Vo Veľkej Británii roztavia státisíce vyrazených mincí

LONDÝN –  Vo Veľkej Británii roztavia stovky tisíc mincí, na ktorých je plánované vystúpenie krajiny z Európskej únie. 

Vo Veľkej Británii zničí 50  pencové mince razené skôr na počesť odchodu krajiny z Európskej únie, uvádza to agentúra Bloomberg s odkazom na jej zdroje. Podľa agentúry to bola zmena dátumu Brexitu, ktorý bol určený na 31. októbra 2019. Tento dátum bol uvedený na minciach.

Stovky tisíc už vyrazených mincí budú zaslané na opätovné roztavenie.

Hovorca štátnej pokladnice povedal pre Bloomberg, že minca označujúca východ Británie z EÚ bude vyrazená „kedykoľvek sa to stane“. Dňa 28. októbra predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že vedúci predstavitelia EÚ sa dohodli na schválení žiadosti orgánov Spojeného kráľovstva o odloženie Brexitu do 31. januára 2020. Kancelária predsedu vlády Borisa Johnsona neskôr oznámila, že šéf britskej vlády súhlasil s presunom Brexitu.

V auguste 2019 bolo oznámené, že kancelár štátnej pokladnice Sajid Javid plánuje do 31. augusta 2019 vydať  niekoľko miliónov 50 pencových mincí  s nápisom Mier, prosperita a priateľstvo so všetkými národmi, ktorý je venovaný Británii, ktorá opúšťa EÚ. Zároveň jeho predchodca Philip Hammond plánoval vydať iba 10 000 pamätných mincí a predať ich zberateľom za 10 libier za kus.

The Guardian 25. októbra 2019 informoval, že ministerstvo financií Spojeného kráľovstva pozastavilo razenie na počesť Brexitu po tom, ako sa zistilo, že Británia pravdepodobne neopustí EÚ v stanovenom termíne. Už razené mince boli podľa publikácie zaslané na uskladnenie.