Vo väzení zomrel ruský politik Alexej Navaľnyj

Politik Alexej Navaľnyj zomrel 16. februára 2024 v trestaneckej kolónii č. 3 v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu. Oznámilo to miestne oddelenie Federálnej väzenskej služby.

“V nápravnej kolónii č. 3 sa odsúdený AA Navaľnyj po prechádzke cítil zle a takmer okamžite stratil vedomie. Okamžite prišiel zdravotnícky personál inštitúcie a bol privolaný záchranný tím. Boli vykonané všetky potrebné resuscitačné opatrenia, ktoré nepriniesli pozitívne výsledky. Lekári záchrannej služby vyhlásili odsúdeného za mŕtveho. Príčiny smrti sa zisťujú,” uviedla vo vyhlásení Federálna väzenská služba.

Podľa zdroja RT bola príčinou Navaľného smrti oddelená krvná zrazenina.

Tlačová tajomníčka politika Kira Jarmišová 14. februára oznámila, že Navaľnyj bol počas svojho uväznenia po 27. raz poslaný do cely pre výkon trestu.

Alexej Navaľnyj mal 47 rokov.

Alexej Navaľnyj bol vzatý do väzby v januári 2021, keď sa vrátil do Ruska z Nemecka, kde bol liečený po otrave novičokom. Potom súd nahradil podmienečný trest skutočným v prípade Yves Rocher. V marci 2022 súd odsúdil Navaľného na deväť rokov v trestaneckej kolónii a obvinil ho z podvodu pri zbieraní darov a “pohŕdania” súdom. V auguste 2023 bol odsúdený na 19 rokov v kolónii špeciálneho režimu na základe obvinení z organizovania “extrémistickej komunity”. Spočiatku bol politik v trestaneckej kolónii č. 6 v regióne Vladimír. V polovici decembra 2023 bol Navaľnyj presunutý do kolónie Polárny vlk v obci Kharp v Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu.