Vydavateľstvo DAXE: Staroslovanské mýty a legendy

BRATISLAVA – V týchto dňoch vychádza vo vydavateľstve DAXE kniha pre deti Staroslovanské mýty a legendy.

Všetci sme sa raz zamysleli nad tým, čo bolo kedysi dávno, na začiatku, na úsvite dejín. Rôzne civilizácie dali na túto otázku odpoveď v podobe vlastných mýtov. Mnohí z nás sa skôr dozvedia, kto je to Zeus, Héraa pod.  – a to vďaka dlhodobej popularizácii dostupných prameňov v literatúre.

Staroslovanské mýty a legendy sa dobrodružným konaním bohov a hrdinov, vyrovnajú aj tým najznámejším svetovým mytológiám.  Ich poznanie by malo byť súčasťou nášho národného povedomia a kultúry.

Autorka Zuzana Kuglerová, ktorá sa zbieraniu povestí venuje systematicky už takmer tridsať rokov, túto málo zmapovanú oblasť spracovala so sebe vlastnou dávkou rozprávačského talentu. Prísne sa však drží základných faktov, pomocou ktorých panteón staroslovanských bohov a hrdinov nielen oživuje, ale aj dotvára v charakteristike postáv a v konaní hrdinov.. Čitateľ sa tak dozvie napríklad, prečo sa v slovenských ľudových rozprávkach objavuje motív zlatej kačky a zlatého vajca, že bohom prapočiatku  bol Rode, ktorého meno nachádzame až dodnes v koreňoch slov ako rodina, národ, rodný, rodisko.  Že Baba Jaga nebola odjakživa škaredou starenou s bradavicou na nose, ale krásnou Jaguňou, ktorá doplatila na svoju lásku k synovi Perúna. Že za slovom koleda sa skrýva maličký syn Perúna a Vesny Koljada, ktorý sa dokázal vďaka krásnemu spevu vyslobodiť zo zajatia Moreny.

Knihu dotvárajú jedinečné ilustrácie Martina Kellenbergera, ktoré dotvárajú a výtvarne, priam komiksovo, prerozprávajú všetky príbehy.

Informácie o cene a akciovej cene pre školy získate vo vydavateľstve DAXE (www.daxe.sk) .

Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ilustrácia: Vydavateľstvo DAXE.