VYHLÁSENIE REKTOROV UK A STU A PREDSEDOV SAV A UČSS K AKTUÁLNEJ SPOLOČENSKEJ SITUÁCII
Inštitúcie, ktoré majú ako svoje poslanie šíriť a podporovať vzdelanosť, kultúru, kritické myslenie a humanizmus, majú aj nemalú mieru spoločenskej zodpovednosti uplatniť svoj hlas vtedy, keď je to potrebné.
Tieto inštitúcie, ktoré máme česť reprezentovať, majú morálnu povinnosť uplatniť svoje výhrady vždy, keď hodnoty, ktoré chránia a zveľaďujú, sa konaním zodpovedných vytrácajú, a sú nahrádzané pudovými tribalizmami, nekultúrou, hrubosťou a aroganciou.
Ako predstavitelia popredných vedeckých a vzdelávacích ustanovizní v tejto krajine vyjadrujeme svoje znepokojenie a obavy z vulgarizácie spoločenského diskurzu a z dehonestácie verejného priestoru, z ktorého sa postupne vytráca kultúra dialógu a úcta a rešpekt k názorovým oponentom. Tieto hodnoty podľa nášho názoru v poslednom období prudko degradujú a sú nahradzované dehumanizáciou, nerešpektovaním základných postulátov odbornej polemiky, budovaním obrazu dvoch nezmieriteľných táborov, príslušnosťou, ku ktorým je meraná odbornosť či neodbornosť, pravda a lož, slušnosť a vulgarita. Nie je už podstatné, čo sa hovorí a píše, ale kto a za akých okolností verbalizuje svoj názor, odborné kritéria sú redundantné, inštitúcie oslabované a spoločnosť napätá a podráždená.
Sme presvedčení, že ďalšie pokračovanie tejto trajektórie bude zničujúce pre slovenskú spoločnosť. My, ako aj inštitúcie, ktorých sme súčasťou, sa snažíme budovať Slovensko na príslušnosti k stáročným európskym hodnotám humanizmu, slušnosti, rešpektovania ľudskej dôstojnosti, racionality a empatie, odbornosti a solidarity. Vyjadrujeme však zásadné obavy, že naša spoločnosť na tieto hodnoty postupne rezignuje, a obávame sa, že následky tohto procesu budú nezvratné a devastačné.
Vyzývame preto všetkých, ktorí majú právo rozhodovať, verejné inštitúcie, médiá, aj osobnosti verejného života, aby uvážili dosah a vplyv svojich vyjadrení a činov, a aby zvažovali obsah verejného diskurzu, no i jeho formu. Jedine vecný dialóg, podložený faktami stimuluje odbornú polemiku. Fakt je výsledkom objektívneho a overiteľného merania alebo pozorovania. Za alternatívny môžeme považovať názor vtedy, keď známe fakty umožňujú vytvárať rôzne, teda alternatívne riešenia.
Iba rešpektovanie názorov iných môže viesť k spoločnosti, ktorá znesie atribúty slušnosti, bezpečnosti a kultúrnosti. Apelujeme na dodržiavanie princípov profesionality a odbornej starostlivosti pri spravovaní vecí verejných, ako aj na úctu k menšinovým názorom a právam.
Rešpektujme, prosím, tie hodnoty, ktoré jediné sú zárukou primeranej prosperity našej spoločnosti, a prispejme svojím správaním a príkladom k návratu Slovenska na cestu k slušnej, kultúrnej a vzdelanej spoločnosti.
Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied
Marek Števček, rektor Univerzity Komenského v Bratislave
Oliver Moravčík, rektor Slovenskej technickej univerzity
Jozef Noga, predseda Učenej spoločnosti Slovenska