Vláda Jozefa Moravčíka bola riadne menovaná vláda s dôverou vyslovenou parlamentom
BRATISLAVA – Médiá tvrdia, že vláda Jozefa Moravčíka, bola úradníckou vládou. Nie je to pravda.
Jozef Moravčík bol od 16. marca do 13. decembra 1994 predsedom vlády Slovenskej republiky.
Vytvoreniu jeho vlády predchádzalo niekoľko udalostí.
Dňa 9. marca 1994 vystúpil v parlamente prezident Kováč a predniesol správu o stave republiky. Prezident v prejave vyjadril „vážne výhrady proti štýlu a etike politickej práce pána Mečiara, proti spôsobu jeho vládnutia a proti praktikám, ktoré vytvárajú konfrontačné ovzdušie v politickom živote“. Ladislav Pittner (KDH) podal návrh na vyslovenie nedôvery V. Mečiarovi. K hlasovaniu o nedôvere V. Mečiarovi nedošlo nasledujúci deň ale až o dva dni. Časť poslancov za HZDS vystúpilo z poslaneckého klubu.
Prvou bolo vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky vedenej Vladimírom Mečiarom (Hnutie za demokratické Slovensko – HZDS). Dňa 11. marca v1994 vyjadril parlament predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi nedôveru. Vladimír Mečiar bol premiérom do 14. marca 1994. Bezprostredným dôvodom prečo Vladimír Mečiar prišiel (už druhý krát) o moc bolo, že za dva roky z klubu HZDS odišli devätnásti poslanci a takmer tretina z jeho pôvodnej koaličnej väčšiny hlasovala spolu s opozíciou. Zostavením novej dočasnej vlády prezident poveril odídenca z HZDS, Mečiarovho ministra zahraničných vecí Jozefa Moravčíka.
Národná rada Slovenskej republiky do 30 dní vyslovila dôveru novej vláde. Jej členmi neboli úradníci, ale zástupcovia koalície, predstavitelia politických strán.
Prezident SR vymenoval novú koaličnú vládu na čele s posledným federálnym a slovenským ministrom zahraničných vecí Jozefom Moravčíkom. Vo vláde širokej koalície boli zastúpené SDĽ, KDH, Aliancia demokratov Slovenska, Národno-demokratická strana a Alternatíva politického realizmu.
Dňa 17. marca 1994 – NR SR schválila zákon o skrátení volebného obdobia a vypísaní predčasných parlamentných volieb.
V roku 2020 Jozef Moravčík zostavil knihu spomienok členov vlády s titulom “Prvá vláda širokej koalície, nádej pre Slovensko.”