raje však boli z tejto čiernej listiny vylúčené, čiastočne kvôli efektívnemu lobingu. Globálny ekosystém daňových rajov ako taký naďalej prosperuje. Využívajú ich dokonca celé priemyselné odvetvia ako private equity a venture capital.

Ako sa vojnová ekonomika v roku 2023 ďalej prehlbuje, do popredia sa dostávajú vyhliadky na národnú bezpečnosť a štáty hľadajú spôsoby, ako doplniť rozpočet, predpovedá Saxo Bank. Daňové raje stoja vlády ročne 500 až 600 miliárd dolárov na stratených príjmoch z dane z príjmu právnických osôb, odhadujú odborníci.

To by mohlo viesť k tomu, že krajiny OECD sa v roku 2023 dohodnú, že prejdú k agresívnejšiemu postoju a zavedú úplný zákaz pre najväčšie svetové daňové raje, akými sú Kajmanské ostrovy, Bermudy, Bahamy, Maurícius a Ostrov Man.

Zákaz daňových rajov v EÚ a zmena pravidiel zdaňovania úrokových sadzieb v USA otrasie celým sektorom private equity a venture capital. Podľa Saxo Bank sa v tomto prípade hodnota súkromných investičných spoločností kótovaných na burze zníži o 50 % a IShares Private Equity UCITS ETF sa zrúti o 50 %.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com