Výber z rozhovoru ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova o aktuálnych problémoch
MOSKVA – Výber z rozhovoru ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova, ktorý poskytol novinám Rossijskaja gazeta. Preklad poskytlo Finančným novinám Veľvyslanestvo Ruskej federácie v Slovenskej republiky.
Posadnutie sankciami stojí európske podniky stovky miliárd eur, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre noviny Rossijskaja Gazeta. „Toto už nie je praktická politika, ale akási posadnutosť sankciami. Aj keď všetci vedia, že európske podniky utrpia straty v dôsledku uvalených sankcií, ktoré sú vyčíslené na mnohé desiatky, ak nie stovky miliárd eur,“ uviedol minister. Podľa neho „existuje malá, ale veľmi agresívna skupina krajín, ktoré nalaďujú všetkých na konfrontáciu s Ruskom, na ďalšie uvaľovanie sankcií, až kým Moskva nebude plniť Minské dohody.“ „Týmto argumentoval bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko, nové ukrajinské úrady tento argument naďalej využívajú. Neurobia nič, veď bez ich sa Minské dohody nebudú plniť, ale Európska únia logicky bude zachovávať sankcie uvalené na Moskvu. A Ukrajina dostane nejaké dotácie západnej pomoci.“
Moskva je pri ďalšej zmluve pripravená diskutovať o znížení strategických útočných zbraní nového typu, ale potom by Spojené štáty a ďalšie západné krajiny mali urobiť to isté, no a podobné zbrane nevyvíjať, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok. „Američania sa zaujímajú o naše nové zbrane. Už sme spomenuli, že časť týchto nových zbraní, prinajmenšom Avangard a Sarmat, je naša armáda pripravená zvážiť v kontexte kritérií zmluvy,“ uviedol Sergej Lavrov. „Na všetko ostatné sa nevzťahujú obmedzenia uvedené v dohode z roku 2010, ale sme pripravení hovoriť aj o tejto téme. Je pravda, že už v v kontexte týchto súvislostí, ktoré si vlastne odpočiatku vyžadovali prácu na vytvorení takýchto zbraní.“
Moskva nie je proti účasti Pekingu na rokovaniach o kontrole rakiet stredného a kratšieho doletu a strategických útočných zbraní, ale ak sa na nich Čína nebude chcieť zúčastňovať, nebudeme ju prosiť, uviedol v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Američania neustále vnucujú tému zapojenia Číny do diskusie o raketách stredného a kratšieho doletu a strategických útočných zbraní“, pripomenul Lavrov. „Existujú však opakované verejné vyhlásenia Pekingu, že sa k takýmto rokovaniam nepripoja, pretože čínska štruktúra jadrových síl je zásadne iná ako v Rusku a Spojených štátoch. A vôbec nie sú ochotní zúčastniť sa na rokovaniach o akejsi rovnováhe síl. Ak Čína náhle zmení názor, prosím, zapojíme sa, do mnohostranných rokovaní. Peking však nebudeme presviedčať.“
Spojené štáty nemajú dôkazy o tom, že by Rusko porušilo Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu, popritom Moskva dôsledne obhajuje predĺženie platnosti Zmluvy o znížení strategických zbraní, aj keď sa k zmluve pripoja ďalšie krajiny, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Neexistuje jediný fakt, ktorý by odôvodňoval obvinenia USA z testovania rakety 9M729 v rozsahu zakázanom Zmluvou o INF. Spojené štáty so schopnosťou satelitného snímania by mohli ukázať aspoň jednu snímku potvrdzujúcu ich predpoklady, a tak vyvrátiť ruské argumenty. Nemajú však nijaké dôkazy o tom, že by Rusko túto zmluvu porušilo.
Rusko je znepokojené vyhláseniami ukrajinského ministra zahraničia Vadima Pristajka o možnosti začať hľadať alternatívu k Minským dohodám v prípade, že z Moskvy nebudú nasledovať „pozitívne kroky“, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Obávame sa nedávnych vyhlásení Pristajka, že ak v blízkej budúcnosti nedôjde k pozitívnym krokom (zasa) zo strany Ruska, Kyjev môže uvažovať o alternatíve k Minským dohodám“, uviedol. Zároveň Lavrov vysvetlil, že ak prijmeme za takúto alternatívu pozíciu podporovanú Kyjevom, aby sa najprv odovzdala kontrola hraníc, v takom prípade bude ťažké zaručiť bezpečnosť miestneho obyvateľstva. „Dokonca aj členovia novej vlády, poslanci Najvyššej rady nového volebného obdobia tvrdia, že silový scenár nemožno vylúčiť. A týmto ľuďom by sa mala zveriť úplná kontrola hraníc? Potom môžete zabudnúť aj na osobitný štatút a na voľby a na všetko ostatné. Miestne obyvateľstvo bude jednoducho pridusené.“
„Ukrajinská delegácia na summite v normandskom formáte v Paríži odmietla nasadiť sily v celej línii kontaktu na naliehanie Spojených štátov, pričom udržiavanie konfliktu v Donbase zodpovedá geopolitickým záujmom Washingtonu, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Nezverejním veľké tajomstvo, veď predsa vieme, že ukrajinská delegácia zaujala také stanovisko na normandskom samite v Paríži na naliehanie Washingtonu, ktorý v skutočnosti veľmi nechce, aby sa plnili Minské dohody, veľmi nechce, aby sa kontaktná línia stala bezpečnou na oboch stranách.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovoril o svojich pracovných cestách, ktoré vzbudili „spokojnosť s reálne vykonanou prácou“. „Povedal, že situáciu v Sýrii nie je možné tolerovať. Pretože už vtedy existovali prvé správy o použití chemických zbraní proti civilistom. Práve počas tohto rozhovoru sa zrodila iniciatíva, ktorú predložil náš prezident: dosiahnuť rozhodnutie Bašára Assada o pristúpení Sýrie k Dohovoru o zákaze chemických zbraní.“
Rusko nebude proti návratu veľvyslanca do Kyjeva a ukrajinského do Moskvy, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Ukrajinská strana odvolala veľvyslanca, hrozila prerušením diplomatických vzťahov. Teraz sa však zdá, že tu niekto akoby spomenul pravdepodobnosť, že sa Zelenský rozhodne vrátiť veľvyslancov. Nebudeme proti, – povedal minister v rozhovore pre Rossijskú Gazetu. Sergej Lavrov zdôraznil, že aj za súčasných podmienok sú Rusko a Ukrajina tesne prepojené v hospodárstve, doprave, humanitárnych otázkach, rodinných vzťahoch. Samozrejme, nie je múdre ustavične činiť nejaké prekážky, raz leteckej doprave, potom zasa železničnej doprave, alebo jednoducho len komunikácii,“ dodal.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil divokosťou praktiky, pri ktorých ukrajinská strana považuje za neprijateľné stretnutia s ľuďmi, ktorí navštívili Krym. „Niekto navštívil Krym, a je odpísaný, takáto osoba je vyčiarknutá zo zoznamu tých, s ktorými si nemôžu Ukrajinci nielen potriasť rukou, ale dokonca sa ani stretať. Toto je divočina, národný radikalizmus najvyššieho zrna.