Vzbura proti Wall Street znamená veľké zisky pre firmy

NEW YORK – Vzbura proti boháčom z Wall Street priniesla zisky. Ako sa to stalo? Pozrime sa na to ako to bolo.

Dňa 27. januára 2021 členovia subredditu r/Wallstreetbets vyhlásili vojnu investičným fondom Melvin Capital a Citron prostredníctvom akcií americkej retailovej spoločnosti GameStop, ktorá predáva počítačové hry a príslušenstvo k nim. Táto amatérska skupina investorov používa aplikáciu Robinhood, ktorá je známa tým, že si nepýta komisiu. Situácia sa vyhrotila na toľko, že Robinhood bol nútený zasiahnuť tým, že obmedzil svojim užívateľom nakupovať akcie GME, ba dokonca niektorým užívateľom bez ich súhlasu predal akcie sa výrazne menšiu cenu pod záštitou ochrany pred rizikom. Tieto zásahy vyvolali vlny kontroverzie, nakoľko sa jedná o jednoznačné obmedzovanie retailových investorov.

Ako k tomu došlo ?

Investičné fondy Melvin Capital a Citron stávkovali proti akciám GameStopu prostredníctvom takzvaného “shorting selling”. O pozíciach týchto investičných fondoch sa dozvedel jeden úžívateľ subredditu r/Wallstreetbets. Následne na protest povolal zvyšok tejto internetovej komunity amatérskych investorov aby hromadne skupovali tieto akcie za účelom jej následnej držby, čím hodnotu akcie drasticky vytlačili smerom hore, keď začiatkom januára sa hodnota jednej akcie GME pohybovala v hodnote osemnásť dolárov a 28. januára mala hodnotu takmer štyristosedemdesiat dolárov, čo prinieslo investičným fondom obrovské straty.

Čo je to short selling ?

Short selling sa dá vysvetliť na jednoduchom príklade opíc, banánov a hadov, kde opice predstavujú amatérskych investorov a had predstavuje investičný fond. Predstavme si, že päť banánov stojí teraz desať dolárov. Jedna opica na trhu vlastní päť banánov. Had opicu poprosí o pôžičku päť banánov, ktoré mu opica požičia. Had tieto banány predá, lebo si myslí, že ich cena pôjde dole, teda shorting. Myslí si totiž, že ich neskôr bude môcť kúpiť za menej a potom ich naspäť vráti opici, čiže na rozdiely zarobí. Väčšia skupina opíc si ale všimne , čo má had za umom a preto sa rozhodnú kúpiť všetky banány na trhu aby donútili hada kupovať si banány od nich, aby mohli vrátiť to, čo si požičali.

Aké sú dôsledky ?

Situácia ešte nie je na konci, takže o dôsledkoch môžeme len špekulovať. Predbežne sa odhadujú straty investičných fondov vo výške sedemdesiat miliárd dolárov a amatérski investori sa pozerajú na zárobky v hodnote dvoch miliárd dolárov. Mnohé inštitúcie však varujú, že ak sa táto situácia včasne neskončí, môže padnúť celá burza.

(Tomáš  Raninec, spolupracovník Finančných novín)