Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sa prihovoril ukrajinskému ľudu

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prehovoril  k obyvateľom Ukrajiny v súvislosti s rozhodnutím  svojho ruského kolegu Vladimíra Putina uznať nezávislosť Luhanskej ľudovej republiky a Doneckej ľudovej republiky.

„Nie je dôvod na bezsennú noc,“ ubezpečila hlava štátu.

Prezident zdôraznil, že medzinárodne uznané hranice Ukrajiny zostanú rovnaké, napriek krokom Ruska.

“Ukrajina jednoznačne kvalifikuje nedávne kroky Ruskej federácie ako porušenie suverenity a územnej celistvosti nášho štátu,” uviedol prezident.

Všetku zodpovednosť za dôsledky týchto rozhodnutí má podľa neho politické vedenie Ruska.

“Uznanie nezávislosti okupovaných regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti by mohlo znamenať jednostranné odstúpenie Ruska od Minských dohôd a ignorovanie rozhodnutí v rámci Normandského formátom,” povedal Zelenskyj.

Zdôraznil, že to podkopáva mierové úsilie a ničí existujúce formáty rokovaní.

“S dnešnými a zajtrajšími možnými riešeniami má Rusko svoje jednotky, ktoré sú v skutočnosti v okupovaných oblastiach Donbasu od roku 2014. Krajina, ktorá podporuje vojnu osem rokov, nemôže udržať mier, ako tvrdí,” povedal štát.

“Sme na vlastnom pozemku, nebojíme sa ničoho a nikoho. Nie sme vinní z ničoho a nikoho, nikomu nič nedáme. A sme si tým istí, pretože teraz nie je február 2014, ale február 2022. Iná krajina, iná armáda, jeden cieľ. Toto je mier, mier na Ukrajine! Sláva Ukrajine!“ zhrnul pán Volodymyr Zelenskij.

Pripomeňme, že 21. februára Zelenskyj zvolal zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany kvôli Putinovmu rozhodnutiu o priznaní samozvaných republík. Hovorilo sa na nej o možnej ruskej invázii .

Mnohé krajiny považujú uznanie suverenity samozvaných republík za porušenie Minských dohôd, medzinárodného práva a územnej celistvosti Ukrajiny.