Vznikla najväčšia zóna voľného obchodu na svete

HANOJ –  V Hanoji bola podpísaná dohoda o vytvorení najväčšieho bloku voľného obchodu na svete. Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) zahŕňa 15 krajín ázijsko-pacifického regiónu. Únia vznikla ako alternatíva k Trans-tichomorskému partnerstvu (TPP) spojenému s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Členstvo zahŕňa 10 členov Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), Číny, Japonska, Južnej Kórey, Austrálie a Nového Zélandu. India odstúpila od rozhovorov v novembri 2019, ASEAN však zdôraznil, že „dvere sú pre ňu naďalej otvorené“.

„RCEP budú čoskoro ratifikované signatárskymi krajinami a vstúpia do platnosti, čo prispeje k ekonomickému oživeniu po pandémii koronavírusov,“ uviedol vietnamský predseda vlády Nguyen Xuan Phuc, ktorý bol ceremoniálom predsedu asociácie.

Predpokladá sa, že RCEP zaberie 30 percent globálnej ekonomiky a pokryje 30 percent svetovej populácie – asi 2,2 miliardy spotrebiteľov. Partnerstvo tiež pomôže posilniť pozíciu Číny tým, že jej dá lepšiu pozíciu pri formovaní obchodných pravidiel regiónu.

Vytvorenie bloku bolo zároveň historickým prelomom: Čína a Japonsko dosiahli po prvýkrát v najnovšej histórii bilaterálnu dohodu o znížení ciel.